Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

USG ślinianek – przebieg, przygotowanie, kiedy wykonać?

Badanie ultrasonograficzne są jedną z najlepiej dostępnych i najtańszych metod obrazowania wielu narządów i struktur ludzkiego ciała. Znajduje ono zastosowanie również w sprawdzaniu stanu gruczołów ślinowych. Kiedy należy wykonać USG ślinianek i jakie nieprawidłowości można wykryć poprzez to badanie?

Pacjentka w gabinecie lekarskim w trakcie USG ślinianek.

Czym są ślinianki i kiedy warto je zbadać?

Ślinianki to gruczoły, których podstawową rolą jest produkcja śliny. Trzy największe pary ślinianek, czyli przyuszne, podjęzykowe i podżuchwowe, wspomagane są przez mniejsze, porozrzucane w jamie ustnej i gardle. Wytwarzana przez nie ślina pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim ułatwia przeżuwanie i połykanie pokarmu poprzez jego nawilżenie. Zawarte w niej enzymy biorą udział we wstępnym trawieniu cukru oraz mają właściwości bakteriobójcze. Codziennie ślinianki są w stanie wyprodukować około 1 litra śliny, więc ich praca jest dość intensywna.

Umów się do lekarza rodzinnego

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania USG ślinianek

Laryngolog lub lekarz rodzinny najczęściej na USG ślinianek kieruje osoby, które skarżą się na uciążliwy i powracający ból w okolicach uszu czy gardła. Wskazaniem do wykonania badania są także powiększone, opuchnięte i twarde gruczoły ślinowe i węzły chłonne, ból podczas mówienia, jedzenia oraz uciskania. Trudności w połykaniu śliny, suchość w ustach oraz nieprzyjemny posmak również są sygnałem do wykonania USG ślinianek. 

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Badanie jest na tyle bezpieczne i nieinwazyjne, że nie istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Jeśli na szyi występują rany, oparzenia czy otwarte infekcje, USG ślinianek należy wykonać po zagojeniu skóry. 

Badanie czasami może powodować ból i dyskomfort w wyniku ucisku na szyję pacjenta głowicą aparatu.

Jak przebiega badanie USG ślinianek?

Badanie przeprowadzane jest za pomocą ultrasonografu, którego głowica emituje fale ultradźwiękowe. Fale te odbijają się z inną częstotliwością od tkanek o różnej gęstości i są ponownie wyłapywane przez głowicę. 

Pacjent po wejściu do gabinetu USG proszony jest o odsłonięcie szyi i położenie się na kozetce. Tuż przed badaniem warto przełknąć ślinę, by pęcherzyki powietrza w niej obecne nie zaburzały obrazu. Zobrazowanie ślinianek przyusznych wymaga skręcenia głowy w prawo i lewo, a podżuchwowych odchylenia jej do tyłu. Czasem diagnosta umieszcza palec w jamie ustnej pacjenta lub delikatnie uciska wewnętrzną część policzka, by sprawdzić drożność przewodów odprowadzających ślinę.

Jakie schorzenia może wykryć za pomocą USG ślinianek?

Badanie USG pozwala na określenie wielkości, kształtu i lokalizacji ślinianek oraz stanu przewodów ślinowych. Możliwa jest również ocena przepływu krwi w miąższu ślinianek oraz stopnia unaczynienia ewentualnych zmian dzięki wykorzystaniu opcji doppler podczas badania. Zmiany chorobowe, które pozwala uwidocznić badanie ultrasonograficzne ślinianek to:

  • stany zapalne bakteryjne, wirusowe lub autoimmunologiczne (np. w przebiegu choroby Mikulicza-Radeckiego lub choroby Sjögrena); 
  • obrzęki i powiększenie ślinianek;
  • guzy, torbiele, tłuszczaki i nerwiaki;
  • sialozy – stan patologiczny, w którym dochodzi do powiększenia ślinianek, a ich miąższ ulega zagęszczeniu;
  • złogi w przebiegu kamicy ślinianek;
  • zaburzenia rozwojowe (hipoplazja, dodatkowy gruczoł ślinowy w policzku);
  • zmiany pourazowe (krwiaki, ropnie ślinianek);
  • nowotwory łagodne ślinianek (gruczolaki);
  • nowotwory złośliwe ślinianek (gruczolakoraki, nowotwory płaskonabłonkowe i niezróżnicowane).

Zazwyczaj stan patologiczny dotyczy tylko jednej ślinianki z pary. Jeśli zmiany występują symetrycznie lub dotykają wszystkich gruczołów ślinowych to może być to objaw schorzeń autoimmunologicznych, układowych lub zaburzeń związanych z metabolizmem (np. sialoz).

Przygotowanie do USG ślinianek

Do badania ślinianek za pomocą ultrasonografu nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Warto założyć tego dnia ubranie, które nie zasłania szyi, a tuż przed wejściem do gabinetu zdjąć biżuterię, która może przeszkadzać w przeprowadzeniu badania, tj. naszyjnik czy długie kolczyki. Mężczyźni z długim zarostem zostaną poproszeni o wcześniejsze jego zgolenie.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Badania i diagnostyka Gastrologia

Więcej artykułów