Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zaparcia u niemowlaka - jak im zaradzić?

2020-01-27 15:39
Zaparcia u niemowlaka - jak im zaradzić?

Zaparcia u niemowląt to dość powszechny problem. Młode mamy często zastanawiają się, czy ich maluszek robi zdrową kupkę. Przyczyny zaparć mogą być różne. Alergia pokarmowa, niewłaściwa dieta czy zaburzenia mikroflory jelitowej mogą przyczyniać się do powstania uciążliwych zaparć u maluszka. Jak rozpoznać zaparcie u niemowlęcia? Czy jesteśmy w stanie mu pomóc?

Kiedy możemy mówić o zaparciach?

Problem zaparć u niemowląt jest bardzo powszechny. Na jego występowanie wpływają przede wszystkim niedojrzałość przewodu dziecka oraz sposób karmienia. I niestety częściej dotyczy on dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, dlatego jeśli nie istnieją ku temu przeciwwskazania, warto jak najdłużej karmić dziecko piersią. A jak rozpoznać zaparcia? Kiedy możemy mówić o nieprawidłowym wyróżnianiu dziecka? Dziecko karmione naturalnym mlekiem matki może robić kupkę po każdym karmieniu, jak i 1-2 razy w tygodniu - i jest to zupełnie normalne. O ile konsystencja kupki jest prawidlowa i jest wydalana bez wysiłku - nie ma powodów do niepokoju. Mówimy o nim w sytuacji, w której maluszek robi kupkę nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, a do tego dostrzegamy, że kupka jest twarda i zbita, maluch wypróżnia się z dużym wysiłkiem, brzuszek jest twardy i napięty, a towarzyszący temu ból wywołuje płacz i rozdrażnienie.

Pamiętajmy, że jeśli oprócz zaparć występują inne objawy jak np. gorączka czy brak wzrostu na wadze to należy zwrócić się do pediatry. Termin wizyty można zarezerwować on-line na LekarzeBezKolejki.pl.

Zaparcia - czy są groźne?

Jeżeli kupka jest twarda, zbita i przez to trudna do wydalenia - wówczas mówimy o zaparciu. Układ pokarmowy dziecka jest niedojrzały - rozwija się powoli i dlatego dziecko może robić kupki nieregularnie. Każde dziecko jest inne - ma inny rytm wypróżniania, dlatego jeśli stolce maluszka są miękkie, jednak pojawiają się rzadko, to w dalszym ciągu nie ma powodu do zmartwień.

Jakie mogą być przyczyny zaparć u niemowląt?

Mały brzuszek dziecka jest bardzo delikatny i wrażliwy. Dlatego też przyczyny zaparć mogą być różne, a w tym:

  • niewłaściwe przygotowanie mleka modyfikowanego - niezgodnie z zaleceniami producenta (np. zbyt gęste);
  • alergia na białko mleka krowiego i inne alergie pokarmowe;
  • zbyt wczesne wprowadzenie do jadłospisu pokarmów stałych;
  • podawanie zbyt często pokarmów, które mogą wywołać zaparcie jak np. kaszka ryżowa;
  • nieprawidłowa praca jelit, wynikająca z niedojrzałości układ pokarmowego maluszka;
  • zbyt mała ilość płynów i błonnika w diecie.

Jeżeli zauważyłeś, że zaparcia u Twojego dziecka pojawiły się w momencie włączenia do diety mleka modyfikowanego warto zastanowić się nad jego zmianą na inne - najlepiej po konsultacji z pediatrą. Jeżeli trudności z oddawaniem kupki pojawiły się w trakcie rozszerzania diety, należy ją odpowiednio zmodyfikować.

Sposoby walki z zaparciami u niemowląt

W momencie, gdy maluch oddaje niezbyt często twardą, zbitą kupkę i wyraźnie się przy tym męczy można mu pomóc na kilka sposobów:

  1. Jeżeli zaparcia występują u dzieci, które nie są już karmione wyłącznie mlekiem matki - warto zadbać, aby w jego jadłospisie znajdowały się produkty bogate w błonnik. Skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się deserki dla dzieci ze składnikami takimi, jak śliwki.
  2. Pamiętać należy też o tym, aby w diecie malucha, który nie jest już karmiony piersią obecna była odpowiednia ilość płynów (przede wszystkim wody). 
  3. A tym samym unikać produktów wzdymających i zapierających.
  4. Zwracajmy uwagę na to, w jaki sposób dziecko spożywa posiłki. Jeśli maluch zaczyna gryźć, pilnujmy by robił to powoli, dokładnie przeżuwając pokarm przed połknięciem.

Jeżeli zmiana nawyków żywieniowych nie przyniesie poprawy należy zwrócić się po pomoc do pediatry

Preparaty z apteki na przeczyszczenie - czy stosować ?

W aptece mamy cały szereg preparatów na zaparcia. Pamiętajmy, aby nie podawać dziecku żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. W momencie, gdy zmiana nawyków żywieniowych nie pomaga, lekarz może zalecić czopki lub inne preparaty regulujące pracę jelit.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów