- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jęczmień - przyczyny, objawy i leczenie
Co jest przyczyną powstawania jęczmienia na oku? Jakie są jego objawy? Czy można skutecznie się go pozbyć domowymi metodami? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jak powstaje jęczmień na oku?
Jęczmień na oku (łac. hordoleum) pojawia się jako objaw bakteryjnego zakażenia gruczołów brzegowych powiek, spowodowany Gram-dodatnimi gronkowcami (najczęściej gronkowcem złocistym), bądź paciorkowcami.
Zmiana nie zagraża utracie wzroku, niemniej może sprawić ból, dawać uczucie dyskomfortu i ograniczać pole widzenia, przez co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niektóre osoby, szczególnie dzieci, są predysponowane do powstawania jęczmienia i jego częstych nawrotów.
Pod względem umiejscowienia zmiany rozróżniamy jęczmień wewnętrzny i zewnętrzny. Ten pierwszy powstaje na skutek bakteryjnego zakażenia gruczołów tarczkowych Meiboma, przybiera postać małego żółtego ropnego guzka po wewnętrznej strony powieki i zwykle już po kilku dniach samoistnie ustępuje. Z kolei jęczmień zewnętrzny jest konsekwencją ropnego zapalenia gruczołów Zeissa i Molla. Jego objawy są mniej nasilone niż w przypadku jęczmienia wewnętrznego - objawia się pojedynczą grudką na powiece, która zasycha i po kilku dniach pęka wydzielając ropną treść wzdłuż zewnętrznej krawędzi powieki.
Przyczyny powstawania jęczmienia
Najczęściej do powstania jęczmienia dochodzi na skutek zatarcia oczu brudnymi rękami, ale to nie jedyna przyczyna. Może być także konsekwencją braku odpowiedniej higieny oczu (szczególnie u osób noszących soczewki kontaktowe), stosowania źle dobranych kosmetyków do oczu, niedokładnego demakijażu, narażenia na kontakt z dymem papierosów, czy oparami chemicznymi, obniżenia odporności, niektórych chorób takich jak łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, cukrzyca, alergie, czy przewlekłego stresu.
Jakie są objawy jęczmienia?
Objawy jęczmienia są bardzo charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Poza typową grudką lub krostą na powiece do objawów jęczmienia wewnętrznego i zewnętrznego należą: ból, zaczerwienienie i obrzęk powieki, ropień pojawiający się na powiece lub pod powieką, zwiększona wrażliwości na światło, uczucie ciała obcego w oku, do tego swędzenie i łzawienie oka.
Jak leczyć jęczmień na oku?
Pojedynczą zmianę na powiece możemy leczyć samodzielnie domowymi sposobami, ale należy pamiętać, że nie można jej przekłuwać, ponieważ grozi to wyciekiem wydzieliny i rozprzestrzenieniem się zakażenia na całą powiekę. W zamian warto regularnie masować powiekę, na której pojawiła się zmiana, a do tego wygrzewać oko. W tym celu można wykorzystać ciepłe kompresy nasączone wyciągami z rumianku, nagietka albo świetlika, przykładać buteleczkę wypełnioną ciepłą wodą zawiniętą w jałowy gazik, bądź użyć specjalnie przeznaczonych do tego celu maseczek na oczy z apteki. Takie okłady najlepiej wykonywać 3-4 razy dziennie. Dodatkowo można zakrapiać oko kroplami ze świetlikiem i rumiankiem. W przypadku, gdy domowe sposoby nie przynoszą poprawy, gdy objawy się nasilają, bądź jeśli jęczmień powraca do nas regularnie należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub okulisty po silniejsze środki, jak maści i krople z antybiotykiem.
Czy jęczmieniem możemy się zarazić?
Jęczmień jest infekcją wywoływaną przez bakterie, dlatego nieprzestrzeganie zasad higieny może skutkować rozprzestrzenianiem się jej na inne osoby z naszego otoczenia.
Powikłania jęczmienia
Nieleczony i zaniedbany jęczmień może przekształcić się w gradówkę (łac. chalazion), czyli przewlekłe, miejscowe zapalenie gruczołów tarczkowych (gruczołów Meiboma), objawiające się niebolesnym guzkiem na powiece.
Jak zapobiegać nawrotom jęczmienia?
Podstawowym działaniem, które może nas uchronić przed zainfekowaniem powieki i rozwojem jęczmienia oraz jego nawrotami jest dbanie o codzienną higienę powiek i okolic oczu. Do najważniejszych nawyków należą oczyszczanie brzegów powiek np. z wykorzystaniem specjalnie przeznaczonych do tego celu płynów i chusteczek dostępnych w aptekach. Zapobiega to gromadzeniu się złogów łoju i rozwojowi stanu zapalnego.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.