Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co wywołuje gorzki smak w ustach? Leczenie i zapobieganie

2022-09-20 15:17
Kobieta podczas picia wody wyczuwa nieprzyjemny, gorzki smak w ustach.

Gorzki smak w ustach może pojawić się po spożyciu pewnych produktów, jednak co w sytuacji, gdy utrzymuje się dłuższy czas i staje się uciążliwy w codziennym życiu? Co może powodować gorzki smak w ustach? Jak sobie z nim radzić? Czy istnieją sposoby na odpowiednie zapobieganie i leczenie tej dolegliwości? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Zaburzenia smaku – charakterystyka i rodzaje

Zmysł smaku oraz zmysł węchu nie należą do najważniejszych zmysłów u ludzi, ale jeśli zmagamy się z dolegliwościami w ich obrębie – zaczynamy dostrzegać ich wartość. Każdy z nas ma w końcu swoje ulubione smaki czy zapachy.

Zaburzenia smaku występują bardzo rzadko i możemy je podzielić na:

 • całkowity brak odczuwania smaku (ageuzja);
 • upośledzenie odczuwania smaku (hipogeuzja);
 • wzmożone odczuwanie smaku (hipergeuzja);
 • spaczenie prawidłowego odczuwania smaku (dysgeuzja lub parageuzja).

Zaburzone odczuwanie smaku może być spowodowane problemami w okolicy receptorów, zaburzeniami neurologicznymi albo schorzeniami ogólnoustrojowymi. Receptorami smaku są kubki smakowe zlokalizowane na języku, podniebieniu miękkim, nagłośni i górnej części przełyku. Wyróżnić możemy cztery podstawowe smaki odczuwane przez nasze kubki smakowe: gorzki, słony, kwaśny oraz słodki. Ponadto, wyróżnić możemy także smak kwasu glutaminowego, inaczej zwany smakiem umami.

Umów się do lekarza rodzinnego

Gorzki smak w ustach – czym jest?

Prawidłowo funkcjonujący zmysł smaku pozwala na naturalną selekcję pokarmu i ostrzega przed spożywaniem produktów zepsutych lub toksycznych dla organizmu. Ponadto, zmysł smaku pozwala na indywidualne określenie preferowanych produktów, a także na czerpanie przyjemności z jedzenia. Niekiedy jednak może okazać się, że w jamie ustnej pojawia się długo trwający, uciążliwy i nieprzyjemny smak gorzki, słony lub metaliczny. Uczucie goryczy w ustach może wynikać z niedokładnej higieny jamy ustnej, ale może także być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego czy wrzodów żołądka lub dwunastnicy.

Gorzki posmak w ustach – przyczyny

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Do jednej z najczęstszych należy spożycie określonych pokarmów lub napojów o gorzkim smaku. Zalicza się do nich między innymi:

 • kawę;
 • gorzką herbatę;
 • piwo lub wytrawne wino;
 • rukolę;
 • cykorię;
 • orzechy włoskie;
 • skórkę pomarańczy.

Po spożyciu wyżej wymienionych produktów, gorzki smak powinien być odczuwalny tylko przez chwilę. Jeśli jednak nie obserwujemy zależności pojawienia się smaku gorzkiego ze spożytym pokarmem, a gorycz trwa zdecydowanie dłużej – przyczyna może być zupełnie inna. Gorzki posmak w ustach może pojawić się także w przebiegu wielu chorób, w trakcie urazów, podczas zażywania niektórych leków, w trakcie leczenie dentystycznego czy po przebytych operacjach w obrębie głowy.

Choroby i stany wywołujące gorzki smak w ustach

Wśród stanów patologicznych, mogących odpowiadać za gorzki smak w ustach wyróżnia się:

Leki powodujące gorzki smak w ustach

Odczuwanie goryczy w ustach może być następstwem stosowania niektórych preparatów leczniczych. Wśród grup leków, które mogą powodować działanie niepożądane w postaci gorzkiego posmaku wymienić można:

 • leki stosowane w chemioterapii;
 • inhibitory esterazy acetylocholiny;
 • antybiotyki;
 • leki stosowane w nadciśnieniu np. kaptopryl;
 • leki przeciwgrzybicze – gryzeofulwina;
 • leki przeciwdepresyjne – sole litu;
 • ryfampicyna – stosowana w leczeniu gruźlicy.

Gorzki smak w ustach – leczenie i zapobieganie

Jeśli gorzki smak w ustach utrzymuje się przez długi okres czasu i nie ustępuje samoistnie, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub udać się na wizytę do dentysty, zajmującego się chorobami błon śluzowych. Lekarz, po przeprowadzeniu badań, pokieruje dalszym leczeniem. Długotrwałe uczucie goryczy w ustach może być objawem wielu chorób, dlatego nie należy go bagatelizować.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty z łatwością umówisz poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Jeśli problem z gorzkim posmakiem spowodowany jest złą higieną jamy ustnej, warto wprowadzić kilka zmian w celu jej poprawy. Należy pamiętać o regularnym myciu zębów specjalną pastą czy czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Ponadto, warto dbać o odpowiednie nawodnienie oraz dobrze zbilansowaną dietę.

Bibliografia:

 1. Zwolińska G. (2017). Zaburzenia smaku. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152681,zaburzenia-smaku.
 2. Kuchar E. (2013). Przyczyny słodko-gorzkiego smaku w ustach. Medycyna praktyczna. Dostępne na:
 3. https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=89347.
 4. Zwolińska-Wcisło M. (2012). Gorycz w ustach. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/60229,gorycz-w-ustach.
 5. Sienkiewicz-Jarosz H., Bieńkowski P. (2012). Neurologiczne aspekty zaburzeń smaku. Neurologia Po Dyplomie, 7(5, s.: 61-66.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów