Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Domowe sposoby na ból zęba

Artykuł sponsorowany

Ból zęba jest jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Zdarza się, że dopada nas w najmniej odpowiednim momencie, kiedy niekoniecznie możemy liczyć na pomoc stomatologa. Przyczyn bólu zęba może być wiele, a żadnej z tych sytuacji nie powinno się lekceważyć. W każdym niepokojącym przypadku prędzej czy później trzeba skonsultować się ze specjalistą. Jeśli jednak termin wizyty przypada dopiero za kilka dni albo musimy wymyślić coś, by przetrwać weekend czy dzień pracy, skorzystać można z domowych metod łagodzenia nieprzyjemnego odczucia.

Domowe sposoby na ból zęba

Jeśli chodzi o specjalistę, jakim jest stomatolog Tarchomin oraz inne warszawskie dzielnice dają spore możliwości, dzięki czemu pomoc nie powinna przeciągać się w czasie. Co robić do czasu wizyty?

Co oznacza ból zęba?

Przyczyn bólu zęba może być wiele. Jedną z najczęstszych jest próchnica, dotykająca najpierw twardych tkanek, a później miazgi. Stopniowo rozwija się stan zapalny, który ostatecznie staje się ostry lub przewlekły. Nierzadko powstaje również ropień, będący efektem infekcji zapalnej miazgi. Właśnie dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja i wizyta u stomatologa w celu wyleczenia zębów chorobowo zmienionych. Ból wywoływany może być także reakcją szyjek zębowych odsłoniętych w procesie opuszczania się dziąseł, a także chorobami przyzębia.

Inną popularną przyczyną bólu zęba jest wyrzynanie się tak zwanego zęba mądrości. W wielu przypadkach „ósemki”, czyli trzecie zęby trzonowe nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby bezkolizyjnie wydostać się poza kość. Napierając na siódemkę i wydostając się pod niewłaściwym kątem, powodują znaczny dyskomfort. Charakterystyczny, pulsujący ból zęba może wiązać się również ze stanem po leczeniu kanałowym. Najczęściej towarzyszy on zapaleniu przyzębia albo występuje przy nagryzaniu. Dyskomfort ten po zabiegu jest całkowicie normalny i z powodzeniem można go łagodzić domowymi metodami, jeśli jednak przeciąga się dłużej niż 2-3 tygodnie konieczna jest ponowna konsultacja stomatologiczna. Do bólu dochodzić może także przy pęknięciu szkliwa spowodowanym zbyt dużym naciskiem na zęby. U podstaw takiej sytuacji leżeć może źle wykonane wypełnienie albo - bardziej prozaicznie - zaciskanie zębów. Bardzo ostry i trudny do zniesienia jest natomiast ból wywołany zapaleniem okostnej. To znak poważnych chorób zębów lub jamy ustnej, wymagających leczenia. Trudno załagodzić go naturalnymi metodami.

Jakie są domowe sposoby na ból zęba?

Istnieje sporo metod na ukojenie bólu zęba w domu, trzeba jednak pamiętać, że są to jedynie sposoby doraźne, które nie zastąpią wizyty w gabinecie stomatologa. Bardzo często wykorzystuje się goździki i olejek goździkowy, które wchodzą także w skład preparatów stomatologicznych. Wyróżniają się one działaniem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Znajduje się w nich znieczulający eugenol. W przypadku olejku goździkowego trzeba jedynie uważać na dawkę, aby nie spowodować dodatkowych podrażnień błony śluzowej.

W bólu zęba pomaga również: czosnek - naturalny antybiotyk, imbir nakładany jako opatrunek, okład z jodyną, płukanki z solą i sodą oczyszczoną. W przypadku stanów zapalnych sprawdzają się płukanki z naparu szałwii albo rumianku. Niektórym pomaga uciskający masaż.

Pomoc farmakologiczna

W przypadku bólu zęba pomocne mogą okazać się środki przeciwbólowe z apteki. Wykorzystać można niesteroidowe leki przeciwzapalne, na przykład paracetamol, specjalne żele i maści.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Stomatologia

Więcej artykułów