Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Szałwia — właściwości i działanie lecznicze, wskazania i przeciwwskazania

2023-09-29 17:38
Liście świeżo ściętej szałwii lekarskiej.

Szałwia jest jedną z ważniejszych roślin zielarskich uprawianych przez człowieka. Ma ona wielokierunkowe zastosowanie lecznicze, kosmetyczne i kulinarne. Jakie właściwości i działanie lecznicze posiada szałwia lekarska? Czy istnieją wskazania i przeciwwskazania do jej używania?

Szałwia - charakterystyka

Szałwia to roślina, która pochodzi z regionu basenu Morza Śródziemnego. Należy do rodziny Lamiaceae. Jest półkrzewem o szarozielonych liściach. Roślina zaczyna kwitnąć w maju, gdy pojawiają się fioletowe kwiaty. Znana jest głównie z właściwości leczniczych, ale jest także rośliną przyprawową. W warunkach domowych szałwia nadaje się do uprawy w donicach na balkonach i tarasach. Istnieje wiele odmian szałwii, z których najważniejsza jest szałwia lekarska. Jest to roślina wieloletnia o silnym i aromatycznym zapachu. Jej kwitnienie przypada na czerwiec i lipiec.

Surowcami zielarskimi są liść szałwii oraz ziele szałwii.

Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego

Szałwia - właściwości

Szałwia ma szerokie spektrum zastosowań w medycynie naturalnej, kuchni i kosmetologii. Liście i ziele szałwii zawierają takie same, różniące się ilościowo substancje czynne. W szałwii można wyróżnić takie substancje jak:

 • olejki eteryczne;
 • flawonoidy;
 • kwasy organiczne;
 • saponiny;
 • witaminy (A,C i z grupy B);
 • minerały (magnez, żelazo, sód, potas i cynk).

Wywary z szałwii mogą przynieść pomoc w trakcie obfitych miesiączek.

Stosowanie wyciągów oraz olejków eterycznych z szałwii lekarskiej staje się obecnie alternatywne w stosunku do chemicznych środków konserwujących stosowanych w przemyśle spożywczym. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym szałwia często wykorzystywana jest w kosmetykach i produktach wspierających leczenie problemów skórnych. 

Szałwia – działania lecznicze

Badania pokazują, że szałwia wykazuje działanie przeciwbakteryjne, fungistatyczne oraz wirusostatyczne. Pomaga w zwalczaniu bakterii Gram-dodatnich. Działanie przeciwbakteryjne szałwii jest porównywalne z działaniem niektórych antybiotyków. Wyciągi z liści działają antyseptycznie, grzybobójczo, ściągająco i przeciwzapalnie. Posiadają także właściwości:

 • rozkurczowe;
 • żółciopędne;
 • tonizujące; 
 • uspokajające; 
 • moczopędne;
 • przeciwcukrzycowe.

Wyciągi z szałwi hamują także wydzielanie potu oraz laktację. Wyciąg z szałwii stosowany jest przy problemach żołądkowych i wzdęciach, a także przeciw biegunce. Odwary z ziela wykorzystywane są jako środki przeciwpotne. Napar z szałwii dzięki właściwościom przeciwzapalnym poprawia stan opuchniętych powiek. Różne gatunki szałwii zawierają substancje czynne, które mogą być wykorzystywane w leczeniu choroby Alzheimera. Dzieje się to za sprawą kwasu rozmarynowego, który wykazuje działanie neuroochronne. Ponadto, szałwia lekarska poprawia funkcje poznawcze i nastrój.

Na co pomaga szałwia?

Liście szałwii można przygotować w formie naparu i stosować go jako środek przeznaczony do płukania gardła. Przygotowując odpowiedni roztwór, można spożywać go podczas zaburzeń trawiennych. Ma także zastosowanie zewnętrzne w formie okładów na skórę. Roztwór z szałwii może także pomóc w terapii nadmiernego pocenia się. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i odkażającym szałwia doskonale pomaga w walce z bólem zęba oraz świetnie łagodzi stany zapalne dziąseł. Stosuje się ją w postaci naparu, którym po ostygnięciu należy przepłukać jamę ustną. 

Szałwia – przeciwwskazania

Kobiety karmiące piersią powinny unikać regularnego przyjmowania produktów na bazie szałwii, ponieważ mogą one zatrzymywać laktację. Nie powinno się również stosować tej rośliny podczas długofalowego przyjmowania leków antydepresyjnych. Szałwia może także obniżać skuteczność leków przeciwzakrzepowych. Będąc w ciąży, musisz pamiętać, że zioła mogą stanowić zagrożenie i wywoływać niepożądane objawy. Zarówno wszelkie mieszanki, jak i zioła jednoskładnikowe powinny być dawkowane pod kontrolą lekarza ginekologa. 

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

 1. Hać-Szymczuk, E. i in. (2011). Ocena aktywności przeciwbakteryjnej szałwii lekarskiej (salvia officinalis l.). BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLIV, 3, str. 667–668. 
 2. Zdrojewicz, Z. i in. (2015). Próby zastosowania szałwii w leczeniu zaburzeń poznawczych i choroby Alzheimera. Post Fitoter; (16)4: 263-267.
 3. Gajewska, A. i in. (2006). Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową. Polska Medycyna Paliatywna, 5,4,177-178. 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów