Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kwasy tłuszczowe omega-3 - dlaczego należy zadbać o ich obecność w diecie?

2023-04-06 14:37
Ryby, orzechy, pestki i suplementy zawierające kwasy omega-3.

Dostarczone do organizmu wraz z pożywieniem tłuszcze, to najbardziej skoncentrowane źródło energii, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także wielonienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych (WNKT). Czym są kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6? Dlaczego należy zadbać o ich prawidłową obecność w diecie?

Kwasy omega-3 - czym są?

Z medycznego punktu widzenia najistotniejsze działanie wykazują przede wszystkim dwie grupy kwasów: 

  • omega-3, do których należy kwas α-linolenowy (ALA), dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA);
  • omega-6, czyli między innymi kwas linolowy (LA) i arachidowy. 

Ludzki organizm nie potrafi samodzielnie syntetyzować wymienionych powyżej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i w konsekwencji muszą być dostarczone do organizmu z pożywieniem. W naturze kwasy omega-3 występują w dużych ilościach w algach i morskim fitoplanktonie. Najistotniejszym i najczęściej wykorzystywanym przez człowieka źródłem kwasów omega-3 jest tłuszcz otrzymywany z ryb i zwierząt morskich żywiących się bogatym w kwasy nienasycone planktonem. Na zawartość EPA i DHA w tłuszczu rybim, a także na ich wzajemne proporcje duży wpływ ma: gatunek ryb, pora roku jak i akwen połowu. Ryby pochodzące z mórz północnych zawierają z reguły więcej EPA, z południowych natomiast bogatsze są w DHA.

Umów się na konsultację do dietetyka

Dlaczego należy zadbać o obecność kwasów omega-3 w diecie?

Kwasy z grupy omega-3 wykazują szerokie spektrum działania:

  • regulują stężenie cytokin, których podniesiony poziom w organizmie sprzyja: chronicznym stanom zapalnym, chorobom mającym podłoże autoimmunologiczne, miażdżycy czy zachorowaniu na nowotwory;
  • zmniejszają ryzyko wystąpienia arytmii serca;
  • stabilizują ciśnienie tętnicze krwi;
  • przywracają równowagę w zaburzonej przemianie cholesterolu;
  • zapobiegają alergiom i zwiększają odporność;
  • wpływają na zachowanie sprawności zarówno fizycznej jak i umysłowej.

Istnieją doniesienia, że kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 znajdują zastosowanie w leczeniu i profilaktyce otyłości. Deficyt WNKT w diecie młodzieży w okresie dojrzewania prowadzi do występowania charakterystycznych dla trądziku zmian. Sebum ulega zagęszczeniu, co powoduje zaczopowanie ujść gruczołów łojowych i wytworzenie zaskórników.

Kwasy omega-3 – zalecenia żywieniowe i suplementacja

Polska jest krajem, w którym niedobór długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 jest powszechny, a związane jest to ze zbyt niskim spożyciem ryb. Włączenie do diety kwasów tłuszczowych omega-3 powinno bazować na propagowaniu spożycia ryb. W diecie kobiet ciężarnych, karmiących i małych dzieci szczególnie ważne jest, aby jakość produktów rybnych była odpowiednia. Alternatywnie rozważyć należy podaż odpowiednich suplementów diety, które powinny być dobrane pod kątem dawki i jakości DHA. Kobiety ciężarne przed suplementacją, powinny skonsultować się z prowadzącym ciążę lekarzem ginekologiem, który zaleci odpowiedni suplement oraz dawkę preparatu.

Produkty bogate w kwasy omega-3 

Do najlepszych źródeł kwasów omega-3 w diecie należą tłuste ryby morskie, których spożywanie w ilości 1-2 porcji tygodniowo pokrywa zapotrzebowanie na ten składnik. Z powodu istniejącego obecnie ryzyka zanieczyszczeń ryb morskich toksynami, kobiety planujące ciążę, ciężarne, karmiące piersią i małe dzieci powinny wybierać odpowiednie gatunki ryb. Do bezpiecznych źródeł należy również DHA otrzymywany metodami biotechnologicznymi z alg rodzaju Schizachytrium sp., których hodowla odbywa się w warunkach ściśle kontrolowanych. Produkty bogate w kwasy omega-3 to:

Zapotrzebowanie organizmu w przypadku tłuszczy DHA i EPA jest zależne od wieku i rozkłada się następująco:

  • niemowlęta oraz dzieci od 7. do 24. miesiąca - DHA 100 mg;
  • dzieci i młodzież od 2 do 18 lat - DHA i EPA 250 mg;
  • osoby dorosłe - DHA i EPA 250 mg;

Kobiety ciężarne powinny spożywać dodatkowo 100-200 mg DHA, poza ilością zalecaną dla wszystkich osób dorosłych. Kwas linolenowy, stanowi substrat do produkcji EPA i DHA, a jego rekomendowane spożycie wynosi 0,5%.  

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Marcianiak-Łukasiak K. (2011). Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 6(79), s. 24-27.
  2. Dutkowska A., Rachoń D. (2015). Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Choroby Serca i Naczyń, tom 12, nr 3, s.154-156. 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów