- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Skaza białkowa – objawy, leczenie, jak rozpoznać?
Coraz częściej mówi się o skazie białkowej czy o alergiach pokarmowych, co napawa młodych rodziców strachem. Pod określeniem “skaza białkowa”, kryje się alergia na białko. Uważa się, że w tym przypadku najczęstszym alergenem jest mleko krowie oraz wszystkie jego przetwory. Czy skaza białkowa jest niebezpieczna? Jakie objawy na nią wskazują i jak wygląda jej rozpoznanie oraz leczenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Czym jest skaza białkowa?
Skaza białkowa to nic innego jak alergia pokarmowa. W tym przypadku mówi się jedynie o alergii na białko, gdzie najczęstszym alergenem jest białko mleka krowiego (w skrócie BMK), pochodzące ze spożywania produktów mlecznych. Mleko składa się z około 30 rodzajów białek z czego najbardziej alergizującym białkiem mleka jest beta-laktoglobulina oraz kazeina. Skaza białkowa może być także spowodowana spożyciem białka z mięsa, jajek czy wystąpić u dzieci karmionych wyłącznie mlekiem mamy.
Umów wizytę u pediatry
Jakie są przyczyny wystąpienia skazy białkowej?
Skaza białkowa to nic innego jak reakcja alergiczna. Uważa się, że czynnik genetyczny, np. występowanie reakcji alergicznych w najbliższej rodzinie, może znacznie zwiększyć ryzyko występowania alergii pokarmowych u dziecka. Układ immunologiczny u małych dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego u osób nadwrażliwych po spożyciu przetworu mlecznego, pojawia się stan zapalny organizmu wynikający z produkcji dużej ilości przeciwciał przeciwko białkom mleka. Skaza białkowa najczęściej ukazuje się już w pierwszych miesiącach życia i zwykle ma charakter przemijający. Bardzo rzadko stwierdza się alergię na białko mleka krowiego u dorosłych.
Jak objawia się skaza białkowa?
W przypadku dzieci ze skaza białkową można zauważyć, że po spożyciu produktów mlecznych pojawia się na ich skórze czerwona, swędząca wysypka. Zlokalizowana jest głównie na twarzy dziecka oraz za uszami. Zmiany mogą pojawić się również na tułowiu oraz na zgięciach kolan i łokci. Skóra staje się dosyć sucha i ma tendencję do pękania i łuszczenia się. Wysypka, która pojawia się na ciele dziecka dosyć mocno swędzi, przez co dziecko się drapie. Wówczas bariera ochronna skóry zostaje uszkodzona, co stwarza większe ryzyko nadkażeń bakteryjnych.
Skaza białkowa nie objawia się wyłącznie na skórze. Dziecko może mieć objawy mylone z infekcją, np. kaszel, katar czy nieżyt gardła. Dosyć często mogą pojawić sią mało charakterystyczne symptomy ze strony przewodu pokarmowego. Biegunka, zaparcia, wzdęcia czy bolesne kolki to główne objawy, które mogą wystąpić przy skazie białkowej. Należy pamiętać, że objawy mogą pojawić się zarówno zaraz po spożyciu pokarmu, jak i nawet kilka godzin później.
Jak rozpoznać skazę białkową?
Rozpoznania skazy białkowej u dziecka nie dokonuje się na pierwszej wizycie w gabinecie u lekarza. Pediatra przeprowadza dokładny wywiad z rodzicami dziecka, dotyczący objawów i czasu ich wystąpienia oraz tego, po jakich produktach spożywczych się nasilają. Specjalista może zapytać także o występowanie epizodów alergicznych w rodzinie. Następnie lekarz bardzo dokładnie ogląda zmiany na ciele dziecka.
Pediatra zleca wykonanie panelu badań diagnostycznych w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Dosyć często lekarz wykonuje próbę eliminacji i prowokacji w celu stwierdzenia, czy objawy faktycznie wynikają z alergii na białka mleka krowiego. Próba ta polega na wyeliminowaniu z diety produktów mlecznych i samego mleka, a następnie ponownym ich wprowadzeniu do diety dziecka. Badanie wykonuje się wyłącznie pod obserwacją lekarza prowadzącego.
Pamiętaj, że w momencie wystąpienia niepokojących objawów, wizytę u specjalisty umowisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Jak wygląda leczenie skazy białkowej ?
Skaza białkowa u dzieci nie wymaga leczenia farmakologicznego. Pediatra zaleca dietę eliminacyjną, która polega na wykluczeniu z codziennego jadłospisu pokarmów wywołujących alergię. Z diety eliminuje się mleko oraz jego przetwory, m.in. kefiry, jogurty czy sery. W przypadku dzieci karmionych wyłącznie piersią, matka karmiąca powinna przejść na dietę eliminacyjną, a więc skaza białkowa nie jest przeciwwskazaniem do zaprzestania karmienia. Należy wówczas pamiętać o suplementacji odpowiedniej dawki wapnia i witaminy D. W przypadku mocno nasilonych zmian pediatra może zalecić stosowanie odpowiednich leków przeciwhistaminowych, maści sterydowych czy kosmetyków nawilżających.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.