Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czy senność po jedzeniu to objaw choroby? Możliwe przyczyny senności po posiłku

Młodą kobietę dopadła senność po jedzeniu.

Prawdopodobnie każdy z nas, chociaż raz w życiu doświadczył senności po posiłku. Obfite posiłki, jedzenie tłustych potraw, czy przejadanie się – może skutkować chęcią przespania chociaż kilku minut w ciągu dnia. Czy senność po jedzeniu może świadczyć o chorobie? Jakie są możliwe przyczyny senności po posiłku?

Dlaczego po posiłku chce nam się spać?

Gdy spożywany pokarm trafia do żołądka, a następnie do jelit, zwiększa się ilość krwi w okolicy układu pokarmowego. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie wraz z krwią składniki odżywcze transportowane są do pozostałych komórek naszego ciała. Jest to sytuacja całkowicie fizjologiczna, lecz ten stan nie powinien utrzymywać się zbyt długo. Uczucie senności po posiłku można również doświadczyć wykonując monotonne zajęcie, gdzie nasz umysł nie będzie zmuszony do wzmożonej aktywności, a wykonywanie powtarzalnych sekwencji będzie nas nudziło.

Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego

Czy senność po posiłku może świadczyć o chorobie?

Jeśli jedyną rzeczą o jakiej myślimy po spożyciu posiłku, jest właśnie sen, należy bacznie obserwować swój organizm. Gdy uczucie senności po posiłku nie opuszcza nas przez kolejne kilkanaście minut, a poprzedniej nocy spaliśmy 6-8 godzin, należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego. Taki stan świadczyć może o rozwijającej się insulinooporności, której często późniejszą konsekwencją jest cukrzyca. Uczucie senności po jedzeniu może towarzyszyć również niedoczynności tarczycy. Gruczoł produkuje zbyt małe ilości hormonów, przez co spada mobilizacja organizmu do działania. Niedoczynność tarczycy może objawiać się takimi dolegliwościami jak:

 • przewlekłe zmęczenie;
 • uczucie zimna;
 • przyrost masy ciała;
 • suchość skóry;
 • wypadanie włosów;
 • łamliwość paznokci.

W sytuacji zaobserwowania wyżej wymienionych symptomów należy udać się do lekarza specjalisty - endokrynologa, aby wykonać niezbędne badania wykluczające lub potwierdzające chorobę.

Senność po jedzeniu – przyczyny

Oprócz wyżej wymienionych aspektów, senność po jedzeniu może być również konsekwencją stosowania niektórych leków

Do takich leków należą:

 • leki obniżające ciśnienie krwi;
 • antydepresanty;
 • opioidowe leki przeciwbólowe;
 • leki działające przeciwlękowo i uspokajająco.

Na senność po posiłku może wpłynąć również ilość i jakość spożytych węglowodanów. Zbyt duża podaż węglowodanów w jednym posiłku powoduje nagły wzrost, a później spadek poziomu glukozy we krwi - dlatego senność przychodzi nagle. Pamiętajmy, aby nasz jadłospis opierał się głównie na węglowodanach złożonych, które są wolniej trawione przez układ pokarmowy, co zapobiega wahaniom poziomu glikemii. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami kontrolować ilości i jakości spożywanych węglowodanów warto skorzystać z pomocy dyplomowanego dietetyka, aby ten mógł precyzyjnie określić po jakie produkty należy sięgać.

Senność po jedzeniu w ciąży

Jednym z objawów wczesnej ciąży jest wzmożona potrzeba snu. Może pojawiać się po jedzeniu lub bez konkretnego powodu. Jeśli natomiast zauważymy, że zdecydowanie częściej chce nam się spać po jedzeniu, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę - ginekologiem, aby wykluczyć cukrzycę ciążową. Badanie wykrywające cukrzycę ciążową polega na przeprowadzeniu doustnego testu obciążenia glukozą, a następnie zmierzenia poziomu cukru we krwi. Jeśli wartości przekraczają normę, diagnozowana jest wówczas cukrzyca ciążowa, a jej leczenie opiera się przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych. Aby spokojnie przejść przez okres cukrzycy ciążowej, warto udać się na konsultację dietetyczną, podczas której dowiemy się na jakie produkty warto postawić w codziennej diecie, a z jakich najlepiej zrezygnować.

Senność po posiłku może występować na tle fizjologicznym lub być objawem wielu chorób. Jeśli uczucie senności nie ustępuje po kilku chwilach od spożycia posiłku należy rozpocząć diagnostykę. Kilkuminutowa drzemka w ciągu dnia jest pozytywnym doznaniem dla naszego organizmu, lecz jeśli staje się koniecznością – może stanowić duży problem w prawidłowym funkcjonowaniu. Niemożność wykonywania pracy, nauki czy innych czynności może skutkować zaniedbaniami, a konsekwencje braku skupienia mogą być przykre. Nie należy zatem bagatelizować problemu. Jeśli senność po posiłku występuje stosunkowo często warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym i upewnić się, że z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

 1. Szelenberger W. (2007). Hipersomnie pochodzenia ośrodkowego. Via Medica, str 80 -  86.
 2. Wichniak A. (2012). Hipersomnie (nadmierna senność). Medycyna Praktyczna. Dostępny na: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/71407,hipersomnie-nadmierna-sennosc (dostęp: styczeń 2023).

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów