Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Holter EKG - wszystko co należy wiedzieć

Artykuł sponsorowany

2020-04-14 10:41
Holter EKG

Współcześnie choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę śmierci wśród Polaków. Dlatego tak ważne jest, aby móc zdiagnozować nieprawidłowości pracy mięśnia sercowego. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na sprawdzenie pracy serca jest badanie EKG metodą Holtera. Co należy wiedzieć na temat badania?

Holter EKG – co to jest?

Badanie EKG (elektrokardiograficzne) metodą Holtera pomaga w diagnostyce chorób serca. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie urządzenia do sprawdzenia aktywności elektrycznej serca na przestrzeni 24 godzin. Dzięki przeprowadzeniu badania w warunkach domowych lekarz zyskuje możliwość sprawdzenia zmian zachodzących w sercu, w określonych sytuacjach. Dlaczego jest to ważne?

Należy mieć na uwadze, że tradycyjne badanie EKG wykazuje jedynie niewielki wycinek pracy serca. Innymi słowy, badanie przeprowadzone w warunkach szpitalnych może nie być w stanie wykryć poważnych patologii, które objawiają się w postaci napadowych omdleń, duszności, czy też kołatania serca. Szczęśliwie badanie Holter EKG pozwala na całościowe spojrzenie na pracę mięśnia sercowego w ciągu doby.

Holter do domu

Holter Help to usługa dedykowana pacjentom, którzy chcą wykonać badanie Holter EKG bez wychodzenia z domu. Po zamówieniu holtera online kuriera dostarcza go do domu pacjenta kurierem. W ramach badania można wykonać krótkoterminowe badanie ekg 1 - 7 dni, ale również możliwy jest wielodobowy monitoring ekg.

Kiedy poddać się badaniu?

Istnieje szereg sytuacji, w których badanie EKG metodą Holtera jest w pełni uzasadnione. Przede wszystkim na tego rodzaju badania powinny się udać osoby, które zmagają się z wrodzonymi wadami serca, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową oraz osoby po przebytym zawale serca. Oczywiście nie są to jedyne grupy osób, które powinny podejść do badania Holter EKG. Kto jeszcze powinien to rozważyć?

Do badania powinny podejść wszystkie osoby wykazujące objawy, które mogą być związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśnia sercowego. Przede wszystkim chodzi o osoby, które zmagają się ze wcześniej wspomnianym dusznościami, zawrotami głowy, omdleniami lub intensywnym kołataniem serca, jeżeli w wyniku innych badań diagnostycznych nie wykazano źródła tych problemów.

Przygotowanie do badania

Przede wszystkim należy pamiętać, że badanie EKG metodą Holtera przynależy do nieinwazyjnych badań kardiologicznych. Równocześnie nie ma konieczności przygotowywania się do przeprowadzenia badania. Należy jednak pamiętać, że na ciele badanego założone zostanie urządzenie, które nie może mieć styczności z wilgocią.

Z tej prostej przyczyny krótko przed rozpoczęciem badania zaleca się dokładne obmycie ciała. Warto również pamiętać, że na ciało nie wolno nakładać kremów, balsamów i innych substancji nawilżających skórę. Ponadto w przypadku mężczyzn konieczne jest dodatkowe usunięcie owłosienia z okolic klatki piersiowej. 

Przebieg badania

Na samym początku badania do klatki piersiowej przyczepione zostaną specjalistyczne elektrody, połączone z przewodami, których głównym zadaniem jest rejestracja pracy mięśnia sercowego. Równocześnie warto zwrócić uwagę, że samo urządzenie rejestrujące nie zawsze jest mocowane do klatki piersiowej badanej osoby. Sam czas badania jest uzależniony od wskazań lekarza, jednak w większości przypadków nie trwa ona dłużej niż 24 godziny. Co jeszcze należy wiedzieć?

Należy pamiętać, że dzień badania nie powinien w żadnym stopniu odbiegać od naszych rutynowych, standardowych dni. Równocześnie podczas badania należy dokładnie zapisywać wszystkie sytuacje, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie serca. Do tego typu sytuacji zalicza się między innymi aktywność fizyczną, zażywanie leków, czy też silne stany emocjonalne. Po przeprowadzeniu badania urządzenie jest ściągane, a lekarz poddaje analizie powstały rejestr pracy serca.

Holter EKG - wyniki badań

Pozyskany rejestr pracy mięśnia sercowego posłuży jako nieocenione źródło informacji. Wyniki badania mogą okazać się kluczowe podczas diagnostyki chorób serca. Jest to możliwe przede wszystkim ze względu na możliwość sprawdzenia pracy serca w codziennych warunkach.

Tego typu badanie może również precyzyjnie wykazać niedokrwienie mięśnia sercowego, czy też wyjaśnić przyczynę niesystematycznych stanów chorobowych, które objawiają się poprzez omdlenia, zawroty głowy, czy też duszności. Innymi słowy, badanie może ocalić życie.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów