- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Co wywołuje gorzki smak w ustach? Leczenie i zapobieganie
Gorzki smak w ustach może pojawić się po spożyciu pewnych produktów, jednak co w sytuacji, gdy utrzymuje się dłuższy czas i staje się uciążliwy w codziennym życiu? Co może powodować gorzki smak w ustach? Jak sobie z nim radzić? Czy istnieją sposoby na odpowiednie zapobieganie i leczenie tej dolegliwości? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.
Zaburzenia smaku – charakterystyka i rodzaje
Zmysł smaku oraz zmysł węchu nie należą do najważniejszych zmysłów u ludzi, ale jeśli zmagamy się z dolegliwościami w ich obrębie – zaczynamy dostrzegać ich wartość. Każdy z nas ma w końcu swoje ulubione smaki czy zapachy.
Zaburzenia smaku występują bardzo rzadko i możemy je podzielić na:
- całkowity brak odczuwania smaku (ageuzja);
- upośledzenie odczuwania smaku (hipogeuzja);
- wzmożone odczuwanie smaku (hipergeuzja);
- spaczenie prawidłowego odczuwania smaku (dysgeuzja lub parageuzja).
Zaburzone odczuwanie smaku może być spowodowane problemami w okolicy receptorów, zaburzeniami neurologicznymi albo schorzeniami ogólnoustrojowymi. Receptorami smaku są kubki smakowe zlokalizowane na języku, podniebieniu miękkim, nagłośni i górnej części przełyku. Wyróżnić możemy cztery podstawowe smaki odczuwane przez nasze kubki smakowe: gorzki, słony, kwaśny oraz słodki. Ponadto, wyróżnić możemy także smak kwasu glutaminowego, inaczej zwany smakiem umami.
Umów się do lekarza rodzinnego
Gorzki smak w ustach – czym jest?
Prawidłowo funkcjonujący zmysł smaku pozwala na naturalną selekcję pokarmu i ostrzega przed spożywaniem produktów zepsutych lub toksycznych dla organizmu. Ponadto, zmysł smaku pozwala na indywidualne określenie preferowanych produktów, a także na czerpanie przyjemności z jedzenia. Niekiedy jednak może okazać się, że w jamie ustnej pojawia się długo trwający, uciążliwy i nieprzyjemny smak gorzki, słony lub metaliczny. Uczucie goryczy w ustach może wynikać z niedokładnej higieny jamy ustnej, ale może także być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego czy wrzodów żołądka lub dwunastnicy.
Gorzki posmak w ustach – przyczyny
Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Do jednej z najczęstszych należy spożycie określonych pokarmów lub napojów o gorzkim smaku. Zalicza się do nich między innymi:
Po spożyciu wyżej wymienionych produktów, gorzki smak powinien być odczuwalny tylko przez chwilę. Jeśli jednak nie obserwujemy zależności pojawienia się smaku gorzkiego ze spożytym pokarmem, a gorycz trwa zdecydowanie dłużej – przyczyna może być zupełnie inna. Gorzki posmak w ustach może pojawić się także w przebiegu wielu chorób, w trakcie urazów, podczas zażywania niektórych leków, w trakcie leczenie dentystycznego czy po przebytych operacjach w obrębie głowy.
Choroby i stany wywołujące gorzki smak w ustach
Wśród stanów patologicznych, mogących odpowiadać za gorzki smak w ustach wyróżnia się:
- alergie i zatkany nos;
- zaburzenie neurologiczne nerwu twarzowego;
- zapalenie języka lub dziąseł;
- zakażenie gruczołów ślinowych;
- zespół Sjögrena – choroba wywołują suchość w ustach i na spojówkach;
- zakażenia górnych dróg oddechowych;
- zgaga;
- choroba refluksowa przełyku;
- zakażenie Helicobacter pylori;
- niedobory witaminy B12 lub cynku.
Leki powodujące gorzki smak w ustach
Odczuwanie goryczy w ustach może być następstwem stosowania niektórych preparatów leczniczych. Wśród grup leków, które mogą powodować działanie niepożądane w postaci gorzkiego posmaku wymienić można:
- leki stosowane w chemioterapii;
- inhibitory esterazy acetylocholiny;
- antybiotyki;
- leki stosowane w nadciśnieniu np. kaptopryl;
- leki przeciwgrzybicze – gryzeofulwina;
- leki przeciwdepresyjne – sole litu;
- ryfampicyna – stosowana w leczeniu gruźlicy.
Gorzki smak w ustach – leczenie i zapobieganie
Jeśli gorzki smak w ustach utrzymuje się przez długi okres czasu i nie ustępuje samoistnie, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub udać się na wizytę do dentysty, zajmującego się chorobami błon śluzowych. Lekarz, po przeprowadzeniu badań, pokieruje dalszym leczeniem. Długotrwałe uczucie goryczy w ustach może być objawem wielu chorób, dlatego nie należy go bagatelizować.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty z łatwością umówisz poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Jeśli problem z gorzkim posmakiem spowodowany jest złą higieną jamy ustnej, warto wprowadzić kilka zmian w celu jej poprawy. Należy pamiętać o regularnym myciu zębów specjalną pastą czy czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Ponadto, warto dbać o odpowiednie nawodnienie oraz dobrze zbilansowaną dietę.
Bibliografia:
- Zwolińska G. (2017). Zaburzenia smaku. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152681,zaburzenia-smaku.
- Kuchar E. (2013). Przyczyny słodko-gorzkiego smaku w ustach. Medycyna praktyczna. Dostępne na:
- https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=89347.
- Zwolińska-Wcisło M. (2012). Gorycz w ustach. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/60229,gorycz-w-ustach.
- Sienkiewicz-Jarosz H., Bieńkowski P. (2012). Neurologiczne aspekty zaburzeń smaku. Neurologia Po Dyplomie, 7(5, s.: 61-66.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.