- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach - jedna z form wsparcia
TSR, czyli terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest jednym z nurtów psychoterapeutycznych, który zyskuje coraz większe rzesze fanów i jest coraz częściej praktykowany przez psychoterapeutów. Na czym polega ta metoda? Jakie są jej podstawowe założenia? Do kogo może być skierowana terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?
Krótka historia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest jednym z współcześnie wiodących nurtów psychoterapeutycznych. Jej początek sięga lat 70. XX wieku, a twórcami są psychoterapeuci Steve de Shazer oraz Kim Berg. Metoda pierwotnie była rozwijana w Brief Family Therapy Center w Millwauke, a do Polski zawitała dwadzieścia lat później, w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Podejście psychoterapeutyczne jest wykorzystywane zarówno w pracy z pojedynczymi osobami, jak i grupami pacjentów. Dotyczy m.in. obszaru zdrowia psychicznego, edukacji, wychowania czy zarządzania zasobami ludzkimi. Terapia określana jest jako krótkoterminowa, a ilość spotkań zazwyczaj nie przekracza 10. Dodatkowo to pacjent decyduje, kiedy terapia powinna się skończyć.
Na czym polega terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach nie szuka przyczyn problemu sięgających przeszłości - skupia się raczej na teraźniejszości i przyszłości oraz szuka narzędzi, pozwalających pacjentowi na uporanie się z problemem, bez głębszej jego analizy. Założeniem metody jest praca z “klientem”, a nie “pacjentem” - co automatycznie sugeruje, że osoba potrzebująca pomocy nie jest osobą osłabioną czy niezdolną do podejmowania własnych decyzji, wręcz przeciwnie - klient stoi niejako na równi z terapeutą. Terapia przyjmuje wówczas bardziej partnerski charakter, co więcej, daje klientowi poczucie własnej wartości, siły, decyzyjności. Rolą terapeuty staje się wówczas pomoc w poszukiwaniu optymalnego rozwiązania problemu, bez wnikania w historię pacjenta, jego przeżycia czy oceniania jego postępowania. Teapeuta pomaga klientowi odkryć swoje mocne strony oraz wskazuje, jak można je wykorzystać przy radzeniu sobie z problemem.
Podstawowe założenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach
Według założeń TSR klient sam doskonale zna rozwiązanie jego problemu i to on posiada stosowne zasoby, aby dany problem rozwiązać, jednak nie jest tego w pełni świadomy. To klient najlepiej zna swoje życie i swoje problemy. Rolą terapeuty jest jedynie pomoc w odnalezieniu mocnych stron klienta, które pozwolą na uporanie się z problemem. Model TSR twierdzi także, że istnieje wiele sposobów spojrzenia na daną sytuację, a żaden nie jest bardziej właściwy niż pozostałe. Terapia skupia się na mocnych stronach klienta, na jego celach, sukcesach i zmianie, którą chce osiągnąć, a nie na porażkach i zaburzeniach. Ważnym warunkiem skuteczności metody jest współpraca - opór podczas terapii określany jest jako błąd w sztuce.
Filozofia centralna, czyli najistotniejsze założenia TSR
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach opiera się przede wszystkim na następujących założeniach:
Jeśli coś działa - rób tego więcej
Jeśli jakaś czynność jest dla nas pomocna w rozwiązywaniu problemu - warto ją powtarzać.
Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej
Nie ma sensu skupiać się na czynnościach, których wykonywanie nie przyniesie żadnego skutku. Warto więc zastanowić się, co może nie być dla nas pomocne i zamiast tego poszukać alternatywy, która może coś zmienić.
Jeśli coś się nie zepsuło - nie naprawiaj tego
Rozwiązanie skomplikowanego problemu nie zawsze jest skomplikowane - warto więc zaczynać od najprostszych rozwiązań, bez niepotrzebnych komplikacji.
Dla kogo jest przeznaczona TSR?
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach może okazać się pomocna w przypadku osób, które doświadczają trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji, u osób wykazujących niską samoocenę, w przypadku częstych zaburzeń nastroju. Metoda jest wykorzystywana m.in. w przebiegu terapii ofiar przemocy, a także osób uzależnionych.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.