Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak złagodzić ból dziąsła?

2020-02-05 11:53
Jak złagodzić ból dziąsła?

Ból dziąsła jest powszechną przypadłością, która dotyczy pacjentów niezależnie od wieku i płci. Może występować z opuchliną, tkliwością, a nawet widocznym krwawieniem. Zignorowanie tej dolegliwości może doprowadzić do poważnego stanu zapalnego przyzębia, a nawet utraty zębów. Jakie są przyczyny bólu dziąseł i co zrobić, by go złagodzić?

Dlaczego dziąsła bolą?

Dziąsło (łac. gingiva) jest tkanką przylegającą do zębiny oraz wypełniającą przestrzenie między zębami. Jest silnie unaczynione i ma jasnoróżową barwę, stanowi część błony śluzowej jamy ustnej. Zdrowe dziąsła nie krwawią podczas spożywania twardego jedzenia oraz szczotkowania zębów, niemniej są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Przemijający ból dziąsła lub jednorazowe krwawienie nie są jeszcze powodem do zmartwień, jednak powtarzanie się tych dolegliwości jest wskazaniem do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Najczęstsze przyczyny bólu dziąseł

Ból dziąsła pojawia się stosunkowo często, a przyczyny tego zjawiska mogą być różne. Zdaniem stomatologów najczęstszym powodem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nieprawidłowe lub niezbyt dokładne szczotkowanie zębów sprzyja odkładaniu się płytki i kamienia nazębnego, które odpowiedzialne są za rozwój stanu zapalnego tkanek przyzębia, objawiającego się zaczerwienieniem tkanek i bólem. Bóle dziąseł dotyczą zwłaszcza dzieci, które niedbale szczotkują zęby lub unikają tej czynności, choć nie brakuje podobnych przypadków wśród osób dorosłych. Jeżeli wraz z bólem występuje obrzęk, zaczerwienienie i nadwrażliwość na dotyk, najprawdopodobniej doszło do rozwoju zapalenia dziąsła. Utrzymujący się stan zapalny może przerodzić się zapalenie przyzębia, czyli paradontozy.

Wśród innych przyczyn bólu dziąseł wymienia się:

  • przyjmowanie niektórych leków – niektóre farmaceutyki (np. leki przeciwpadaczkowe i immunosupresyjne) mogą powodować tzw. lekozależny przerost dziąseł, który objawia się bólem, zaczerwienieniem i krwawieniem;
  • urazy mechaniczne – do urazu może dojść podczas szczotkowania zębów, jedzenia twardych lub gorących pokarmów. Powszechnym problemem są także źle dopasowane protezy zębowe, które dla pacjentów są źródłem dyskomfortu. Zbyt luźna proteza będzie zbyt mocno uciskać na dziąsła, zaś zbyt luźna może się przesuwać i być idealnym miejscem do gromadzenia się resztek pokarmowych, a stąd już prosta droga do namnażania się bakterii i rozwoju bolesnego stanu zapalnego;
  • niedobory żywieniowe – niedobory witamin oraz innych mikro- i makroelementów wpływają na kondycję całego organizmu, w tym również stan dziąseł. Nawracające stanu zapalne dziąseł mogą być konsekwencją niedoboru witaminy C;
  • palenie papierosów – osoby z nałogiem tytoniowym częściej skarżą się na bóle i podrażnienia dziąseł.

Jeżeli od dłuższego czasu dokucza Ci ból dziąseł, nie czekaj i zgłoś się na konsultację do stomatologa. Wizytę może umówić on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl – w ramach NFZ lub prywatnie.

Ból dziąsła – jak sobie z nim radzić?

Jeżeli ból dziąsła zdarza się nam sporadycznie, możemy próbować z nim walczyć domowymi i łatwo dostępnymi sposobami. Pomocne mogą się okazać płukanki na bazie popularnych ziół – rumianku, szałwii. Wykazują one działanie przeciwzapalne i ściągające, dzięki czemu powinny złagodzić ból. Można je wykonywać 2-3 razy dziennie, pamiętając o tym, by napar był wystudzony. Alternatywą dla tego rozwiązania może być woda utleniona. Należy rozcieńczyć dwie łyżki wody utlenionej w szklance wody i używać podobnie, jak płynu do płukania jamy ustnej.

Jeżeli ból jest konsekwencją urazu mechanicznego i wraz z nim wystąpił obrzęk, można sobie pomóc zimnym okładem. Lód należy zawinąć w ręcznik lub ściereczkę i przyłożyć do bolącego miejsca.

Ból dziąsła – jak mu zapobiegać?

Prawidłowa higiena jamy ustnej może nas uchronić przez bólem dziąsła i jego przykrymi konsekwencjami. Dlatego zęby powinniśmy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, poświęcając na do około 2-3 minuty, aby pozbyć się nagromadzonych osadów. Ważne jest także sumienne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej, a także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Aby mieć pełną kontrolę nad stanem uzębienia, należy regularnie chodzić do stomatologa na wizyty kontrolne, aby wychwytywać wszelkie nieprawidłowości i zaburzenia na ich wczesnym etapie.

Chcąc mieć mocne zęby i zdrowe dziąsła powinniśmy zadbać także o zawartość naszego talerza. Codzienne posiłki powinny dostarczać wszystkich witamin i składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu i jego dobrej kondycji. Należy szczególnie zadbać o odpowiednią podaż witaminy C. Dobrym jej źródłem są nie tylko cytrusy, ale również naci pietruszki, czarnej porzeczce, owocach kiwi i truskawkach.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów