- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zioła na nadciśnienie - czy zioła mogą obniżyć ciśnienie?
Lecznicze wykorzystanie różnych gatunków roślin towarzyszyło już starożytnym cywilizacjom. Zioła, dzięki swoim właściwościom wykorzystywane są w kuchni, w kosmetyce, a także w domowej apteczce. Na świecie jest około 400 tysięcy gatunków roślin, z czego 40 tysięcy wykorzystywanych jest leczniczo. Zioła na nadciśnienie - które zioła skutecznie wspomogą walkę z podwyższonym ciśnieniem tętniczym?
Objawy nadciśnienia
Wysokie ciśnienie krwi często nie daje żadnych objawów natomiast należy do głównych czynników zwiększających ryzyko poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego lub chorób serca.
Objawy bardzo wysokiego ciśnienia to:
- zawroty głowy;
- trudności z oddychaniem;
- podwójne lub nieostre widzenie;
- krwotoki z nosa;
- nieregularne bicie serca;
- nadmierna potliwość;
- zaburzenia snu;
- nudności;
- wymioty.
Powyższe objawy pojawiają się gdy ciśnienie krwi przekracza znacznie swoją optymalną granicę (zwykle 180/110 mm Hg).
Pressure Forte: źródło naturalnych związków roślinnych na nadciśnienie
Aby usprawnić przepływ krwi w organizmie i w bezpieczny sposób przyczynić się do regulacji pracy krwiobiegu, warto wypróbować naturalne suplementy diety, takie jak Pressure Forte. Preparat ten zawiera w składzie wysokie stężenie niezwykle cennych dla układu krążenia substancji, takich jak koenzym Q10, ekstrakt z karczocha, L-arginina oraz witaminy z grupy B. Połączenie tak wielu wartościowych składników sprawia, że regularne zażywanie suplementu Pressure Forte może przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego, usprawnienia przepływu krwi, a także wzmocnienia osłabionych tętnic i naczyń krwionośnych. W efekcie możemy liczyć na zwiększoną ochronę organizmu przed rozwojem schorzeń, takich jak miażdżyca, zakrzepica czy choroba wieńcowa.
Pressure Forte można zamówić na stronie producenta: https://protonlabs.pl/products/pressure-forte-na-nadcisnienie
Normy ciśnienia tętniczego krwi - jak rozpoznać nadciśnienie
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób o podstępnym i utajonym przebiegu. Podczas pomiaru ciśnienia mierzy się zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe. Wynik pomiaru przedstawia się zwykle w postaci dwóch liczb (najpierw ciśnienie skurczowe, następnie rozkurczowe).
Klasyfikacja ciśnienia tętniczego (mm Hg):
- 120 - 129 mm Hg / 80 - 84 mm Hg - ciśnienie prawidłowe;
- 130 - 139 mm Hg / 85 - 89 mm Hg - ciśnienie wysokie prawidłowe;
- 140 - 159 mm Hg / 90 - 99 mm Hg - nadciśnienie tętnicze 1. stopnia;
- 160 - 179 mm Hg / 100 - 109 mm Hg - nadciśnienie tętnicze 2. stopnia;
- powyżej ≥ 180 mm Hg / ≥ 110 mm Hg - nadciśnienie tętnicze 3. stopnia.
Ponieważ wysokie ciśnienie krwi nie powoduje zwykle widocznych objawów, ważne jest regularne kontrolowanie jego poziomu.
Ponad 80% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym to osoby zmagające się z łagodną postacią tej choroby. Większość przypadków można kontrolować za pomocą odpowiedniej diety oraz zdrowego stylu życia. Najważniejszym celem dietetycznym dla wszystkich pacjentów z jakąkolwiek postacią nadciśnienia tętniczego jest dążenie do osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Redukcja nadprogramowych kilogramów skutkuje znaczną poprawą, a niekiedy całkowitym wyeliminowaniem tego problemu.
Umów wizytę u kardiologa
Wybrane zioła na nadciśnienie
Zastosowanie ziołolecznictwa w połączeniu z dietoterapią może odgrywać ważną rolę w zwalczaniu lżejszej postaci nadciśnienia tętniczego. Zioła mogą być alternatywą w leczeniu podwyższonego ciśnienia, jednak stosowanie ich wraz z innymi lekami, powinno być skonsultowane z kardiologiem ze względu na możliwość wystąpienia niebezpiecznych interakcji! Wizytę u tego specjalisty można zarezerwować online w serwisie LekarzeBezKolejki.pl.
Wyróżniamy kilka rodzajów ziół na nadciśnienie:
- głóg dwuszyjkowy - działa rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, poprawia przepływ wieńcowy krwi;
- ziele fiołka trójbarwnego - poprawia elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, a także działa rozkurczowo;
- liście melisy - obniżają próg wrażliwości układu nerwowego, rozkurczają mięśnie gładkie jelit, a także działają przeciwbakteryjnie;
- ziele jemioły - zwiększa częstotliwość skurczów serca, rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi;
- ziele ruty - poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, działa rozkurczowo i uspokajająco;
- ziele serdecznika - łagodnie obniża ciśnienie, dodatkowo działa delikatnie uspokajająco. Spożywanie naparu z około 1,5 g ziela w 150 ml wody 3 razy dziennie może być pomocne w terapii łagodnego nadciśnienia wywoływanego na tle nerwowym;
- korzenie mniszka - napój z mniszka obniża ciśnienie, a ponadto dzięki zawartości inuliny wpływa pozytywnie na gospodarkę węglowodanową organizmu, spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia do krwi, a także obniża indeks glikemiczny przyjmowanego pokarmu;
- ostryż długi - inaczej kurkuma - powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu pomaga w walce z nadciśnieniem, a dodatkowo reguluje poziom cukru we krwi i obniża poziom cholesterolu.
W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy wiele preparatów obniżających ciśnienie krwi w postaci herbatek, soków, wyciągów i nalewek.
Najlepszym sposobem zapobiegania nadciśnieniu i związanym z nim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych jest zdrowa dieta, utrzymanie właściwej masy ciała, regularne uprawianie ćwiczeń, umiarkowane spożycie alkoholu i unikanie palenia papierosów.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.