Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym jest i jak na organizm działa kreatyna?

Kreatyna to popularny suplement diety stosowany przez wiele osób, szczególnie popularny wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie. Kreatyna odgrywa istotną rolę w metabolizmie energetycznym, zwłaszcza w produkcji i regeneracji adenozynotrifosforanu (ATP) - podstawowego źródła energii dla komórek mięśniowych. Czym jest kreatyna? Jakie działanie na organizm człowieka ma kreatyna?

Miarka kreatyny oraz shake zawierający kreatynę.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w organizmach ludzi i zwierząt. Jest ona syntetyzowana głównie w wątrobie, nerkach i trzustce z aminokwasów argininy, glicyny i metioniny. Kreatyna pełni ważną rolę w metabolizmie energetycznym. Występuje naturalnie w produktach spożywczych, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. 

Znajdziemy ją w takich produktach jak:

  • czerwone mięso, takie jak wołowina, wieprzowina i jagnięcina - jest to jedno z najbogatszych źródeł kreatyny w diecie;
  • ryby - zwłaszcza łosoś, tuńczyk i śledź;
  • drób - indyk i kurczak;
  • mleko i produkty mleczne, takie jak jogurt i ser.

Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego

Jak działa kreatyna?

Kreatyna działa na organizm głównie poprzez zwiększenie magazynowania fosfokreatyny w mięśniach. Fosfokreatyna jest związkiem energetycznym, który pełni kluczową rolę w procesie produkcji adenozynotrifosforanu (ATP) - podstawowego źródła energii dla komórek mięśniowych. Wraz z dostarczaną do organizmu porcją kreatyny (zarówno z żywności, jak i z suplementacji) organizm przekształca ją w fosfokreatynę i magazynuje w mięśniach. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego, szczególnie krótkotrwałego i o wysokiej intensywności, magazyny fosfokreatyny są wykorzystywane do odtwarzania ATP. To z kolei umożliwia dostarczanie energii do mięśni podczas wysiłku.

Jakie efekty daje kreatyna?

Stosowanie kreatyny może przynieść takie efekty jak:

  • zwiększenie rezerw energetycznych, dzięki zmagazynowanej fosfokreatynie w mięśniach, co zwiększa dostępność energii podczas intensywnego wysiłku fizycznego;
  • dostępność dodatkowej energii podczas krótkotrwałego i intensywnego wysiłku, takiego jak trening siłowy lub sprinty;
  • kreatyna może wpływać na stymulację syntezy białek mięśniowych, co może wspomagać proces budowania masy mięśniowej;
  • kreatyna może wiązać wodę w mięśniach, co prowadzi do ich obrzęku. To zjawisko może powodować wzrost masy mięśniowej. Należy pamiętać, że większa część uzyskanej masy wynika z retencji wody, a nie z przyrostu tkanki mięśniowej.

Kreatyna jako suplement diety

Istnieje kilka form kreatyny, z których każda ma swoje konkretne cechy i właściwości. Są to:

  • monohydrat kreatyny - jest najbardziej przebadaną i powszechnie stosowaną formą kreatyny. Jest to podstawowa i najbardziej skuteczna forma. Monohydrat kreatyny jest dobrze przyswajalny przez organizm i posiada wiele badań naukowych potwierdzających jego skuteczność w poprawie wydolności fizycznej i zwiększeniu siły mięśniowej;
  • jabłczan kreatyny - stosowana ze względu na potencjalnie lepszą rozpuszczalność i wchłanianie w porównaniu do monohydratu kreatyny - brak jest jednak wystarczającej ilości badań potwierdzających to założenie;
  • kreatyna etylowa estrowa;
  • kreatyna HCL (chlorowodorek kreatyny).

Jak i kiedy brać kreatynę?

Kreatynę należy spożywać po wcześniejszym rozpuszczeniu jej w wodzie lub innym napoju np. soku owocowym. Dzienna porcja kreatyny nie powinna przekraczać 5 g. Kreatynę można przyjmować w dowolnym momencie dnia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące sposobu zażywania kreatyny, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub dyplomowanym dietetykiem sportowym. Dzięki takiej wizycie upewnisz się czy dawka, którą przyjmujesz jest odpowiednia.

Zobacz: Kreatyna monohydrat mikronizowana 200 MESH Biowen

Suplementacja kreatyną może przynieść wiele korzyści dla osób, które chcą poprawić swoją wydolność fizyczną, zwiększyć siłę mięśniową i wspomóc proces budowania masy mięśniowej. Pamiętajmy jednak o umiarze! Nie przyjmujmy więcej kreatyny jak 5g/dzień. Kreatynę można przedawkować - następstwem tego mogą być: problemy żołądkowo-jelitowe, odwodnienie organizmu, zaburzenie funkcjonowania nerek. Przed rozpoczęciem suplementacji skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub dyplomowanym dietetykiem sportowym, w celu umówienia dawki oraz sposobu monitorowania ewentualnych skutków ubocznych stosowania kreatyny.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Nastaj M. (2012). Wpływ suplementacji monohydratem kreatyny diety mężczyzn uprawiających sporty siłowe. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3: 936–942.
  2. Kiszczak L., Brzewski P., Nowak M. (2009). Medicina Sportiva Practica, 10(4): 88-94.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Odżywianie i Diety

Więcej artykułów