Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wysokie ciśnienie – jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

2021-02-19 16:46
Wysokie ciśnienie – jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

Wysokie ciśnienie krwi nieleczone przez dłuższy czas prowadzić może do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Jest to sytuacja niebezpieczna dla organizmu, a może być nawet przyczyną śmierci. Jakie objawy daje wysokie ciśnienie krwi? Czy powinny nas zaniepokoić?

Czym jest ciśnienie krwi?

Ciśnienie tętnicze jest to siła z jaką krew działa na naczynia krwionośne. Narzędziem do pomiaru ciśnienia jest ciśnieniomierz. Wartości uzyskane przy pomocy ciśnieniomierza wyrażone są w milimetrach słupa rtęci – mm Hg. Ciśnieniem tętniczym skurczowym nazywamy moment gdy serce podczas skurczu wtłacza krew do naczyń krwionośnych – ciśnienie jest wówczas wyższe. Podczas rozkurczu serca wartości ciśnienia są niższe – jest to ciśnienie tętnicze rozkurczowe.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie są objawy wysokiego ciśnienia krwi?

Do objawów świadczących o wysokim ciśnieniu krwi należy zaliczyć:

  • ból i zawroty głowy,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • krwawienie z nosa (często po przebudzeniu się lub aktywności fizycznej),
  • zaburzenia snu,
  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • nerwowość.

Objawy wysokiego ciśnienia krwi nie są charakterystyczne tylko dla tego schorzenia. Jeżeli jednak zaobserwujemy występowanie powyższych symptomów nie zwlekajmy z wizytą u lekarza kardiologa. Dzięki zebraniu przez lekarza wywiadu z pacjentem oraz dzięki odpowiedniej diagnostyce jest on w stanie stwierdzić, czy mamy problem z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi. W momencie rozpoznania nadciśnienia tętniczego lekarz kardiolog dobierze nam odpowiednią farmakoterapię indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Jakie parametry świadczą o wysokim ciśnieniu krwi?

Aby mówić o wysokim ciśnieniu krwi wartości uzyskane podczas pomiaru znajdują się powyżej 140/90 mm Hg. Na wartości ciśnienia krwi mają wpływ:

  • stres,
  • palenie tytoniu,
  • alkohol,
  • temperatura,
  • ból,
  • leki oraz suplementy diety. 

Jakie są powikłania wysokiego ciśnienia?

Najczęstszymi powikłaniami nadciśnienia tętniczego są:

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Wartość ciśnienia krwi zmienia się wraz z wykonywanymi czynnościami. Do pomiaru należy przystąpić po 5 minutowym odpoczynku nawet, gdy nie była podejmowana wcześniej aktywność fizyczna. Ciśnienie mierzymy w pozycji siedzącej. Najdokładniejszymi ciśnieniomierzami są modele naramienne.

Wysokie ciśnienie – czynniki

Wśród czynników wpływających na wysokie ciśnienie krwi znajdują się takie na które mamy wpływ oraz takie, które nie są zależne od nas. Do czynników, których nie można zmienić zaliczamy wiek oraz rodzinne obciążenia genetyczne. Czynnikami, na które realnie mamy wpływ są:

  • nadmierna masa ciała – każde 5 kg nadwagi powoduje wzrost ciśnienia tętniczego o ok. 5 mm Hg,
  • palenie tytoniu – nikotyna powoduje przyspieszenie akcji serca poprzez skurcz naczyń krwionośnych, a co za tym idzie wzrost ciśnienia tętniczego,
  • brak aktywności fizycznej,
  • alkohol,
  • wysokie spożycie soli,
  • stres.

Zmiana stylu życia kluczem do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi

Jeżeli zmagamy się z wysokim ciśnieniem krwi powinniśmy zacząć od wprowadzenia kilku zmian w stylu życia. W momencie, gdy cierpimy na nadwagę lub otyłość należy pozbyć się zbędnych kilogramów – aktywność fizyczna na pewno nam w tym pomoże. W codziennej diecie należy zrezygnować lub ograniczyć do minimum spożycie soli. Należy pamiętać, że produkty po które sięgamy praktycznie codziennie (chleb, wędlina, przekąski, itp.) zawierają spore ilości soli. Dodatkowa jej porcja spożyta np. na kanapce jest zbędna i przyczynia się do występowania nadciśnienia tętniczego. Zaprzestanie picia alkoholu oraz palenia papierosów pomoże nam obniżyć wartości ciśnienia krwi. W miarę możliwości unikajmy sytuacji stresowych, które negatywnie wpływają na stan naszego zdrowia.

Długotrwale podwyższone ciśnienie krwi wpływa niekorzystnie na cały organizm. Przyczynia się bowiem do uszkodzenia narządów wewnętrznych, złego samopoczucia jak i powolnego wyniszczenia organizmu. Warto zatem regularnie badać ciśnienie krwi, aby zapobiec nadmiernie wysokim jego wartościom. W razie jakichkolwiek symptomów, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego należy udać się do lekarza kardiologa, który zleci odpowiednie badanie i potwierdzi lub wykluczy podejrzenie nadciśnienia tętniczego.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować online za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów