Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Alergia na pyłki - jak sobie z nią radzić?

2019-04-05 15:44
Alergia na pyłki - jak sobie z nią radzić?

Wiosna to czas, w którym cała przyroda budzi się do życia. Drzewa, krzewy i pozostała roślinność wypuszczają młode liście i rozpoczynają okres pylenia. Dla osób chorujących na alergię to wyjątkowo trudny czas, który przeciąga się niemalże do początku zimy. Co jest przyczyną alergii na pyłki? Jak łagodzić uciążliwe objawy?

Alergia na pyłki - co jest powodem?

Większość roślin, aby się rozmnażać, produkuje pyłek kwiatowy, zawierający komórki męskie, które łączą się z komórkami żeńskimi. By tak się stało, pyłek musi zostać w jakiś sposób przetransportowany. Część gatunków roślin wykorzystuje do tego procesu zwierzęta, w tym pszczoły lub trzmiele, które zbierając nektar z kwiatów przy okazji przenoszą na swoich odnóżach i odwłokach pyłek na kolejne kwiaty. Są jednak rośliny, które do transportu pyłków wykorzystują wiatr. To właśnie dzięki nim w pewnych miesiącach gwałtownie wzrasta stężenie pyłków, które przyczynia się do występowania objawów alergii na pyłki.

Typowe objawy alergii wziewnych

Alergia na pyłki zalicza się do kategorii alergii wziewnych. Dlaczego? Alergen, w tym wypadku pyłek, trafia do organizmu drogami oddechowymi. Symptomy alergii pojawiają gwałtownie i często występują od wczesnej wiosny do początków zimy. Typowymi objawami alergii wziewnych są:

  • alergiczny nieżyt nosa - potocznie nazywany katarem siennym, objawia się obfitą i wodnistą wydzieliną z nosa. Towarzyszy mu częste kichanie, świąt nosa oraz nieprzyjemne spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • alergiczne zapalenie spojówek - gdy oczy mają kontakt z alergenem na powiekach pojawia się zaczerwienienie i widoczny obrzęk. Oczy zaczynają swędzieć i mocno łzawić, to zaś może wywołać katar,
  • astma alergiczna - kontakt z alergenem może doprowadzić do wystąpienia gwałtownego kaszlu, który utrudnia oddychanie. Częstym objawem są duszności i świszczący oddech.

Objawy te nie są groźne dla zdrowia, jednak na tyle uciążliwe, że powodują zmęczenie i osłabienie. W rzadszych przypadkach kontakt z pyłkiem roślin może dać dolegliwości na tle żołądkowym (podobne do alergii pokarmowych), objawy skórne (pokrzywka, zaczerwienienie, obrzęk) i podwyższoną temperaturę ciała. Jeżeli obserwujemy u siebie podobne dolegliwości, powinniśmy się udać na wizytę do alergologa – specjalisty od uczuleń. Wizytę możemy umówić za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl.

Umów wizytę u alergologa

Które rośliny uczulają?

Pylenie roślin rozpoczyna się wiosną, a przy sprzyjających warunkach pogodowych już nawet w lutym i trwa do końca listopada. Pierwsze zaczynają pylić drzewa - leszczyna i olsza (olcha). W tym samym momencie w powietrzu pojawiają się zarodniki grzybów mikroskopowych z gatunku Cladosporium i Alternaria, które utrzymują się do schyłku jesieni. W kolejnych miesiącach pylenie rozpoczynają kolejne drzewa (brzoza, topola, jesion, dąb), jednak największym utrapieniem dla alergików są pyłki traw i chwastów. Początek okresu ich pylenia przypada na maj i trwa końca września. Alergia na pyłki traw i chwastów jest o tyle uciążliwa, że właściwie nie sposób jej uniknąć. Rośliny te porastają nie tylko łąki i tereny leśnie, ale występują również w centrach miast i na przedmieściach.

Sposoby radzenia sobie z alergią

Alergia na pyłki może być bardzo uciążliwa. Mało kto potrafi wydajnie pracować z załzawionymi oczami, permanentnie zatkanym nosem, co chwilę kichając i kaszląc. Z takimi dolegliwościami najlepiej udać się do alergologa, który ustali, jaki alergen odpowiedzialny jest reakcję naszego organizmu i zaordynuje odpowiednie leczenie np. odczulanie.

Z łagodnymi objawami alergii na pyłki możemy radzić sobie na własną rękę, środkami dostępnymi w aptece. Pomocne będą tzw. leki antyhistaminowe, których zadaniem jest zmniejszenie wydzielania histaminy. Właśnie ta substancja odpowiedzialna jest za występowanie objawów alergii. Ograniczenie jej wydzielania powinno przynieść znaczącą poprawę i złagodzenie uciążliwych objawów.

W przypadku kataru siennego rozwiązaniem są krople antyalergiczne, które udrażniają nos, zmniejszają przekrwienie śluzówki i ograniczają produkcję wydzieliny z nosa. Jeżeli dokucza nam zapalenie spojówek, warto sięgnąć po przeciwalergiczne krople do nosa. Nie tylko złagodzą świąd i pieczenie spojówek, przede wszystkim wypłuczą z oka szkodliwy dla nas alergen.

Jak jeszcze walczyć z objawami alergii?

Trzymając się pewnych zasad podczas intensywnego okresu pylenia roślin, możemy znacząco ograniczyć kontakt z alergenami i tym samym uniknąć przykrych objawów alergii. Jak to zrobić?

  • W czasie nasilonego pylenia omijajmy miejsca, w których pylących drzew i roślin jest najwięcej.
  • Wietrzenie mieszkania zaplanujmy na wieczór, w ciągu dnia w powietrzu unosi się więcej pyłków.
  • Za dnia pyłków w powietrzu jest więcej. Spacery poza domem najlepiej odbywać w godzinach porannych i wieczornych, a także po deszczu.
  • Gdy wrócimy ze spaceru weźmy szybki prysznic, by usunąć osiadłe na skórze pyłki. Ubrania najlepiej wrzucić do prania.
  • Pamiętajmy o regularnym sprzątaniu mieszkania, by pozbywać się nagromadzonych pyłków i innych alergenów (kurzu, roztoczy, sierści zwierząt).
  • Jeżdżąc samochodem lepiej nie otwierać okien i korzystać z klimatyzacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, by regularnie ją serwisować i czyścić.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów