Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Piaskowanie zębów – sposób na osad nazębny

Artykuł partnera

2019-06-07 16:04
Piaskowanie zębów - sposób na osad nazębny

Zdrowe i zadbane zęby traktowane są jak swego rodzaju wizytówka, która dodaje pewności siebie. Jednak pewne zaniedbania w higienie jamy ustnej, częste spożywanie kawy i herbaty, czy palenie papierosów przyczyniają się do tego, że na powierzchni zębów gromadzi się płytka nazębna. Usuwanie osadu domowymi sposobami nie jest dobrym pomysłem, ponieważ przypadkowo możemy uszkodzić szkliwo zębów. Lepszym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty i zabieg piaskowania zębów.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Jednym z zabiegów higienizacyjnych, któremu możemy poddać się u dentysty jest piaskowanie. Zabieg ten umożliwia usunięcie z powierzchni zębów przebarwień, osadu oraz resztek kamienia nazębnego pozostałych po zabiegu skalingu (usuwaniu kamienia nazębnego). Pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, które trudno wyczyścić przy pomocy nici dentystycznej, czy szczoteczki.

Piaskowanie przeprowadza się przy użyciu piaskarki stomatologicznej. Jest ona wyposażona w dyszę, z której pod ciśnieniem wydobywa się woda, pęcherzyki powietrza oraz czyszczące drobiny (wodorowęglan sodu, glicyna, erytrytol). Piaskowanie zębów jest przede wszystkim zabiegiem profilaktycznym, który zapobiega rozwojowi płytki nazębnej, na powierzchni której rozwijają się chorobotwórcze bakterie. Niekiedy piaskowanie można zastosować w leczeniu niewielkich zmian próchniczych.

Zabieg piaskowania przeprowadza stomatolog lub wykwalifikowany higienista dentystyczny. Jest on stosunkowo tani, mieści się w granicy 150 zł. W gabinetach stomatologicznych posiadających kontrakt z NFZ pacjenci raz w roku mogą bezpłatnie usunąć złogi nazębne tj. osad i kamień.

Komu poleca się paskowanie zębów?

Piaskowanie zębów polecane jest palaczom, a także osobom pijącym dużo kawy, herbaty i wina. Zarówno papierosy, jak i wspomniane napoje, przyczyniają się do powstawania przebarwień na zębach. Regularne piaskowanie pozwala usunąć te przebarwienia i przywrócić naturalny kolor zębów. Ponadto zabieg ten powinien być wykonywany u osób po wybielaniu zębów, aby podtrzymać efekt wybielania, u tych noszących aparat ortodontyczny, a także pacjentów, u których zęby są stłoczone lub nachodzą na siebie.

Profilaktycznie piaskowanie powinno się wykonywać do dwóch razy w roku. Dzięki temu regularnie będziemy pozbywać się płytki nazębnej i nieestetycznych osadów. U niektórych pacjentów dentysta może zdecydować o większej częstotliwości zabiegów.

Jeżeli minął rok od ostatniego piaskowania zębów, umów się na wizytę do stomatologa przez LekarzeBezKolejki.pl i ustal najbliższy termin zabiegu.

Czy piaskowanie zębów boli? LekarzeBezKolejki.pl

Czy piaskowanie zębów boli?

Piaskowanie zębów nie jest uznawane za zabieg bolesny, jednak dla bardziej wrażliwych osób może być ono niekomfortowe. W trakcie piaskowania pacjent musi mieć szeroko otwarte usta, zwykle przez 20-30 minut, co bywa niewygodne. Strumień czyszczących drobin może czasem trafić w dziąsło lub język, powodując podrażnienie. Sam płyn ma słony, mało przyjemny smak, jednak zastosowanie odsysacza podczas zabiegu eliminuje problem wypluwania nagromadzonego preparatu.

Po piaskowaniu dziąsła mogą być trochę podrażnione i zaczerwienione, a zęby nadwrażliwe, jednak efekt ten mija po paru godzinach. Dentysta może zalecić przepłukiwanie ust płynem łagodzącym podrażnienia i zaczerwienienia dziąseł.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Piaskowanie najczęściej przeprowadza się wraz z usuwaniem kamienia, czyli skalingiem. Po usunięciu płytki nazębnej i kamienia u pacjenta wykonuje się fluoryzację zębów, która ma za zadanie wzmocnić powierzchniową warstwę szkliwa. Przez najbliższe trzy godziny po zabiegów nie wolno pić herbaty, kawy, wina ani spożywać mocno barwiących produktów (np. jagody, buraki), ponieważ zęby są bardziej narażone na przebarwienia.

Chcąc jak najdłużej utrzymać efekt piaskowania zębów należy zadbać o prawidłowy poziom higieny jamy ustnej, co oznacza:

  • szczotkowanie zębów po każdym posiłku,
  • używanie nici dentystycznej, lub innych narzędzi do czyszczenia przestrzeni miedzyzębowych (szczoteczka międzyzębowa, irygator)
  • płukanie zębów płynem stomatologicznym,
  • regularne wizyty u dentysty.

Przeciwwskazania do zabiegu piaskowania

Choć piaskowanie jest zabiegiem bezpiecznym, nie u każdego można je przeprowadzić. Przeciwwskazaniem do piaskowania jest astma i przewlekłe choroby układu oddechowego, uczulenie na środki chemiczne obecne w piasku, schorzenia nerek oraz choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.

Jeżeli w jamie ustnej rozwinął się stan zapalny dziąseł lub doszło do uszkodzenia błony śluzowej, należy poczekać z piaskowaniem do całkowitego wyleczenia.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką Oclean.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów