- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej po aparacie ortodontycznym – jak sobie z nimi radzić?
Uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej i podrażnienia to częsty problem podczas leczenia ortodontycznego. Istnieje kilka środków pomagających w łagodzeniu dolegliwości spowodowanych ranami w jamie ustnej. Co stosować na podrażnienia w jamie ustnej? Do jakiego lekarza się udać?
Rany od aparatu ortodontycznego
Jakie mogą pojawić się powikłania po aparacie ortodontycznym? Podczas leczenia ortodontycznego może pojawić się ból, podrażnienia i dyskomfort spowodowane noszeniem aparatu. Rany w buzi powstają w wyniku tarcia pomiędzy błoną śluzową, a elementami aparatu.
Umów wizytę u lekarza rodzinnego
Co na rany w jamie ustnej?
Uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej mogą być bardzo bolesne i znacznie utrudniać funkcjonowanie. Istnieje kilka sposobów na złagodzenie podrażnień w jamie ustnej.
Ogromne znaczenie ma odpowiednie dopasowanie drutów, klamr i zamków aparatu przez lekarza ortodontę. Dostępnych jest także kilka preparatów, które przyspieszą gojenie ran w jamie ustnej np. rany od aparatu ortodontycznego.
Zaprzyjaźnij się z woskiem
Na pokaleczone policzki od aparatu pomoże wosk. Wosk ortodontyczny pomaga zmniejszyć tarcie pomiędzy aparatem a błoną śluzową jamy ustnej, co zapobiega powstawaniu urazów w jamie ustnej oraz wspomaga gojenie już istniejących ran.
Możesz używać go tak często jak potrzebujesz. Wystarczy rozgrzać go w palcach i nałożyć na wystające elementy aparatu.
Podobne działanie będą miały żele zawierające PVP, karboksymetylocelulozę czy hydroksyetylocelulozę. Nakłada się je na podrażnienia w jamie ustnej. Tworzą one błonkę na powierzchnia rany, która izoluje ją od środowiska zewnętrznego i zabezpiecza przed dalszymi urazami. Żele takie mogą zawierać dodatki substancji odkażających, łagodzących lub wyciągów roślinnych, co dodatkowo wspomaga gojenie rany.
Dbaj o ranę
Co jeszcze na rany w jamie ustnej? Po pierwsze, nie pogarszaj sprawy. Unikaj pokarmów, które zwiększają dolegliwości np. kwaśnych, ostrych lub twardych. Jeśli to możliwe, staraj się jeść drugą stroną buzi.
Podczas szczotkowania zębów, bądź bardzo ostrożny w okolicy rany.
Leki na podrażnienia w jamie ustnej
Aby jak jak najbardziej przyspieszyć gojenie i zmniejszyć dolegliwości, możesz korzystać z płynów lub żeli na rany w jamie ustnej.
Żele z lidokainą na rany w jamie ustnej
Ból przy zmianach na błonie śluzowej jamy ustnej może być niezwykle dokuczliwy. Żele z lidokainą przyniosą szybką ulgę, ponieważ mają działanie miejscowo znieczulające.
Jednak niech brak bólu cię nie zwiedzie. Pomimo tego, że dzięki żelowi nie boli, rana nadal tam jest. Musisz o nią dbać. Jeśli przestaniesz zwracać na nią uwagę, dlatego że nie boli, możesz jeszcze bardziej uszkodzić śluzówkę jamy ustnej.
Benzokaina na rany w jamie ustnej
Dostępny jest płyn do stosowania w jamie ustnej zawierający benzokainę i wyciągi roślinne. Wyciągi będą działały przeciwzapalnie, ściągająco, dezynfekująco. Dodatek benzokainy sprawi, że ból stanie się mniej dokuczliwy. Płyn taki zawiera jednak etanol, który bezpośrednio po użyciu może powodować pieczenie.
