- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Mięta pieprzowa — działanie i właściwości zdrowotne. Jak stosować miętę?
Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to naturalny i bardzo popularny składnik każdej polskiej apteczki ziołowej. Roślina ta jest powszechnie stosowana w bólach brzucha i nudnościach zwłaszcza u najmłodszych. Jest nie tylko swoistym lekarstwem, ale również przyprawą, nadającą charakterystyczny orzeźwiający smak napojom i potrawom. Jak działa olejek z mięty pieprzowej? Jakie właściwości lecznicze posiada mięta pieprzowa i jakie jest jej zastosowanie?
Jak działa mięta pieprzowa?
Działanie mięty pieprzowej głównie opiera się na szeregu jej składników aktywnych. Najważniejszymi składnikami olejku z mięty jest mentol, menton, neomentol i izomenton, wszystkie pochodzą z grupy terpenów. Według badań to właśnie te związki (oraz ich pochodne chemiczne) są odpowiedzialne za działanie:
- przeciwutleniające,
- neuroprotekcyjne,
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- immunomodulujące,
- przeciwnowotworowe,
- rozkurczające,
- przeciwgrzybicze,
- łagodzące,
- żółciopędne,
- wiatropędne,
- napotne,
- moczopędne,
- nadające uczucia ochłodzenia,
- poprawiające ukrwienie.
Poza wyżej wymienionymi terpenami na właściwości prozdrowotne olejku z mięty pieprzowej mają wpływ również zawarte w nim: flawonoidy, karotenoidy, witaminy, gorycze, fitosterole i składniki mineralne.
Umów dogodny termin telewizyty u lekarza rodzinnego
Jakie właściwości zdrowotne ma mięta pieprzowa? Kiedy możemy jej użyć?
Właściwości lecznicze mięty pieprzowej są całkiem szerokim spektrum. Jak wynika z badań, możemy ją wykorzystać przede wszystkim w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych oraz przy przeziębieniach. Napar z mięty pieprzowej pomoże usprawnić perystaltykę przewodu pokarmowego oraz złagodzić wzdęcia i zmniejszyć nasilenie gazów jelitowych. Olejek miętowy może również pomóc w regulacji produkcji łoju przy skórze tłustej i trądzikowej. Zarówno w przypadku twarzy, jak i skóry głowy. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i łagodzące ból świetnie sprawdzi się również w dolegliwościach ze strony mięśni i stawów. Sam aromat olejku może wpływać uspokajająco i relaksująco na osoby szczególnie przeciążone emocjonalnie, dlatego można użyć kilku kropel olejku do domowego kominka zapachowego.
Jak wybrać odpowiednią miętę pieprzową do parzenia?
Mięta pieprzowa jako składnik spotykana jest w dużej ilości preparatów leczniczych. W postaci czystego surowca możemy ją kupić, drobno zmieloną w formie torebkowych herbatek. W takim wydaniu jest głównie dostępna w supermarketach. Natomiast dużo mniej zmielony produkt to całe suszone liście i łodygi, które znajdziemy w opakowaniach, najczęściej w aptekach. Jakość mięty pieprzowej nierzadko zależy od miejsca, w którym ją kupujemy. W większości przypadków produkty apteczne są sprawdzone pod kątem ilości składników aktywnych danego surowca. Natomiast producent, w supermarketach, często nie gwarantuje nam jakości swojego wyrobu.
Jak możemy stosować miętę pieprzową?
Mięta pieprzowa ze względu na swoją popularność zyskała szerokie zastosowanie w świecie medycznym. Jest traktowana jako dodatek do różnego rodzaju kuracji zalecanych przez lekarzy rodzinnych lub lekarzy specjalistów.
Jeśli chcesz zarejestrować się do wybranego specjalisty odwiedź portal LekarzeBezKolejki.pl.
Napar lub krople żołądkowe
Jeśli chcemy podać miętę pieprzową w formie naparu, najlepszą opcją będzie zalanie łyżeczki lub dwóch czystego surowca wrzątkiem i pozostawienie na około 10 minut pod przykryciem. Następnie dobrze jest odcedzić napar z pozostałości. Tak przyrządzony możemy wypić po delikatnym ostudzeniu w przypadku niestrawności i bólu żołądka. Jeśli chodzi o krople, warto zastosować się do wskazówek z ulotki lub spytać farmaceuty, jak prawidłowo je stosować.
Przeciwwskazania do stosowania naparu z mięty pieprzowej.
Spożywanie naparów lub olejku z mięty pieprzowej jest odradzane pacjentom z wrzodami żołądka oraz refluksem żołądkowo-przełykowym. Mięta może powodować stymulację receptorów przełykowych oraz obniżać napięcie dolnego zwieracza przełyku, co będzie skutkowało pobudzeniem wydzielania kwasu żołądkowego. Takie działanie nie jest pożądane w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Dodatek do inhalacji
W porze przeziębieniowej w trakcie inhalacji parowej możemy dodać kilka kropel olejku miętowego do naszej mieszanki inhalacyjnej. Z pewnością olejek ten przyczyni się do szybszego i bardziej orzeźwiającego udrożnienia zatkanego nosa. W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok z pewnością pomoże w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jednak olejku z mięty pieprzowej nie powinno się stosować na własną rękę u dzieci i astmatyków, gdyż może on spowodować skurcz oskrzeli. Pamiętajmy też, że olejków eterycznych nie powinno się wlewać do nebulizatora!
Remedium na bóle mięśni i stawów
Tutaj do dyspozycji mamy gotowe produkty w postaci olejku z mięty pieprzowej, do stosowania bezpośrednio na skórę. Takie wyroby będą różnić się stężeniem, od wcześniej wspomnianych olejków do inhalacji. W przypadku inhalacji olejek może być bardziej stężony, natomiast w użyciu na skórę stężenia powinny być niższe. Olejek z mięty pieprzowej możemy wcierać w skórę w bolących miejscach, takich jak plecy czy kolana.
Hydrolat na twarz
W hydrolacie po oddzieleniu olejku z mięty pieprzowej pozostają śladowe ilości olejku eterycznego i inne rozpuszczalne cząsteczki roślinne. Taka postać idealnie nada się jako tonik do przecierania twarzy. Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne, pomoże nam również w walce z trądzikiem. Dodatkowo będzie zmniejszać stan zapalny i nadprodukcję sebum zwłaszcza przy skórze tłustej.
Olejek na skórę głowy
Olejek z mięty pieprzowej będzie doskonałym dodatkiem do szamponów przy problemie z tłustą skórą głowy. Działa odświeżająco i kojąco na podrażnienia oraz zmniejsza ilość produkowanego łoju. Olejek z mięty pieprzowej będzie również wspomagał krążenie skóry głowy, a co za tym idzie dostarczanie niezbędnych składników odżywczych do cebulek włosowych.
Bibliografia:
- Zhao, H., Ren, S., Yang, H., Tang, S., Guo, C., Liu, M., Tao, Q., Ming, T., & Xu, H. (2022). Peppermint essential oil: its phytochemistry, biological activity, pharmacological effect and application. Biomedicine & pharmacotherapy = Biomedecine & pharmacotherapie, 154, 113559. https://doi.org/10.1016/j.biopha.2022.113559
- Chumpitazi, B. P., Kearns, G. L., & Shulman, R. J. (2018). Review article: the physiological effects and safety of peppermint oil and its efficacy in irritable bowel syndrome and other functional disorders. Alimentary pharmacology & therapeutics, 47(6), 738–752. https://doi.org/10.1111/apt.14519
- Alammar, N., Wang, L., Saberi, B., Nanavati, J., Holtmann, G., Shinohara, R. T., & Mullin, G. E. (2019). The impact of peppermint oil on the irritable bowel syndrome: a meta-analysis of the pooled clinical data. BMC complementary and alternative medicine, 19(1), 21. https://doi.org/10.1186/s12906-018-2409-0
- Loolaie, M., Moasefi, N., Rasouli, H., & Adibi, H. (2017). Peppermint and its functionality: A review. Arch Clin Microbiol, 8(4), 54. DOI: 10.4172/1989-8436.100053
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.