- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Test OGTT - metoda diagnostyki cukrzycy
Doustny test obciążenia glukozą (ang. Oral Glucose Tolerance Test), zwany potocznie krzywą cukrową, jest jednym z badań wykonywanych w diagnostyce cukrzycy. Ma ono specyficzny przebieg, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak wygląda test OGTT i kiedy lekarz może skierować nas na to badanie?
Test OGTT – jak przebiega to badanie?
Test OGTT (ang. Oral Glucose Tolerance Test) potocznie nazywany krzywą cukrową lub krzywą glikemiczną jest jednym ze sposobów badania stężenia glukozy we krwi. Podczas badania kilkukrotnie pobiera się krew pacjenta, aby monitorować glikemię na czczo oraz po spożyciu roztworu glukozy. Na bazie otrzymanych wyników lekarz może ocenić, jak organizm pacjenta radzi sobie z metabolizowaniem glukozy i wydzielaniem insuliny.
Badanie rozpoczyna się pobraniem krwi z żyły łokciowej i oznaczeniem poziomu glikemii na czczo. Następnie pacjent musi wypić wodny roztwór glukozy i odczekać 120 minut, aby ponownie oddać krew do badania. W przypadku kobiet w ciąży wykonuje się dodatkowy pomiar stężenia glukozy po 60 minutach od spożycia słodkiego płynu.
Umów się do lekarza rodzinnego
Kiedy warto zrobić test OGTT?
Krzywą cukrową wykonuje się u pacjentów, gdy wynik glikemii na czczo wykroczył poza dopuszczalną normę. Badanie to jest też wskazane u osób, u których występują dolegliwości charakterystyczne dla zespołu metabolicznego (m.in. otyłość brzuszna, zaburzony profil lipidowy, nieprawidłowa glikemia na czczo) lub objawy hipoglikemii reaktywnej.
Jak przygotować się do testu OGTT?
Choć krzywa cukrowa nie jest badaniem skomplikowanym, wymaga od pacjenta pewnych przygotowań, aby otrzymane wyniki były wiarygodne.
- Badanie trwa nieco ponad dwie godziny, więc przynajmniej tyle czasu należy sobie na nie zarezerwować. Ponadto przed przyjściem do laboratorium należy kupić w aptece 75 g glukozy w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego.
- Na badanie należy udać się na czczo, co oznacza, że ostatni posiłek powinien być skonsumowany najpóźniej 8 godzin przed wykonaniem testu. W dniu badania można pić wodę niegazowaną.
- W przeddzień badania powinno się stosować dotychczasową dietę, bez gwałtownych zmian i ograniczania spożycia węglowodanów.
- Przed badaniem należy unikać sytuacji stresowych i dobrze się wyspać.
- Na dobę przed badaniem zaleca się rezygnację z palenia papierosów, picia alkoholu oraz intensywnych treningów.
- Jeżeli przyjmujemy leki, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który oceni, czy konieczne jest ich odstawienie na krótko przed badaniem.
Doustny test obciążenia glukozą OGTT – normy
Glikemia w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT):
- wynik poniżej 140 mg/dl oznacza prawidłową tolerancję glukozy,
- wynik między 140 mg/dl a 199 mg/dl oznacza nieprawidłową tolerancję glukozy,
- wynik równy lub powyżej 200 mg/dl oznacza cukrzycę.
Powyższe normy są zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Test OGTT u kobiet w ciąży
Doustny test obciążenia glukozą jest jednym z obowiązkowych badań dla kobiet w ciąży. Test wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży, aby wykluczyć lub potwierdzić cukrzycę ciążową. Jeżeli u przyszłej mamy wyniki glukozy na czczo okazały się nieprawidłowe, na test OGTT jest kierowana wcześniej.
Kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej na podstawie wyników 75 g OGTT:
- Na czczo: między 92 mg/dl a 125 mg/dl,
- 60. minuta: powyżej 180 mg/dl,
- 120. minuta: między 153 mg/dl a 199 mg/dl.
U kobiet w ciąży cukrzycę stwierdza się, gdy choć jeden z podanych wyżej wyników okaże się nieprawidłowy.
Test OGTT i wyniki ponad normę – co dalej?
Pacjent nie powinien samodzielnie interpretować wyników krzywej cukrowej. Powinien je obejrzeć lekarz rodzinny lub diabetolog, który na podstawie wywiadu medycznego, dotychczasowej historii medycznej i dodatkowych badań postawi odpowiednią diagnozę i ustali schemat dalszego postępowania.
Niewłaściwe wyniki glikemii powinny być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym, mobilizującym do zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych i stylu życia. Zarówno dobrze zbilansowana dieta, jak i regularny sport oraz zdrowy odpoczynek pomagają utrzymać poziom glukozy w ryzach.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.