Znajdź lekarza w okolicy

Wyszukaj swojego lekarza
spośród tysięcy specjalistów.

Wybierz termin i godzinę

Wybierz z kilku milionów wolnych
terminów na NFZ lub prywatnie.

Zarezerwuj wizytę

Potwierdź swoje dane i przyjdź
na wizytę do swojego lekarza specjalisty.


Czym zajmuje się alergolog? Kiedy wybrać się do poradni alergologicznej?

2018-07-06 12:23
Czym zajmuje się alergolog?

Katar i swędzenie oczu w trakcie pylenia traw, czy wysypka po zjedzeniu truskawek lub pomarańczy najprawdopodobniej są objawami alergii. Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie podobne dolegliwości, warto je skonsultować z alergologiem. Czym zajmuje się ten specjalista i kiedy warto wybrać się do poradni alergologicznej?

Kim jest alergolog i czym się zajmuje?

Lekarz alergolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób wywołanych przez alergeny. W tym miejscu warto wyjaśnić, czym są alergeny. To substancje, które powodują gwałtowną reakcję uczuleniową. Jej przyczyną jest nadmierna i nieprawidłowa odpowiedź naszego układu immunologicznego. Nieprawidłowa, bo u osób zdrowych styczność z taką substancją nie wywołuje żadnych negatywnych skutków. Organizm osoby chorej uznaje ją za zagrożenie i uruchamia systemy mechanizmów obronnych, które mają zwalczyć intruza. 
Istnieje kilka typów alergenów, które mogą uczulać:

  • Alergeny wziewne - dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Najczęściej są to pyłki traw, chwastów i drzew, roztocza, zarodniki grzybów mikroskopowych, kurz, szczątki roślin i zwierząt.
  • Alergeny pokarmowe - znajdują się produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Silne działanie alergizujące wywołują: mleko krowie i jego przetwory, jajka, owoce pestkowe i cytrusy, orzechy, zboża.
  • Alergeny kontaktowe - reakcja uczuleniowa pojawia się w wyniku kontaktu alergenu ze skórą. Uczulać mogą różne tworzywa sztuczne, kosmetyki i zawarte w nich konserwanty oraz substancje zapachowe, a także metale, jak chrom czy nikiel.
  • Leki - one także mogą uczulać. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy stosowaniu antybiotyków oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Kiedy wybrać się do poradni alergologicznej?

Poradnię alergologiczną warto odwiedzić, gdy zauważymy u siebie pewne objawy, które mogą wskazywać na alergię. Jeżeli w okresie wiosenno-letnim dokucza nam kichanie (zwłaszcza seryjne) oraz katar z wodnistym wyciekiem z nosa, mogą to być symptomy alergii na pyłki roślin. To zresztą najczęstsza przyczyna uczuleń wśród alergików. Charakterystyczne jest także swędzenie i łzawienie oczu, a także świszczący kaszel, któremu towarzyszą napady duszności.

Zaniepokoić powinny nas także wszelkie niespotykane dotychczas reakcje skórne. Jeżeli po kontakcie z jakimś materiałem na skórze pojawia się wysypka, pęcherze lub pokrzywka, lepiej skonsultować się z alergologiem. Warto również zwrócić uwagę na problemy z układem pokarmowym po zjedzeniu niektórych produktów. Ból brzucha i biegunka po zjedzeniu chleba czy wypiciu szklanki mleka mogą wskazywać na alergię pokarmową. Chcąc umówić wizytę u tego specjalisty, warto skorzystać z serwisu LekarzeBezKolejki.pl, gdzie szybko zarezerwujemy termin zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Bez wielogodzinnego czekania w kolejce!

Badania u alergologa

Wizyta u alergologa rozpoczyna się od wnikliwego wywiadu z pacjentem, co stanowi punkt wyjścia w ustalaniu przyczyn występowania alergii. Lekarz musi poznać wszystkie symptomy, które mogą być powiązane z reakcją alergiczna, ich charakter i natężenie. Alergolog z pewnością będzie nas pytał o naszą skłonność do uczuleń w przeszłości, dotychczasową historię chorób oraz predyspozycje do występowania chorób o podłożu alergicznym śród członków rodziny.

Podstawowym badaniem diagnostycznym są testy alergiczne. Pozwalają rozpoznać, który alergen wywołuje objawy uczulenia. W zależności od typu podejrzewanej alergii, lekarz może się zdecydować na wykonanie:

  • Testów skórnych - popularna metoda, w trakcie której nanosi się na skórę substancję potencjalne uczulającą, a następnie obserwuje reakcję. W zależności od podejrzewanego typu alergii, wykonuje się testy: punktowe, śródskórne oraz płatkowe.
  • Badania krwi - za ich pomocą oznacza się poziom przeciwciał IgE dla poszczególnych alergenów.
  • Testów prowokacyjnych - inaczej testy ekspozycyjne, w trakcie których pacjent jest wystawiany na bezpośrednie działanie alergenu. Ustala się je indywidualnie z lekarzem.
  • Próby eliminacyjnej – stosuje się ją w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej. Na określony czas pacjent musi wyeliminować z jadłospisu produkty potencjalnie alergizujące.

Alergolog – jakie choroby leczy?

Alergolog pomoże się uporać z takimi schorzeniami, jak: alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka alergiczna, astma alergiczna, alergiczne zapalenie spojówek, zatok i ucha, a także alergie pokarmowe, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy dermografizm. Podstawą jest jednak zdiagnozowanie uczulającej nas substancji.

Gdy alergolog wykryje, co wywołuje u nas uczulenie, może rozpocząć leczenie. Najskuteczniejszą formą leczenia alergii jest odczulanie, które stosuje się w przypadku alergii wziewnych oraz uczulenia na jad owadów. Terapia trwa kilka lat, w trakcie której podaje się pacjentowi dawki alergenów w formie szczepionki. Z czasem stopniowo się je zwiększa, aby organizm mógł zaakceptować alergen i przestać do zwalczać.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki antyhistaminowe, które ograniczają wydzielanie substancji odpowiedzialnej za objawy alergii - histaminy. Alergolog może zalecić także stosowanie kropli do oczu i nosa, które łagodzą katar sienny i zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać stosowanie glikokortykosteroidów. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów