- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Ból zęba – jakie mogą być przyczyny? Domowe sposoby na ból zęba
Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak uciążliwy potrafi być ból zęba. W nocy nie pozwala zasnąć, a w dzień uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Warto więc jak najszybciej udać się do specjalisty, aby poznać przyczynę bólu i pozbyć się go. Czasem jednak na wizytę u stomatologa trzeba poczekać nawet kilka dni, więc do tego czasu musimy radzić sobie sami. Jakie domowe sposoby pomogą nam uśmierzyć ból zęba? Co może być przyczyną pojawienia się bólu zęba?
Rodzaje bólu
Ból jest reakcją obronną organizmu na pojawienie się czynnika lub stanu, który może wywołać uszkodzenia tkanek. Jest on często jedynym sygnałem ostrzegawczym informującym o powstaniu nieprawidłowości. Ból można klasyfikować w zależności od jego lokalizacji, natężenia, przyczyny powstania, czasu trwania lub podatności na leczenie. Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje bólu:
- ból przewlekły (chroniczny) – to długotrwały ból o umiarkowanym nasileniu, uporczywy i nawracający, często uniemożliwiający normalne funkcjonowanie;
- ból ostry – to silny i nagle występujący ból, który zwykle ustępuje po kilku dniach.
Przyczyny bólu zęba
Przyczyn bólu zęba może być naprawde wiele, a najczęstsze z nich to między innymi:
- próchnica – jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie (głównie Lactobacillus acidophilus oraz Streptococcus mutans). Polega ona na demineralizacji tkanek zęba (takich jak zębina, szkliwo czy cement korzeniowy) i osłabieniu ich struktury. Najczęstsze przyczyny prowadzące do powstania próchnicy to nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz złe nawyki żywieniowe (częste spożywanie słodyczy i słodkich napojów). Próchnica jest często przyczyną silnego, pulsującego bólu zęba. Po zauważeniu u siebie pierwszych objawów, takich jak np. białe lub ciemne plamki na zębach, nieprzyjemny zapach z ust, nadwrażliwość na ciepłe lub zimne pokarmy, warto jak najszybciej udać się do stomatologa. Zlekceważona próchnica może wymagać leczenia kanałowego, a nawet usunięcia zęba;
- uraz – najczęstszą przyczyną urazu zębów są wypadki komunikacyjne, upadki w trakcie zabaw lub podczas uprawiania sportu, pobicia oraz wypadki w szkole lub w pracy. Każdy uraz zęba wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem dentystą, który postawi diagnozę i podejmie odpowiednie leczenie;
- zapalenie miazgi – nieleczony proces próchnicowy lub uraz zęba mogą prowadzić do powstania stanu zapalnego miazgi, a nawet jej martwicy. W początkowym etapie powstającego stanu zapalnego ból jest krótki i umiarkowany, a z czasem przekształca się w silny, długi i pulsujący;
- nadwrażliwość zębiny – nadwrażliwość charakteryzuje krótkotrwały, ostry ból wywołany działaniem bodźca (zimno, ciepło, kwaśne, słodkie) lub drażnieniem mechanicznym (szczotkowanie).
Do mniej popularnych przyczyn bólu zębów zalicza się:
- wyrastanie zęba mądrości,
- pęknięcie szkliwa,
- zapalenie zatok zębowych,
- pooperacyjny ból jamy ustnej,
- półpaśca,
- neuralgie nerwu trójdzielnego,
- powiększenie się węzła chłonnego.
Leczenie bólu zęba
Najlepszym sposobem na walkę z bolącym zębem jest wizyta u stomatologa – pomoże on ustalić przyczynę bólu i zaleci odpowiednie leczenie. Wizytę u wybranego lekarza dentysty możesz zarezerwować bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl. Zanim jednak dostaniemy się do odpowiedniego specjalisty, możemy samodzielnie łagodzić ból zęba domowymi sposobami lub przy pomocy preparatów z apteki.
Domowe metody leczenia bólu zęba
Istnieje wiele bezpiecznych, naturalnych sposobów na radzenie sobie z bólem zęba. Poniżej przedstawione zostały te najczęściej wykorzystywane.
Goździki
Dzięki zawartości znieczulającego i antyseptycznego eugenolu, goździki są chętnie wykorzystywane w celu uśmierzenia bólu zęba. Można je np. żuć w jamie ustnej po stronie bolącego zęba.
Zimne okłady
Gdy bólowi zęba towarzyszy stan zapalny i obrzęk, chwilową ulgę przyniosą zimne okłady. Okład z lodu należy przyłożyć na policzek w miejscu, gdzie znajduje się bolący ząb.
Roślinne płukanki
Z powodu antyseptycznych właściwości szałwii oraz przeciwzapalnych właściwości rumianku, rośliny te chętnie wykorzystywane są do tworzenia płukanek pomocnych w walce z bólem zęba.
Płukanie roztworem soli
Ulgę przyniesie także płukanie jamy ustnej ciepłą, osoloną wodą. Do takiego roztworu dodać można kilka kropli jodyny, aby wzmocnić jego odkażające działanie.
Czosnek
W walce z bólem zęba pomocny jest czosnek, ponieważ wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Można stosować go w postaci okładów na obolałe miejsce lub żuć jego ząbek.
Farmakologiczne metody leczenia bólu zęba
Gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów można udać się do apteki po preparaty na ból zęba dostępne bez recepty. Najczęściej stosowane są leki zawierające substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, jak na przykład ibuprofen, deksketoprofen, kwas acetylosalicylowy lub metamizol oraz preparaty wieloskładnikowe zawierające np. paracetamol i kodeinę.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.