Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Biegunka po jedzeniu - najczęstsze przyczyny. Jak radzić sobie z biegunkami poposiłkowymi?

Biegunka to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. O biegunce mówimy wtedy, gdy liczba wypróżnień wynosi powyżej 3 na dobę. Biegunka może pojawić się również zaraz po jedzeniu. Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się biegunki zaraz po jedzeniu? Jak radzić sobie z biegunkami poposiłkowymi? Sprawdźmy!

Mężczyzna wchodzi do toalety, męczy go biegunka po jedzeniu.

Biegunka – czym jest?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organisation, WHO) biegunka to oddawanie co najmniej trzech luźnych lub wodnistych stolców na dobę. W zależności od czasu ich trwania można je podzielić na:

  • biegunki ostre trwające mniej niż 14 dni;
  • biegunki przetrwałe (14-30 dni);
  • biegunki przewlekłe trwające powyżej 30 dni.

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Biegunka – przyczyny

Pojawienie się biegunki może mieć różne podłoże w zależności od jej rodzaju. 

Najczęstsze przyczyny biegunki ostrej to:

  • infekcje (bakterie, wirusy, pasożyty);
  • leki;
  • alergie pokarmowe;
  • rozwolnienie po jedzeniu.

Przyczyny biegunki przewlekłej to między innymi:

Dlaczego biegunka pojawia się zaraz po jedzeniu?

Pojawienie się natychmiastowej biegunki po jedzeniu może mieć wiele różnych czynników. Jedną z przyczyn, która wpływa na pojawienie się biegunki niedługo po jedzeniu, jest spożycie nieświeżego pokarmu w wyniku, którego może dojść do zatrucia pokarmowego wywołanego przez czynniki zakaźne. Biegunka poposiłkowa w takiej sytuacji ma na celu jak najszybsze usunięcie patogenów z organizmu. Ponadto, do pojawienia się bólu brzucha i biegunki po jedzeniu może przyczynić się:

  • spożycie mleka i jego przetworów u osób z nietolerancją laktozy;
  • nadmierne spożycie fruktozy, sorbitolu lub innych słodzików;
  • spożycie substancji toksycznych np. trujących grzybów;
  • ostre jedzenie;
  • tłuste i smażone posiłki.

Biegunka po jedzeniu w ciąży

Biegunka w ciąży może wzbudzić duży niepokój u przyszłej mamy. Zachodzące zmiany hormonalne u kobiet w pierwszym trymestrze mogą wpłynąć na pracę jelit i spowodować pojawienie się mdłości i biegunek niezagrażających ciąży. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się długo, biegunka nie ustępuje, pojawiają się silne bóle brzucha oraz wymioty to konieczna będzie konsultacja z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem prowadzącym ciąże.

Biegunka po jedzeniu u dziecka

Biegunka pojawiająca się u niemowląt i małych dzieci po jedzeniu może mieć różne przyczyny, do których między innymi zaliczyć można: zakażenie wirusowe lub bakteryjne, alergię pokarmową lub zatrucie pokarmowe. W sytuacji pojawienia się biegunki u dzieci po jedzeniu warto uważnie dziecko obserwować i kontrolować wypróżnienia. U dzieci bardzo szybko może dojść do odwodnienia organizmu, a taki stan może być nawet zagrażający życiu. W przypadku długo utrzymującej się biegunki przy braku spożywania płynów, niezwłocznie skontaktuj się z pediatrą.

Co jeść po biegunce?

Dieta w przypadku biegunki w dużej mierze zależy od jej rodzaju (ostra, przewlekła) i przyczyny, która ją wywołała (zakażenie wirusowe, alergia pokarmowa, nietolerancja laktozy, choroby jelit). 

Zalecenia diety w przypadku biegunki obejmują ograniczenie produktów bogatych w błonnik pokarmowydo których zalicza się: nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste pieczywo, grube kasze i płatki, razowe makarony, otręby oraz surowe warzywa i owoce. Ponadto, zaleca się wprowadzenie diety lekkostrawnej z wyeliminowaniem potraw smażonych, grillowanych, konserwowych, wędzonych, tłustych oraz słodkich.

W przypadku biegunki ostrej, której towarzyszą liczne wodniste wypróżnienia, silne bóle brzucha czy gorączka, zalecenia te są bardziej rygorystyczne. Ogólne zasady postępowania obejmują zapobieganie odwodnienia i utracie elektroliów. W tej sytuacji można zastosować specjalne elektrolity dostępne w aptekach. Po nawodnieniu można powoli wprowadzać lekkostrawne potrawy takie jak: kleik ryżowy z dodatkiem marchewki, pieczone jabłko, krupnik z drobnymi kaszami czy rozgotowany biały ryż. 

Jeśli dolegliwości się nasilają lub nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Wiercińska, M. (2021). Biegunka (rozwolnienie) – objawy, przyczyny, leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50644,biegunka (dostęp: 10.2023).
  2. Zwolińska-Wcisło, M. (2012). Przewlekła biegunka. Medycyna Praktyczna. Dostępne na:https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/61284,przewlekla-biegunka (dostęp: 10.2023).
  3. Sajór, I. (2021). Biegunka – zalecenia i przeciwwskazania dietetyczne. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Dostępne na:https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/biegunka-zalecenia-i-przeciwwskazania-dietetyczne/ (dostęp: 10.2023).
  4. Wasielica-Berger, J. (2018). Ostra biegunka. Gastroenterologia Kliniczna. Tom 10, nr 1. 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Gastrologia

Więcej artykułów