Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Alkoholizm – leczenie. Jak są objawy odstawienia alkoholu?

Alkoholizm i nadużywanie alkoholu to powszechny problem społeczny i zdrowotny XXI wieku. Jak każdy inny nałóg, rozpoczyna się niewinnie. Granica pomiędzy okazjonalnym sięganiem po alkohol, a uzależnieniem jest bardzo cienka. Jakie konsekwencje niesie za sobą nadużywanie alkoholu? Jak przebiega leczenie? Jakie są objawy odstawienia alkoholu?

Grupa znajomych wznosi toast kieliszkami i szklankami z alkoholem.

Konsekwencje alkoholizmu

Alkoholizm nieuchronnie prowadzi do zmian somatycznych całego organizmu, a także wielu problemów społecznych. Nadmierne spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na równowagę organizmu sprawiając, że jest on bardziej podatny na infekcje i uszkodzenia. Alkohol przyczynia się do 4,5% światowej zachorowalności na różnego rodzaju schorzenia. Związane są one przede wszystkim z:

  • Układem pokarmowym: u alkoholików często dochodzi do upośledzenia funkcjonowania górnego odcinka przewodu pokarmowego, które mogą prowadzić do owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, stanów zapalnych czy żylaków przełyku. Długotrwałe picie alkoholu prowadzi do rozwoju marskości wątroby oraz przewlekłego lub ostrego zapalenia trzustki
  • Układem krążenia: intensywne spożywanie alkoholu jest przyczyną podwyższonego ciśnienia krwi. Negatywnie wpływa na pracę serca powodując zaburzenia rytmu, które często jest bezpośrednią przyczyną zgonów.   
  • Układem rozrodczym: alkoholizm może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych. U mężczyzn obserwuje się niższy poziom testosteronu. Kobiety mogą borykać się z zaburzeniem cyklu menstruacyjnego, obniżeniem płodności oraz przedwczesną menopauzą
  • Układem odpornościowym: u alkoholików obserwuje się ogólne osłabienie organizmu wynikające z niedoboru wielu składników pokarmowych. Przyczynia się to do zwiększonej podatności na infekcje, zarówno wirusowe jak i bakteryjne. Alkohol powoduje, że organizm broni się sam przed swoimi komórkami i traktuje je jak wrogów. Przyczynia się to do częstszych zachorowań na raka wątroby, żołądka, przełyku, tchawicy, piersi czy prostaty
  • W trakcie nadużywania alkoholu cierpi również skóra. Na jej powierzchni pojawiają się zmiany oraz owrzodzenia.

Umów się do psychiatry

Alkoholizm – jakie są objawy odstawienia alkoholu?

Alkoholowy zespół abstynencki (AZA) pojawia się na skutek przerwania lub ograniczenia spożywania alkoholu w dużych dawkach. Jest to jeden z najtrudniejszych momentów w walce z choroba alkoholową. Objawy odstawienia alkoholu trwają przeważnie kilka godzin, a nawet są odczuwalne przez kilka dni. Uzależnione jest to od czasu i intensywności picia trunków. Pierwsze objawy pojawiają się gdy stężenie alkoholu we krwi znacznie się obniża. 
Do najczęstszych objawów odstawienia alkoholu zaliczają się:

  • rozdrażnienie;
  • ból głowy;
  • pobudzenie;
  • bezsenność;
  • pocenie się;
  • drżenie mięśniowe;
  • nudności i wymioty;
  • odczucie lęku i niepokoju;
  • ogólne złe samopoczucie;
  • nadwrażliwość na bodźce.

Do niebezpiecznych objawów odstawienia alkoholu należy zaburzenie świadomości, lęki urojenia i halucynacje. Są to niebezpieczne omamy, które mogą powodować nadmierną agresję z jednoczesnymi zaburzeniami świadomości.

Alkoholizm – leczenie

Nieleczona choroba alkoholowa staje się przyczyną wyniszczenia organizmu a w konsekwencji prowadzi do śmierci. Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 2,5 mln zgonów rocznie jest spowodowane nadmierną konsumpcja alkoholu. Alkoholizm jest chorobą, którą trzeba leczyć przy wsparciu specjalistów. Leczenie uzależnienia od alkoholu to intensywna stacjonarna terapia lub turnus motywacyjny. Pomocy warto zacząć szukać w najbliższej Poradni Leczenia Uzależnień. Osoby z najbliższego otoczenia alkoholika również mogą skorzystać z terapii dla osób współuzależnionych. W każdej poradni można skorzystać z opieki psychiatry. Jest możliwość skorzystania z psychoterapii grupowej i indywidualnej. Leczenie uzależnienia od alkoholu to złożony i długotrwały proces. Długość terapii uzależniona jest od fazy alkoholizmu, indywidualnej motywacji oraz wsparcia najbliższych osób. Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Uwaga!

W każdym ośrodku leczenia alkoholizmu warunkiem koniecznym do rozpoczęcia terapii jest abstynencja! Przed rozpoczęciem terapii konieczna jest całkowita rezygnacja z alkoholu.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Psychiatria i psychologia

Więcej artykułów