- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Gradówka – przyczyny i leczenie. Domowe sposoby na gradówkę
Wzrok to jeden ze zmysłów, jakie posiada człowiek. Oczy stanowią jedne z delikatniejszych narządów, co powoduje, że nawet małe zanieczyszczenia dostające się na śluzówkę oka powodują dyskomfort, zaczerwienienie czy nawet ból. Najczęstszymi schorzeniami oczu są infekcje (jęczmień), które z czasem mogą przerodzić się w przewlekłe zapalenia (gradówka). Choć często przechodzą samoistnie, warto wiedzieć jak takich infekcji unikąć, a jeśli już się pojawią – jak z nimi walczyć.
Czym jest gradówka?
Gradówka to przewlekłe zapalenie, powstające w wyniku zatkania ujścia gruczołu Meiboma (gruczoł tarczkowy). Bardzo często występuje jako powikłanie popularnego jęczmienia. Gradówka objawia się obrzękiem oraz lekką tkliwością powieki w okolicy powstałego charakterystycznego guzka. Jej obecność może ograniczać pole widzenia. Gradówka dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci.
Warto rozumieć także, czym jest jęczmień – często poprzedzający gradówkę. Jęczmień to infekcja gruczołów znajdujących się w brzegach powiek, spowodowana gronkowcem. Jęczmień objawia się mocnym bólem, zaczerwienieniem i bolesnym obrzękiem na powiece.
Gradówka u dziecka
Jeśli tylko zauważysz u swojego dziecka podejrzaną zmianę w okolicy powieki – nie czekaj, lecz udaj się czym prędzej do okulisty. Ważne jest bowiem, aby u malucha wykluczyć inne przyczyny powstania guzka. Jeśli winowajcą okaże się gradówka, okulista zaleci najprawdopodobniej stosowanie leku w postaci maści do oczu. W łagodzeniu dolegliwości użyteczne mogą okazać się także domowe sposoby (opisane niżej).
Umów się do lekarza rodzinnego
W jaki sposób można leczyć gradówkę?
W momencie, gdy zauważysz u siebie pojawiający się jęczmień lub gradówkę, możesz zadziałać domowymi sposobami. Jeśli jednak po paru dniach nie zauważasz poprawy, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub bezpośrednio udaj się do okulisty. Nawet nieleczona gradówka powinna zniknąć sama. Są jednak sytuacje, w których należy zastosować terapię antybiotykiem w maści, a jeśli to nie pomaga, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny. Do takich sytuacji dochodzi jednak niezwykle rzadko.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu zarezerwować za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Domowe sposoby na gradówkę i jęczmień
Ze względu na fakt, iż gradówka jest późniejszym etapem jęczmienia, dla obu tych infekcji można stosować podobne praktyki w celu zapobiegania ich powstawaniu lub aby przyspieszyć proces leczenia. Wśród domowych sposobów na gradówkę wymienia się m.in.:
- ciepłe okłady z herbaty lub rumianku – stosowane, aby udrożnić zatkane kanaliki,
- pocieranie powieki złotą biżuterią – pamiętaj, aby robić to delikatnie i wyłącznie czystą biżuterią,
- napar z pietruszki – zrób kompres na oko poprzez nawilżenie wacika ciepłym naparem,
- napar z kurkumy – zagotuj wodę z odrobiną kurkumy, a następnie potrzymaj na oku przez kilka minut wacik zwilżony letnim naparem,
- żel z aloesu – delikatnie posmaruj powiekę żelem. Można stosować go kilka razy dziennie, jednak jest to przeciwwskazane u osób z uczuleniem na aloes,
- sok z czosnku – po zgnieceniu kilku ząbków czosnku, zwilż wacik powstałym sokiem i przyłóż na powiekę. Uważaj, aby sok nie dostał się bezpośrednio do oka,
- ziemniaki – pokrój ziemniaki w plastry lub zetrzyj je na tarce, a następnie nałóż papkę do gazy i przyłóż do powieki.
Pamiętaj, aby wszystkie opisane wyżej napary i okłady stosować na oczyszczoną powiekę. Uważaj przy tym, aby stosowane substancje nie dostały się bezpośrednio do oka.
Zapobieganie powstawaniu gradówki i innych infekcji oczu
Nawracające infekcje i zapalenia stanowią duży dyskomfort dla pacjenta, dlatego warto zastosować się do kilku zasad, które pomogą zapobiec ich nawracaniu.
Przede wszystkim, zwróć uwagę na higienę oka – dokładnie myj twarzy oraz okolicę oczu (w przypadku częstych nawrotów, rób ciepłe kompresy lub przemywaj oczy wacikiem nasączonym ciepłą wodą). Pamiętaj także, aby nie dotykać okolic oczu brudnymi rękami – pozwoli to uniknąć przypadkowego zanieczyszczenia oczu. W trakcie infekcji unikaj makijażu oka oraz noszenia soczewek kontaktowych, ułatwi to proces leczenia. Zaleca się także, aby w celu ochrony przed infekcjami dbać o ogólną odporność organizmu.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.