Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ukąszenie szerszenia - czy należy się bać? Co zrobić?

2018-06-11 13:37
ukłucie szerszenia

Zbliżające się wakacje to czas, gdy większą część dnia spędzamy na świeżym powietrzu. Letnia pogoda sprzyja uprawianiu sportów, spacerowaniu, czy zwykłemu przesiadywaniu na łonie natury. Niestety wiąże się to również z bliskim kontaktem z insektami. Szczególnie zła sławą okryte są szerszenie, które zbudzają strach. Czy słusznie? Co zrobić, gdy ukąsi nas szerszeń?

Jak wygląda i gdzie można spotkać szerszenia?

Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych, bezpośrednio spokrewnionym z osą. W Polsce występuje jedynie jeden przedstawiciel tego gatunku - szerszeń europejski. Z wyglądu przypomina sporych rozmiarów osę, jednak królowa szerszenia może osiągnąć długość nawet do 3,5 cm! Spotkać go możemy na terenach zalesionych, gdyż właśnie najczęściej w konarach drzew zakłada gniazda. Zanikanie naturalnych siedlisk szerszeni doprowadziło do tego, że przystosowały się do życia blisko ludzi, czego skutkiem są gniazda zakładane w opuszczonych ulach, budkach lęgowych czy poddaszach.

Szerszeń – jest się czego bać?

Wbrew obiegowej opinii, szerszenie wcale nie są agresywne wobec ludzi. Ich pokaźne rozmiary oraz groźne buczenie budzą negatywne skojarzenia, jednak z natury owady te są spokojnie i niezbyt skłonne do ataku. Inaczej sprawa wygląda, gdy zbliżymy się do gniazda szerszeni. Zagrożone będą chciały nas przegonić, wówczas może dojść do użądlenia.

Umów wizytę u alergologa

Jad szerszenia – groźny?

To, co wzbudza strach w kwestii szerszeni to ich jad. Utarło się, że tak duży owad na pewno dysponuje silnym jadem, który jest groźny dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że jego "siłę" można porównać do jadu os i pszczół, zawiera bowiem niewiele więcej toksyn. W jego składzie znajduje się jednak acetylocholina i to ona odpowiada za ból i pieczenie. Szerszeń dysponuje także większym żądłem, w związku z czym ból odczuwany podczas użądlenia jest bardziej dotkliwy.  Nieprawdą jest jednak, że jad szerszenia może doprowadzić do śmierci. Śmiertelna dawka jadu wynosi między 10 a 90 ml na kilogram ciała, co oznaczałoby użądlenie przez kilkaset osobników.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób uczulonych na jad szerszeni, z którym kontakt może doprowadzić do groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Jeżeli u osoby użądlonej pojawią się takie objawy, jak opuchlizna wokół szyi i twarzy, kłopoty z oddychaniem, zawroty głowy, bóle brzucha i biegunka oraz wysypka, należy bezzwłocznie zadzwonić po karetkę lub udać się na pogotowie.

opuchlizna po ukąszeniu szerszenia

Co zrobić, gdy zobaczymy szerszenia?

Jeżeli napotkamy na swojej drodze szerszenia lub gniazdo tych owadów, przede wszystkim zachowajmy spokój, by nie sprowokować ataku. Nie podchodźmy do gniazda, powoli się wycofajmy. Pamiętajmy, by nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, które mogłyby przyciągnąć zaniepokojone naszą obecnością szerszenie. W przypadku, gdy istnieje możliwość napotkania szerszeni (w trakcie spaceru lub wycieczki rowerowej), zadbajmy o to, by nie mieć na sobie odzieży w jaskrawych barwach oraz by nie używać intensywnych w zapachu perfum.

Postępowanie w przypadku ukąszenia

Pomimo zachowania środków ostrożności może się zdarzyć, że szerszeń jednak nas użądli. Powstaje wówczas obrzęk oraz bolesne i swędzące zaczerwienienie. W odróżnieniu od pszczoły szerszeń nie pozostawia żądła. Miejsce użądlenia należy przemyć, posmarować preparatem na ukąszenia owadów, a następnie przyłożyć na nie okład z lodu. Można również podać rozpuszczone wapno, które zmniejszy uczucie swędzenia. Osobę użądloną należy przez jakiś czas obserwować, by zareagować na ewentualne objawy uczulenia. Jeżeli szerszeń zaatakował okolice ust lub gardła, należy bezzwłocznie udać się na pogotowie. W wyniku powstałej opuchlizny mogą nastąpić problemy z połykaniem i oddychaniem.

Uczulenie na jad owadów

Jeśli podejrzewamy u siebie alergię na jad owadów, możemy się udać do alergologa w celu jej potwierdzenia lub wykluczenia. Jeżeli wcześniej występowały u nas poważne reakcje niepożądane, alergolog może zlecić wykonanie testów. Badania można wykonać również prywatnie. Jeżeli diagnostyka potwierdzi alergię na jad konkretnych owadów (szerszeni, pszczół, trzmieli, os), pacjent może zostać poddany odczulaniu. Taka immunoterapia daje pacjentom niemal całkowitą ochronę przed ciężkimi reakcjami alergicznymi. Do lekarza specjliasty zarezerwujesz wizytę dzięki stronie lekarzebezkolejki.pl. Sprawdź, jakie to proste.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów