Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jaką dietę stosować przy częstych wzdęciach brzucha?

Każdy z nas prawdopodobnie spotkał się z problemem wzdętego brzucha. Wystający, często obolały brzuch zazwyczaj pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie — ważne spotkanie, praca w biurze pełnym osób czy kolacja ze znajomymi. Jak sobie poradzić, gdy wzdęcia pojawiają się często? Jaką dietę zastosować na wzdęty brzuch?

Kobieta przygotowała lekkostrawny posiłek.

Wzdęcia brzucha - czym tak naprawdę są?

Wzdęcia, zwane także gazem jelitowym, to dolegliwość polegająca na gromadzeniu się gazu w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do uczucia rozpierania, dyskomfortu i bólu w okolicach brzucha. Te gazowe bąbelki, które powodują wzdęcia, mogą być zlokalizowane w żołądku, jelicie cienkim lub grubym. Wzdęcia to powszechny problem, który może mieć różne przyczyny, a objawy mogą być krótkotrwałe lub przewlekłe. Jeśli często zmagasz się z problemem wzdęć, warto skorzystać z wizyty u lekarza gastroenterologa, aby szerzej przyjrzeć się sprawie i wdrożyć odpowiednią dietę oraz jeśli jest taka potrzeba leczenie farmakologiczne.

Umów termin telewizyty u lekarza rodzinnego

Jakie są przyczyny częstych wzdęć?

Do najczęstszych przyczyn wzdęć i gazów zaliczyć można:

  • jedzenie w pośpiechu – dochodzi wtedy do połykania powietrza i nagromadzenia się  go w żołądku, a to prowadzi do wzdęć brzucha;
  • zaburzenia trawienia;
  • nietolerancja laktozy (cukru mlecznego zawartego w nabiale);
  • zespół jelita drażliwego (IBS);
  • gazy gromadzące się w jelitach i powodujące nadmierne wzdęcia - powstają podczas trawienia i fermentacji pokarmu w przewodzie pokarmowym np. dwutlenek węgla, metan i azot;
  • spożywanie pokarmów zwiększających produkcję gazów - fasola, kapusta, brokuły, cebula i gazowane napoje;
  • stres i napięcie emocjonalne mogą wpływać na działanie układu pokarmowego i prowadzić do wzdęć;
  • nadmierną ilość bakterii w jelitach - SIBO. Bakterie zazwyczaj obecne w jelitach przesiedlają się w nadmiarze do jelita cienkiego, co prowadzi do wzdęć brzucha.

Jaką dietę stosować, aby pozbyć się wzdęć i gazów?

Dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu wzdęć brzucha. Aby złagodzić objawy nadmiernej produkcji gazów, warto stosować się do kilku zaleceń:

  • unikaj produktów gazotwórczych, takich jak: fasola, ciecierzyca, soczewica, kapusta, brokuły, cebula, czosnek, papryka, szparagi i surowe jabłka;
  • pij napoje niegazowane, aby nie dostarczać do organizmu dodatkowych pęcherzyków gazu;
  • ogranicz pokarmy tłuste i ciężkostrawne;
  • mając nietolerancję laktozy wybieraj żywność bez laktozy - rynek spożywczy jest teraz pełny nabiału pozbawionego laktozy, przez co nie musimy rezygnować z produktów mlecznych całkowicie;
  • spożywaj posiłki w spokoju, aby zminimalizować połykanie powietrza,
  • unikaj alkoholu i nadmiaru kofeiny - mogą one drażnić przewód pokarmowy i prowadzić do wzdęć.

Jak szybko pozbyć się wzdęć brzucha?

Aby pozbyć się wzdęć brzucha, warto pić herbatki ziołowe - napar z mięty pieprzowej, imbiru, kopru włoskiego czy anyżu. Ciepłe herbaty mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni przewodu pokarmowego i złagodzić wzdęcia. Aktywność fizyczna w tym skręty tułowia, unoszenie nóg lub masaż brzucha, może pomóc w ulżeniu wzdęciom. Ciepły kompres lub termofor na brzuchu mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni i złagodzeniu napięcia, które towarzyszy nadmiernemu nagromadzeniu gazów w jelitach. Aby uniknąć wzdęć, należy maksymalnie ograniczyć stres w codziennym życiu. Pomocne tutaj mogą być ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, medytacja lub głębokie oddychanie. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody i unikaj odwodnienia organizmu. Spożywanie wody może pomóc w utrzymaniu prawidłowego trawienia i redukcji problemów z zaparciami. W sytuacji, gdy nie potrafimy sami skomponować jadłospisu ograniczającego występowania gazów, warto udać się na wizytę do dyplomowanego dietetyka. Dzięki temu specjalista oceni, jak faktycznie wygląda nasze dotychczasowe żywienie oraz za pomocą jadłospisu wskaże prawidłowy model odżywiania.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Aby złagodzić objawy wzdęć, można zastosować różne strategie, takie jak: unikanie gazotwórczych produktów spożywczych oraz nadmiernego połykania powietrza, jedzenie wolno i dokładne żucie pokarmu, regularna aktywność fizyczna, zmniejszenie stresu, a w niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne zgodnie z zaleceniami lekarza gastroenterologa. Należy również pamiętać, że gazy są normalnym produktem trawienia i każdy z nas je produkuje. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli gazy występują w nadmiarze i skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Bibliografia:

  1. Gulbicka, P., Grzymisławski, M. (2016). Wzdęcia brzucha - najczęstsze przyczyny i postępowanie. Pielęgniarstwo i zdrowie publiczne, 6(1): 69-76.
  2. Słomka, M., Małecka-Panas, E. (2011). Wzdęcia i odbijanie. Pediatria i medycyna rodzinna, 7(1): 30-34.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Odżywianie i Diety Gastrologia

Więcej artykułów