Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak schudnąć przed wakacjami?

2018-05-21 14:24
Jak schudnąć przed wakacjami?

Wakacje za pasem, a waga od początku roku nadal stoi w miejscu? Jeszcze nie jest za późno, by włożyć wymarzoną letnią sukienkę czy strój kąpielowy. Wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad, by stracić przed latem kilka zbędnych kilogramów. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak schudnąć przed wakacjami, czytaj dalej!

W odchudzaniu najważniejsza jest motywacja do wprowadzenia zmian oraz konsekwencja w działaniu. Jeżeli chcemy schudnąć, musimy być przygotowani na wiele wyzwań, które postawi przed nami rzeczywistość. Warto jednak podjąć ten trud, bowiem efekty na pewno się opłacą.

Cele możliwe do osiągnięcia

Nie ma sensu stawiać przed sobą nierealistycznych wymagań, niemożliwych do osiągnięcia. Nie ma się co oszukiwać, że schudniemy 10 kg w miesiąc. Nawet gdyby się to udało, możemy to okupić własnym zdrowiem i błyskawicznym efektem jo-jo, a przecież zależy nam na długotrwałym spadku wagi. Zamiast tego, stawiajmy sobie mniejsze cele, które będą możliwe do osiągnięcia. Schudnąć 10 kg w trzy miesiące? To znacznie bardziej prawdopodobne i bezpieczne dla naszego zdrowia.

Aby łatwiej kontrolować ten proces, prowadźmy rozpiskę naszych wagowych spadków, pomiarów ciała, ilości spożywanych kalorii oraz liczby wykonywanych treningów. W ten sposób z łatwością usystematyzujemy naszą wiedzę i łatwiej nam będzie wyłapać ewentualne błędy.

Dobrze zbilansowana dieta redukcyjna

Aby schudnąć niepotrzebna jest żadna dieta cud. Cały sekret tkwi w tym, by spożywać nieco mniej kalorii, niż potrzebujemy. Ten sposób odżywiania nazywany jest dietą redukcyjną i jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na utratę wagi. Oprócz zmniejszonego bilansu kalorycznego nie różni się niczym od zdrowej i zbilansowanej diety. Jakie są główne zasady tego sposobu żywienia?

  • Tylko zdrowe węglowodany – to nadmierne spożycie przetworzonych węglowodanów odpowiada za magazynowanie nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Zamiast słodkich przekąsek i produktów na bazie białej mąki, stawiamy na produkty pełnoziarniste, jak razowe chleby i makarony. Nadal jednak dbamy o to, by węglowodany, nawet te zdrowsze, nie stanowiły jedynego składnika diety;
  • Prawidłowa podaż białka i tłuszczu – białko jest niezbędnym składnikiem diety, zwłaszcza przy wzmożonej aktywności fizycznej. Tłuszcz dostarcza energii niezbędnej do prawidłowej pracy całego organizmu. Warto łączyć te dwa składniki w przypadku śniadań, gdyż zaspokajają głód na dłużej;
  • Dużo warzyw, mniej owoców – warzywa zawierają wiele cennych witamin i minerałów, dlatego powinny stanowić podstawę diety. Zawierają także błonnik, który jest niezwykle ważny dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Owoce nie są zabronione, należy jednak pamiętać, że zawierają dużo cukrów, dlatego trzebaje jeść je z umiarem;
  • Regularne posiłki – w ciągu dnia powinniśmy spożywać około 4-5 zbilansowanych posiłków, w odpowiednich dla nas odstępach czasu. Śniadanie powinniśmy zjadać około 1-2 godzin po przebudzeniu, zaś kolację nie później niż 2-3 godziny przed snem.

Jeżeli do tej pory nie przywiązywaliśmy dużej wagi do spożywanych posiłków, dostosowanie się do zasad diety redukcyjnej może sprawiać kłopoty. Pomocy warto szukać u wykwalifikowanego dietetyka, który szczegółowo objaśni zasady wybranej diety, dostosuje swoje zalecenia do specyfiki naszego organizmu oraz pomoże ułożyć jadłospis. To tego specjalisty możemy się z łatwością zapisać za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl, który udostępnia tysiące terminów w ramach NFZ, a także w gabinetach prywatnych.

Woda zdrowia doda

Woda jest naszym sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę. Warto nią zastąpić wszelkie soki, nektary oraz gazowane i sztucznie dosładzane napoje. Według ekspertów osoba dorosła powinna wypijać około 2 - 2,5l wody dziennie. Należy również pamiętać o nawadnianiu organizmu w trakcie treningu, gdy zapotrzebowanie na wodę wzrasta.

Woda reguluje procesy metaboliczne, dzięki czemu proces odchudzania jest bardziej efektywny. Zbyt mała podaż wody może prowadzić do takich problemów, jak zaparcia, bóle głowy, stawów i mięśni czy ogólne osłabienie organizmu. 

Sport to podstawa

Skoro zadbaliśmy już o dietę, czas zająć się aktywnością fizyczną. Nie jest tajemnicą, że sport w połączeniu z dietą daje najlepsze rezultaty. Jakie sporty wybrać żeby schudnąć? Najlepszymi spalaczami tłuszczu są treningi kardio oraz interwałowe. Trening kardio przyspiesza tętno i pobudza serce do szybszej pracy, co przyczynia się do spalania kalorii. Do tego typu treningów zalicza się m.in. bieganie, jazdę na rowerze, pływanie czy taniec. Treningi interwałowe łączą w sobie trening kardio oraz ćwiczenia aerobowe. W krótkich seriach wykonuje się intensywne ćwiczenia aerobowe, na przemian z ćwiczeniami kardio. Jednym z przykładów tego typu treningu jest tabata.

Plan treningowy powinniśmy dostosować do naszych możliwości. Jeżeli nie mamy jeszcze dobrej kondycji, lepiej zacząć od treningów kardio i dopiero po jakimś czasie włączyć treningi interwałowe. 

Suplementy – czy warto?

Chcąc osiągnąć szybkie rezultaty często jesteśmy bombardowani różnymi produktami, które mają przyspieszyć metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Czy rzeczywiście działają? W wielu przypadkach nie. Dlatego zamiast suplementów, lepiej postawić na sport i dietę.

Nie oznacza to jednak, że suplementów nie warto brać. Zwłaszcza w trakcie diety redukcyjnej jesteśmy narażeni na niedobory pewnych składników. Swoje wątpliwości warto skonsultować z dietetykiem, który doradzi nam, o suplementację których witamin warto zadbać.

Konsultacja z lekarzem

Jeżeli zdecydowaliśmy się na pomoc dietetyka, warto również odwiedzić lekarza rodzinnego. Jeżeli cierpimy na choroby przewlekłe, konieczne będzie wizyta u konkretnego specjalisty. Dlaczego? Lekarz sprawdzi, czy wybrane przez nas dieta lub aktywność fizyczna na pewno są bezpieczne dla naszego zdrowia i czy nie ma żadnych przeciwwskazań.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów