- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Arachnofobia - przyczyny, objawy terapia. Czy da się wyleczyć lęk przed pająkami?
Fobia to lęk przed konkretnymi sytuacjami, przedmiotami czy zjawiskami, które zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie stanowią zagrożenia. U niektórych osób pojawiający się lęk jest na tyle silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. W wyniku lęku, może dojść do pojawienia się ataku paniki. Jednym z rodzajów fobii jest arachnofobia czyli silny lęk przed pająkami. Dlaczego boimy się pająków? Jak wyleczyć arachnofobię? Sprawdźmy!
Arachnofobia – co to?
Arachnofobia to strach przed pająkami, który jest rodzajem fobii zwierzęcej i powszechnym zaburzeniem psychicznym. Lęk przed pająkami zaliczany jest do jednej z najczęściej występujących fobii. Pojawiający się strach przy kontakcie z pająkiem zaliczany jest do bardzo skrajnych i przytłaczających odczuć.
Umów wizytę u lekarza psychiatry
Arachnofobia – objawy
Arachnofobia może być przyczyną wielu problemów w życiu codziennym, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Silny strach przed tymi owadami może powodować trudności z zasypianiem, izolowanie się czy trudność w przebywaniu w domach znajomych lub nieznanych miejscach.
Do fizycznych objawów fobii przed pająkami można zaliczyć:
- silne pocenie się;
- drżenie;
- uczucie dławienia w klatce piersiowej;
- przyspieszenie akcji serca;
- dreszcze;
- uderzenia gorąca objawiające się zaczerwienieniem lub gorącą twarzą;
- ból brzucha;
- omdlenia;
- zawroty głowy.
Pojawiające się objawy mogą się różnić u poszczególnych osób. Zależne jest to między innymi od nasilenia fobii. U jednych objawy te nie będą mocno odczuwalne, u innych mogą pojawić się nawet na widok samego zdjęcia pająków.
Arachnofobia – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn fobii pająków, które można podzielić na trzy główne grupy:
- czynniki osobiste;
- czynniki kulturowe;
- czynniki genetyczne.
Bardzo często pojawiające się fobie w wieku dorosłym mogą mieć swoje podłoże w osobistych doświadczeniach z dzieciństwa. Może być ono związane między innymi z ukąszeniem przez pająka, negatywną reakcją bliskich na widok pająka czy straszeniem pająkami. Przyczyną arachnofobii może być również duża wrażliwość jednostki i odczuwanie wstrętu na widok pająka. Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że osoby cierpiące na arachnofobię mają większą wrażliwość na wstręt i zanieczyszczenia niż inne osoby. Ponadto, biorąc pod uwagę aspekt kulturowy, często pająki są postrzegane jako owady niebezpieczne, stąd strach na ich widok może się pogłębiać. Dodatkowo badacze sugerują, że strach przed pająkami może być strachem wrodzonym i mieć podłoże genetyczne.
Leczenie arachnofobii
Fobia przed pająkami może w znacznym stopniu utrudnić normalne funkcjonowanie, dlatego osoby, które tego doświadczają powinny zwrócić się po pomoc do specjalistów między innymi psychologa, psychoterapeuty, psychiatry czy lekarza rodzinnego.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Osoby ze zdiagnozowaną arachnofobią powinny być poddane prawidłowemu leczeniu. Postępowanie terapeutyczne polega na wprowadzeniu psychoterapii i, jeśli jest to konieczne, to również farmakoterapii pod okiem lekarza. Ważne jest, aby leczenie było dobrane indywidualnie w zależności od nasilenia objawów i samopoczucia pacjenta.
Jedną z metod leczenia arachnofobii jest wprowadzenie terapii poznawczo-behawioralnej lub terapii ekspozycyjnej pod okiem wyspecjalizowanego psychoterapeuty. Psychoterapia pomaga poradzić sobie z pojawiającymi się lękami, wpływa na zmianę sposobu myślenia, zachowania oraz pomaga lepiej zrozumieć dany problem. Obydwie terapie mogą być stosowane łącznie w ramach tego samego leczenia.
Leczenie fobii na pająki w zależności od objawów, sytuacji i potrzeb danej osoby może również obejmować farmakoterapię. Leki stosowane w leczeniu arachnofobii to między innymi:
- benzodiazepiny;
- selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny;
- środki uspokajające;
- beta-blokery.
Arachnofobia test
W internecie dostępne są testy, które mogą być pomocne w zdiagnozowaniu arachnofobii. Na podstawie takiego wyniku jednak nie stawiamy samodzielnej diagnozy. Konieczna jest konsultacja psychologiczna lub psychoterapeutyczna w celu wspólnego omówienia problemu.
Bibliografia:
- Zhou, S. (2023). A comparative analysis of arachnophobia and claustrophobia. Journal of Education, Humanities and Social Sciences, Volume 8:1190-1194.
- Adamczyk, K., Adamczyk, D., Wójcik, R. i in. (2018). Rzadkie fobie specyficzne – rodzaje i leczenie. Varia Medica, tom 2, nr 5, strony 423-429.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.