- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Kiedy i jak pić olej z wiesiołka? Właściwości zdrowotne i zastosowania
Medycyna naturalna coraz częściej gości w domach Polaków. Powrót do tradycji świadczyć może o tym, że mamy już przesyt sztucznych środków zastępujące naturalne. Tak też jest z przypadku oleju z wiesiołka. Jakie właściwości oraz zastosowanie ma olej z wiesiołka? Kiedy i jak należy go przyjmować?
Czym jest olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka powstaje bezpośrednio z nasion wiesiołka dwuletniego (Oenathera biennis L.), lub rośliny należącej do równorzędnego gatunku, a mianowicie wiesiołka dziwnego (Oenothera paradoxa). Aby nasiona były zdatne do produkcji oleju, roślina musi osiągnąć wiek dwóch lat. Wiesiołek można spotkać na terenie Polski, szczególnie na obszarze piaszczystym - nieopodal rzek, wzdłóż dróg oraz torów kolejowych. Nasiona wiesiołka w swoim składzie zawierają ponad 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych (ok 10% to kwas gamma-linolenowy, a 70% to kwas linolowy). Oprócz nich olej z wiesiołka bogaty jest również w: wapń, magnez, selen, żelazo, cynk, fitosterole, witaminę E. Olej z wiesiołka powstaje w procesie tłoczenia na zimno - podwyższona temperatura procesu powoduje, że kwas gamma-linolenowy zostaje zniszczony, przez co jego właściwości prozdrowotne zostaną znacznie zmniejszone.
Umów się do dietetyka
Olej z wiosełka – właściwości
Olej z wiesiołka wykazuje właściwości takie jak:
- działanie przeciwzapalne;
- wspomaganie odporność;
- działanie antyproliferacyjne;
- działanie immunomodulujące;
- wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu;
- wspieranienie organizmu podczas terapii w chorobach degeneracyjnych i z przewlekłym stanem zapalnym.
Jak pić olej z wiesiołka?
Zaleca się stosowanie olejku z wiesiołka w ilości 3-5 g/dzień, co odpowiada około jednej małej łyżeczce. Olej z wiesiołka można pić samodzielnie najlepiej przed śniadaniem lub stosować jako dodatek do sałatek lub surówek. Pamiętajmy, że jest on wysoko kaloryczny - 100 ml oleju dostarcza 832 kcal. Dlatego osoby odchudzające się powinny szczególnie zwrócić na to uwagę, gdyż w niewielkiej ilości kryje się spora dawka kalorii.
Olej z wiesiołka – przeciwwskazania
Ogólnie olejek z wiesiołka uważany jest za substancję bezpieczną. Jednakże problemy podczas jego stosowania mogą pojawić się u osób przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność, gdyż może zwiększyć się ryzyko wystąpienia krwawienia. Dlatego przed przystąpieniem wdrożenia oleju z wiesiołka do diety, konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Spożywanie większej ilości oleju z wiesiołka niż jest zalecana, może przyczyniać się do nasilenia procesów utleniania nienasyconych lipidów w organizmie. Aby temu zapobiec, należy zwiększyć udział w diecie antyoksydantów, które ograniczają proces oksydacji. Pamiętajmy o odpowiednim przechowywaniu - w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu.
Na jakie choroby pomaga olej z wiesiołka?
Liczne badania kliniczne potwierdzają skuteczność działania oleju z wiesiołka w takich schorzeniach jak:
- nadciśnienie tętnicze;
- podwyższony poziom cholesterolu;
- choroby wirusowe;
- alkoholizm;
- zespół napięcia przedmiesiączkowego;
- alergie;
- choroby układu nerwowego;
- choroby układu sercowo-naczyniowego;
- choroby zwyrodnieniowe;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Olej z wiesiołka kapsułki czy płyn?
Z punktu widzenia ekonomicznego, korzystniejszą wersją oleju będzie ta w butelce. Jeśli chodzi o jakość, to zarówno kapsułki jak i płyn bez odpowiedniego przechowywania tracą swoje cenne właściwości. Pamiętajmy, aby zwracać uwagę szczególnie na jakość zakupionego produktu. Olej można powąchać i ocenić czy nie jest zjełczały, z kapsułkami jest nieco trudniej. Aczkolwiek, olej zamknięty w kapsułkach będzie lepiej chroniony przed dostępem powietrza, co zapobiega jego utlenianiu. Rozważyć można również kwestię wygody podania. Kapsułki pod tym względem są wygodniejsze. Decyzja należy do nas. Przed zakupem sprawdźmy datę ważności produktu.
Olej z wiesiołka posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Spożywanie go w odpowiednich dawkach może korzystnie wpłynąć na nasz organizm. Przed wprowadzeniem oleju z wiesiołka do codziennej rutyny warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, czy nie będzie on kolidował z dotychczas przyjmowanymi lekami. Pamiętaj! Najważniejszy jest umiar, spożywając ilości większe niż zalecane możemy przysporzyć sobie więcej szkody, niż pożytku.
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Białek M., Rutkowska J. (2015). Znaczenie kwasu γ-linolenowego w profilaktyce i terapii. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej. 69: 892-904.
- Woźniak R, Mazurkiewicz E. (2015). Olej wiesiołkowy w profilaktyce i terapii. Praca specjalizacyjna: FARMACJA APTECZNA. str 1-12.
- Kaźmierska A., Gawor E. (2015). Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLA). Kosmetologia Estetyczna, 4: 335-338.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.