Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Derealizacja — czym jest, jak się objawia? Leczenie i psychoterapia derealizacji

Derealizacja to zjawisko związane z przewlekłym i nadmiernym stresem (często określana również mianem depersonalizacji). Oba te terminy są zaliczane do kategorii psychicznych zaburzeń dysocjacyjnych. Czym jest derealizacja i jakie są jej objawy? Czym różni się depersonalizacja od derealizacji? Jakim chorobom może towarzyszyć derealizacja? Jak leczyć objawy i przyczyny derealizacji?

Postać kobiety doświadczająca derealizacji.

Czym jest derealizacja?

Derealizacja charakteryzuje się brakiem poczucia rzeczywistości. Pacjent doznaje wrażenia funkcjonowania w nierealnym i nierzeczywistym świecie. Otoczenie w takiej sytuacji jest dla danej osoby „puste, pozbawione życia lub wizualnie zniekształcone”. Świat, który do tej pory wydawał się normalny i bliski staje się obcy i nieprawdziwy. Osoba doświadczająca derealizacji ma wrażenie, że to, co dzieje się w danym momencie, jest wytworem jej wyobraźni.

Czym jest depersonalizacja?

Termin „depersonalizacja” po raz pierwszy został użyty przez Ludovica Dugasa w 1898 r.

Według definicji jest to oderwanie się od poczucia własnej tożsamości, podczas której pacjent doświadcza własnych przeżyć, zachowań, emocji i jako zewnętrzny obserwator. Osoba, która doświadcza epizodu depersonalizacji, ma poczucie istnienia poza swoim ciałem i umysłem. Jest to bardzo intensywne wrażenie, a pacjenci cierpiący na depersonalizację odczuwają i opisują swoje przeżycia jako nienaturalne, sztuczne i nierealne.

Różnice między derealizacją i depersonalizacją

Warto podkreślić, że w przypadku derealizacji mamy do czynienia ze zniekształceniem postrzegania świata realnego. Natomiast w przypadku depersonalizacji problem leży w odczuwaniu wszystkich doznań i przeżywaniu wydarzeń z perspektywy osoby trzeciej. 

Często zdarza się, że oba te zjawiska występują jednocześnie lub w krótkich odstępach czasu. Dlatego też w aktualnej literaturze określane są jako zespół depersonalizacji-derealizacji (DP/DR). Co ciekawe pacjenci cierpiący, przez cały czas trwania epizodu są zdolni do ekspresji emocjonalnej i zdają sobie sprawę z nierealności zmian i alienacji.

Jakim chorobom może towarzyszyć zespół depersonalizacji-derealizacji?

Zespół DP-DR jest często skutkiem ubocznym zaburzeń psychicznych, związanych z przeszłością osoby cierpiącej. Zaburzenia psychiczne, manifestują się m.in. zespołem depersonalizacji-derealizacji przy takich chorobach jak:

  • depresja jednobiegunowa,
  • zespół PTSD (dotyczy w dużej mierze weteranów wojennych),
  • zespół paniki,
  • zaburzenia nastroju,
  • zaburzenia lękowe,
  • zaburzenia osobowości (zaburzenie z pogranicza osobowości szerzej znany jako Borderline),
  • hipochondria.

W dużej mierze zespół DP-DR funkcjonuje jako dodatkowy objaw już istniejącego poważnego zaburzenia psychicznego, które należy leczyć. W takiej sytuacji warto skontaktować się ze specjalistą — zarówno z lekarzem psychiatrą, jak i psychoterapeutą.

Leczenie farmakologiczne derealizacji

Leczenie i psychoterapia zespołu depersonalizacji-derealizacji jest stosunkowo trudne, ze względu problem w diagnostyce. Na ten moment większość znanych metod leczenia derealizacji opiera się na stadiach przypadków. Jeśli ten zespół związany jest z depresją, zaburzeniami nastroju czy zaburzeniami lękowymi, zwykle ustępuje po rozpoczęciu leczenia choroby źródłowej. W wyżej wymienionych chorobach najczęściej używane są leki z grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Są to leki przepisywane na receptę, a sama terapia jest ściśle kontrolowana przez psychiatrę.

Jeśli chcesz zarejestrować się do wybranego specjalisty, odwiedź portal LekarzeBezKolejki.pl.

Psychoterapia zespołu depersonalizacji-derealizacji

Leczenie farmakologiczne derealizacji jest stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza i pomaga wyjść z trudniejszych okresów zaostrzenia choroby. Pamiętajmy jednak, że jest to jedynie terapia uzupełniająca, która czasowo wycisza objawy, ale nie leczy przyczyny. Zespół DP-DR jest kolejną manifestacją zaburzeń psychicznych, a podstawą leczenia w tym wypadku jest psychoterapia. W przypadku wyżej wymienionych chorób jest to terapia poznawczo-behawioralna

Aktualnie w leczeniu derealizacji, pacjent ma również do dyspozycji kilka nurtów terapeutycznych np. psychodynamiczny, terapię skoncentrowaną na traumie (jeśli zespół DP-DR jest powiązany z traumatycznym przeżyciem).

Psychoterapia skoncentrowana na depersonalizacji

W tym przypadku terapia zakłada silny związek z zaburzeniami lękowymi, natomiast proponowane aktywności to:

  • prowadzenie dzienniczka myśli,
  • psychoedukacja,
  • trening koncentracji na danym zadaniu,
  • redukowanie zachowań unikowych (stopniowa desensytyzacja),
  • kwestionowanie założeń katastroficznych,
  • wyciszenie medytacyjne znane również jako mindfulness.

W ostatnim czasie został również stworzony model, który łączy w sobie elementy terapiii dialektyczno-behawioralnej, behawioralnej, mindfulness oraz terapii akceptacji i zaangażowania.

Źródła:

  1. Murphy, R. J. (2023). Depersonalization/Derealization Disorder and Neural Correlates of Trauma-related Pathology: A Critical Review. Innovations in clinical neuroscience. 20(1-3), 53–59. 
  2. Sterna, W., Sterna, S. Depersonalizacja/derealizacja — zespół objawów czy odrębne zaburzenie? Via medica journal. Tom 15, nr 1, str. 26-34
  3. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD – 10, Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”IPIN Kraków-Warszawa 1997
  4. Lotfinia, S., Soorgi, Z., Mertens, Y.,  Daniels, J. (2020). Structural and functional brain alterations in psychiatric patients with dissociative experiences: A systematic review of magnetic resonance imaging studies. Journal of psychiatric research. 128, 5–15. https://doi.org/10.1016/j.jpsychires.2020.05.006 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Psychiatria i psychologia

Więcej artykułów