Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym zajmuje się alergolog? Kiedy wybrać się do poradni alergologicznej?

2018-07-06 12:23
Czym zajmuje się alergolog?

Katar i swędzenie oczu w trakcie pylenia traw, czy wysypka po zjedzeniu truskawek lub pomarańczy najprawdopodobniej są objawami alergii. Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie podobne dolegliwości, warto je skonsultować z alergologiem. Czym zajmuje się ten specjalista i kiedy warto wybrać się do poradni alergologicznej?

Kim jest alergolog i czym się zajmuje?

Lekarz alergolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób wywołanych przez alergeny. W tym miejscu warto wyjaśnić, czym są alergeny. To substancje, które powodują gwałtowną reakcję uczuleniową. Jej przyczyną jest nadmierna i nieprawidłowa odpowiedź naszego układu immunologicznego. Nieprawidłowa, bo u osób zdrowych styczność z taką substancją nie wywołuje żadnych negatywnych skutków. Organizm osoby chorej uznaje ją za zagrożenie i uruchamia systemy mechanizmów obronnych, które mają zwalczyć intruza. 
Istnieje kilka typów alergenów, które mogą uczulać:

  • Alergeny wziewne - dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Najczęściej są to pyłki traw, chwastów i drzew, roztocza, zarodniki grzybów mikroskopowych, kurz, szczątki roślin i zwierząt.
  • Alergeny pokarmowe - znajdują się produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Silne działanie alergizujące wywołują: mleko krowie i jego przetwory, jajka, owoce pestkowe i cytrusy, orzechy, zboża.
  • Alergeny kontaktowe - reakcja uczuleniowa pojawia się w wyniku kontaktu alergenu ze skórą. Uczulać mogą różne tworzywa sztuczne, kosmetyki i zawarte w nich konserwanty oraz substancje zapachowe, a także metale, jak chrom czy nikiel.
  • Leki - one także mogą uczulać. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy stosowaniu antybiotyków oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Kiedy wybrać się do poradni alergologicznej?

Poradnię alergologiczną warto odwiedzić, gdy zauważymy u siebie pewne objawy, które mogą wskazywać na alergię. Jeżeli w okresie wiosenno-letnim dokucza nam kichanie (zwłaszcza seryjne) oraz katar z wodnistym wyciekiem z nosa, mogą to być symptomy alergii na pyłki roślin. To zresztą najczęstsza przyczyna uczuleń wśród alergików. Charakterystyczne jest także swędzenie i łzawienie oczu, a także świszczący kaszel, któremu towarzyszą napady duszności.

Zaniepokoić powinny nas także wszelkie niespotykane dotychczas reakcje skórne. Jeżeli po kontakcie z jakimś materiałem na skórze pojawia się wysypka, pęcherze lub pokrzywka, lepiej skonsultować się z alergologiem. Warto również zwrócić uwagę na problemy z układem pokarmowym po zjedzeniu niektórych produktów. Ból brzucha i biegunka po zjedzeniu chleba czy wypiciu szklanki mleka mogą wskazywać na alergię pokarmową. Chcąc umówić wizytę u tego specjalisty, warto skorzystać z serwisu LekarzeBezKolejki.pl, gdzie szybko zarezerwujemy termin zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Bez wielogodzinnego czekania w kolejce!

Badania u alergologa

Wizyta u alergologa rozpoczyna się od wnikliwego wywiadu z pacjentem, co stanowi punkt wyjścia w ustalaniu przyczyn występowania alergii. Lekarz musi poznać wszystkie symptomy, które mogą być powiązane z reakcją alergiczna, ich charakter i natężenie. Alergolog z pewnością będzie nas pytał o naszą skłonność do uczuleń w przeszłości, dotychczasową historię chorób oraz predyspozycje do występowania chorób o podłożu alergicznym śród członków rodziny.

Podstawowym badaniem diagnostycznym są testy alergiczne. Pozwalają rozpoznać, który alergen wywołuje objawy uczulenia. W zależności od typu podejrzewanej alergii, lekarz może się zdecydować na wykonanie:

  • Testów skórnych - popularna metoda, w trakcie której nanosi się na skórę substancję potencjalne uczulającą, a następnie obserwuje reakcję. W zależności od podejrzewanego typu alergii, wykonuje się testy: punktowe, śródskórne oraz płatkowe.
  • Badania krwi - za ich pomocą oznacza się poziom przeciwciał IgE dla poszczególnych alergenów.
  • Testów prowokacyjnych - inaczej testy ekspozycyjne, w trakcie których pacjent jest wystawiany na bezpośrednie działanie alergenu. Ustala się je indywidualnie z lekarzem.
  • Próby eliminacyjnej – stosuje się ją w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej. Na określony czas pacjent musi wyeliminować z jadłospisu produkty potencjalnie alergizujące.

Alergolog – jakie choroby leczy?

Alergolog pomoże się uporać z takimi schorzeniami, jak: alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka alergiczna, astma alergiczna, alergiczne zapalenie spojówek, zatok i ucha, a także alergie pokarmowe, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy dermografizm. Podstawą jest jednak zdiagnozowanie uczulającej nas substancji.

Gdy alergolog wykryje, co wywołuje u nas uczulenie, może rozpocząć leczenie. Najskuteczniejszą formą leczenia alergii jest odczulanie, które stosuje się w przypadku alergii wziewnych oraz uczulenia na jad owadów. Terapia trwa kilka lat, w trakcie której podaje się pacjentowi dawki alergenów w formie szczepionki. Z czasem stopniowo się je zwiększa, aby organizm mógł zaakceptować alergen i przestać do zwalczać.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki antyhistaminowe, które ograniczają wydzielanie substancji odpowiedzialnej za objawy alergii - histaminy. Alergolog może zalecić także stosowanie kropli do oczu i nosa, które łagodzą katar sienny i zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać stosowanie glikokortykosteroidów. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.