- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Czym jest piramida zdrowego żywienia i jak się nią posługiwać?
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej jest zbiorem podstawowych zasad, które są niezbędne do utrzymania prawidłowej kondycji organizmu. Stosowanie jej wytycznych zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób metabolicznych. Czym jest piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej? Jak czytać i posługiwać się piramidą?
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej - czym jest?
Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej opracowana jest na podstawie najnowszych doniesień naukowych oraz wytycznych World Health Organization (WHO). Piramida wskazana jest dla osób zdrowych i może ulec zmianie, jeśli zmagamy się z jakimiś jednostkami chorobowymi. Zalecenia żywieniowe warto wtedy przeanalizować z lekarzem specjalistą oraz z dyplomowanym dietetykiem. W Piramidzie zdrowego żywienia opracowano graficznie zbiór prostych zasad zdrowego żywienia, których stosowanie zmniejsza ryzyko zachorowalności na otyłość, choroby układu krążenia oraz cukrzycę. Poza piramidą, stanowiącą podstawę zaleceń żywieniowych dla osób dorosłych, istnieją też inne, przygotowane dla specjalnych grup wiekowych - piramida żywieniowa dla dzieci i młodzieży oraz piramida żywieniowa dla osób starszych.
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Jak wygląda Piramida Żywieniowa?
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej to graficzny opis różnych grup produktów spożywczych, niezbędnych w codziennej diecie, przedstawiony w odpowiednich proporcjach. Im wyższe piętro piramidy, tym zaleca się mniejszą ilość spożywanych produktów z danej grupy.
- Na samym dole piramidy znajduje się aktywność fizyczna, który jest nierozłącznym elementem zdrowego stylu życia. Podobnie jak prawidłowe odżywianie ma ona korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie.
- Kolejny poziom to warzywa i owoce. Produkty te powinny stanowić połowę tego co jemy. Istotne są także proporcje, ponieważ ¾ powinny stanowić warzywa, a pozostałą część owoce.
- W trzecim poziomie znajdują się produkty zbożowe, główne pełnoziarniste, które powinny być spożywane w większej ilości.
- Następnym elementem piramidy stanowi nabiał: mleko oraz produkty mleczne, takie jak jogurty naturalne, kefiry oraz sery.
- Przedostatni poziom przeznaczony jest dla mięsa, jaj oraz nasion roślin strączkowych. Warto aby zamiast czerwonego mięsa, które powinno być spożywane sporadycznie, pojawiły się w diecie nasiona roślin strączkowych, ryby, jaja oraz chude mięso.
- Na najwyższym piętrze znajdują się tłuszcze. Warto zwrócić uwagę na jakość wybieranych tłuszczów. Zaleca się stosowanie olejów roślinnych oraz orzechów, nasion oraz pestek.
Należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Z boku piramidy zdrowego żywienia, znajdują się także produkty których należy unikać. Należy do nich sól oraz przetworzone produkty cukiernicze.
Umów wizytę u dietetyka
Piramida Zdrowego Żywienia dla Dzieci i Młodzieży
Piramida stworzona jest dla dzieci i młodzieży od 4. do 18. roku życia i kierują się ją do rodziców oraz personelu przedszkoli i szkół. Należy podkreślić dużą rolę aktywności fizycznej (minimum raz dziennie) oraz prawidłowej ilości snu. Dzięki temu zachowane jest zdrowie fizyczne i psychofizyczne. Należy ograniczyć czas spędzony przed telewizorem, komputerem czy telefonem komórkowym maksymalnie do 2 godzin dziennie. Podstawę diety stanowią warzywa lub owoce, które powinny znaleźć się w każdym posiłku. W piramidzie zdrowego żywienia dla dzieci i młodzieży podkreślono, jak ważne jest dokładne mycie zębów po jedzeniu w zapobieganiu próchnicy. Różnicą w stosunku do piramidy dla osób dorosłych jest zalecane spożycie większej ilości nabiału, tzn. co najmniej 3-4 szklanki mleka, maślanki, kefiru jogurtu naturalnego oraz biały ser, które są głównym źródłem wapnia.
Piramida Zdrowego Żywienia dla Seniorów
Piramida żywieniowa dla osób starszych jest odpowiednikiem ogólnej piramidy żywieniowej. U osób, które borykają się z chorobami przewlekłymi, konieczna jest modyfikacja proponowanych zaleceń w porozumieniu z lekarzem prowadzącym oraz dietetykiem. Podstawę piramidy dla seniorów również stanowi aktywność fizyczna, nawet ta wykonywana na krześle lub łóżku, dobrana w zależności od kondycji i stanu zdrowia pacjenta. Podkreślona jest ważność odpowiedniego nawodnienia organizmu. W celu zapobiegania odwodnieniu, zalecane jest częste picie płynów, małymi łykami, także wtedy, gdy pragnienie nie jest odczuwalne. Należy unikać słodyczy, słodzonych napojów oraz alkoholu.
Bibliografia:
- Jarosz M. (2016). Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych. Instytut Żywności i Żywienia, s. 2-5.
- Pyrzyńska E. (2014). Zalecenie żywieniowe i formy ich upowszechniania. Zesz. Nauk. UEK, s. 75-77.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.