Chlorheksydyna na rany w jamie ustnej
Płyny do płukania ust z chlorheksydyną zmniejszają dolegliwości związane z aftami oraz przyspieszają ich gojenie. Mają działanie odkażające, więc ryzyko, że dojdzie do infekcji w okolicach rany jest mniejsze.
Dostępne są także żele na rany w jamie ustnej zawierające chlorheksydynę, przy ich stosowaniu afty stają się mniejsze i goją się krócej.
Kwas hialuronowy na rany w jamie ustnej
Afty od aparatu ortodontycznego mogą być niezwykle bolesne. Jeśli potrzebujesz odizolować je od otoczenia i zmniejszyć ból, zastosuj żele zawierające w składzie hialuronian sodu lub kwas hialuronowy. Pomogą one także zmniejszyć stan zapalny i przyspieszą gojenie.
Rumianek na rany w jamie ustnej
Rumianek ma mnóstwo zastosowań, w tym leczenie wspomagające różnego rodzaju zmian w jamie ustnej. Pomoże także złagodzić podrażnienia od aparatu ortodontycznego. Dostępne są preparaty zawierające w swoim składzie ekstrakt z rumianku, ale herbatka rumiankowa też zadziała.
Rumianek zmniejsza stan zapalny i natężenie bólu. Jako jedyny środek, nie zniesie całkowicie dolegliwości, ale będzie odpowiednim dodatkiem do innych rodzajów leczenia.
Leki na receptę
Zastanawiasz się do jakiego lekarza udać się z chorobą jamy ustnej? Najlepiej skontaktuj się ze swoim ortodontą lub dentystą. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz zgłosić się także do lekarza rodzinnego. Jeśli afty od aparatu długo się nie goją i znacznie utrudniają jedzenie, będą oni mogli przepisać leki na receptę, które przyspieszą gojenie ran i zmniejszą ból.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl
Najczęściej są to preparaty do stosowania miejscowego z hydrokortyzonem, betametazonem lub w przypadku dodatkowej infekcji - antybiotyki.
Bibliografia
- Kuźnik, M. ( 2022). Afty - przyczyny i leczenie. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie (Dostęp 10.2023)
- Kani, T. V., Bharathwaj, V.V., Nimmy, P., Sindhu, R., Dhamodhar, D., Sathiapriya S., Prabu, D., Raj Mohan M. (2023). Therapeutic effects of Chamomilla extract in oral diseases- A Systematic Review. J Adv Med Dent Scie Res. 11(4):50-55. 10.21276/jamdsr
- Sajjan, Parappa & Laxminarayan, Nagesh & Kar, Prem & Sajjanar, Mangala. (2019). Chlorhexidine as an Antimicrobial Agent in Dentistry -A Review. Oral health and dental management. 15. 93-100.
- Lee, J. H., Jung, J. Y., & Bang, D. (2008). The efficacy of topical 0.2% hyaluronic acid gel on recurrent oral ulcers: comparison between recurrent aphthous ulcers and the oral ulcers of Behçet's disease. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology : JEADV, 22(5), 590–595. https://doi.org/10.1111/j.1468-3083.2007.02564.x
- Kluemper, G. T., Hiser, D. G., Rayens, M. K., & Jay, M. J. (2002). Efficacy of a wax containing benzocaine in the relief of oral mucosal pain caused by orthodontic appliances. American journal of orthodontics and dentofacial orthopedics : official publication of the American Association of Orthodontists, its constituent societies, and the American Board of Orthodontics, 122(4), 359–365. https://doi.org/10.1067/mod.2002.126405
- Salam, Samer & Bearn, David. (2009). The control of pain in orthodontics. Orthodontic Update. 2. 16-20. https://doi.org/10.12968/ortu.2009.2.1.16
- Thakrar, P., & Chaudhry, S. I. (2016). Oral Ulceration: An Overview of Diagnosis and Management. Primary dental journal, 5(1), 30–33. https://doi.org/10.1177/205016841600500102
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.