Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ząbkowanie - kiedy się zaczyna, jak łagodzić objawy?

Ząbkowaniem nazywamy proces przebijania się zębów przez dziąsło u małych dzieci. Towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak ból, dyskomfort czy podwyższona temperatura ciała. Jak zatem pomóc dziecku w okresie ząbkowania? Czy wszystkie sposoby są bezpieczne?

Niemowlę w drewnianym łóżeczku. Gryzie ramę łóżeczka, bo przechodzi ząbkowanie.

Kiedy mówimy o ząbkowaniu?

Ząbkowanie to proces przebijania się zębów mlecznych przez dziąsło dziecka. Rozpoczyna się zazwyczaj około 6. miesiąca życia, choć nie jest to regułą. U niektórych niemowląt pierwszy ząb pojawia się już w 3.-4. miesiącu życia, zaś u innych dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Jest to podyktowane wieloma czynnikami, m.in. genetycznymi.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie objawy towarzyszą ząbkowaniu?

Objawy towarzyszące ząbkowaniu stanowią spore wyzwanie zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Ze względu na ich charakter, można podzielić je na ogólne i miejscowe.

Objawy miejscowe

Do miejscowych objawów ząbkowania zaliczamy przede wszystkim ból i stan zapalny dziąsła w miejscu przebijania się zęba. Charakterystyczne jest także zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej. Objawy te mijają po przebiciu się korony zęba i nie stanowią powodu do niepokoju. 

Ząbkowanie związane jest także z nadmiernym ślinieniem się dziecka. Pamiętajmy jednak, że objaw ten niekoniecznie musi zwiastować pojawienie się pierwszych zębów, gdyż około 3. miesiąca życia rozpoczyna się intensywna praca ślinianek. Ponadto, częste wkładanie rąk lub przedmiotów do buzi również wpływa na zwiększoną produkcję śliny.

Objawy ogólne

Ząbkowanie związane jest także z szeregiem objawów ogólnych, negatywnie wpływających na samopoczucie dziecka. Zaliczamy do nich podwyższoną temperaturę ciała, obniżony apetyt, płaczliwość oraz rozdrażnienie. Ponadto dolegliwości związane z ząbkowaniem mogą zaburzać spokojny sen dziecka, pogłębiając odczuwany dyskomfort.
 
Proces przebijania się nowych zębów może nieść ze sobą także wiele niespecyficznych objawów, takich jak katar czy biegunka. Dodatkowo osłabiony organizm dziecka staje się bardziej podatny na infekcje i zakażenia.

Pamiętajmy, że wysoka gorączka, zmiany ropne w obrębie dziąseł lub znacząca zmiana zachowania dziecka, jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem pediatrą. Wizytę u wybranego specjalisty umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak pomóc dziecku i złagodzić dokuczliwe objawy ząbkowania. Z pomocą przychodzą nam zarówno domowe sposoby, jak i preparaty dostępne w aptekach.

Masaż dziąseł

Skuteczną metodą łagodzenia bólu podczas ząbkowania jest masaż dziąseł. Doskonale sprawdzą się tu silikonowe nakładki na palec lub gryzaki, które można delikatnie schłodzić w lodówce. Pamiętajmy jednak, by zadbać o higienę przedmiotów, które dziecko wkłada do buzi, by uniknąć nadkażeń dziąseł i pogłębienia się stanu zapalnego.

Preparaty apteczne

Chcąc dodatkowo złagodzić objawy ząbkowania, warto sięgnąć po żele lub spray’e przeznaczone do stosowania w jamie ustnej. Wykazują działanie odkażające, przeciwzapalne oraz łagodzące podrażnienia. W składzie wspomnianych preparatów znajdziemy między innymi benzydaminę, chlorek cetylopirydyniowy, kwas hialuronowy, pantenol czy wyciąg z rumianku.

Żele z lidokainą - czy na pewno są bezpieczne?

Inną grupę preparatów stanowią żele do stosowania na dziąsła, zawierające w swoim składzie substancję znieczulającą miejscowo - lidokainę. Niestety, liczne doniesienia dotyczące ich działań niepożądanych sprawiły, że nie figurują obecnie w żadnych rekomendacjach związanych z łagodzeniem objawów ząbkowania. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że aplikacja nadmiernej ilości żelu może prowadzić do jego kontaktu z błoną śluzową gardła, co zwiększa ryzyko zadławienia.

Jak zadbać o pierwsze zęby dziecka?

Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka wymaga szczególnej dbałości o ich higienę, w celu ochrony przed próchnicą. Początkowo zaleca się stosowanie niewielkiej ilości pasty zawierającej fluor o stężeniu 1000 ppm. Odradza się z kolei wybór past smakowych, gdyż mogą zachęcać dziecko do ich połknięcia. Zęby należy myć dwa razy dziennie, dbając o dobre nawyki już od pierwszych lat życia.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Pediatria

Więcej artykułów