Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Seniorze, usłyszysz więcej! 3 pytania i odpowiedzi o aparatach słuchowych

Artykuł sponsorowany

Aparat słuchowy to profesjonalne urządzenie, które ma na celu poprawić jakość słyszenia, a także rozumienia mowy. Rekomenduje się je nie tylko osobom starszym, ale także dorosłym i dzieciom ze stwierdzoną wadą słuchu. Urządzenia tego typu stosowane są w medycynie od lat. Najpierw przypominały duże, masywne spirale, podczas gdy współcześnie stały się lżejsze, estetyczniejsze i minimalistyczne, dzięki czemu z powodzeniem można je nosić podczas wykonywania codziennych, nawet najbardziej podstawowych czynności. Z myślą o pacjentach, którzy zauważyli zmiany w obrębie narządu słuchu, odpowiadamy na trzy, najczęściej powtarzane pytania o aparatach słuchowych.

Mężczyzna ma założony aparat słuchowy.

Jakie funkcje ma aparat słuchowy?

Wiele pacjentów ma obiekcje czy aparat słuchowy faktycznie pomoże im w leczeniu niedosłuchu. Wynika to głównie z niewiedzy i stereotypu, jakoby urządzenia te stosowano wyłącznie do poważnych ubytków i schorzeń. W rzeczywistości jednak funkcje aparatu są nieco szersze – tj. jego zadaniem jest nie tylko wyostrzyć wszystkie dźwięki, ale także „wyłapać” poszczególne tony, które są istotne z punktu widzenia np. wykonywanej pracy. Te niepozorne urządzenia niwelują szumy oraz wyrównują słyszane dźwięki, minimalizując ryzyko bólu, wynikającego z wstępujących dysproporcji.

Tak szeroka funkcjonalność wynika bezpośrednio z budowy aparatu. Ten składa się z trzech głównych elementów – tj. mikrofonu, który wychwytuje dźwięki z otoczenia; wzmacniacza, który przetwarza sygnały i słuchawki, która ów sygnał potęguje.

Jakie są rodzaje aparatów słuchowych?

W związku z rozwojem medycyny i technologii, na rynku dostępne są aparaty o różnej specyfikacji i właściwościach. Współcześnie wyróżnia się więc:

  • Aparaty zauszne – oznaczane skrótem BTE – umieszcza się bezpośrednio za małżowiną uszną, dzięki czemu większość elementów schowana jest za uchem. Cienki przewód łączy aparat z wkładką, znajdującą się wewnątrz ucha, którą oczywiście dopasowuje się do przewodu słuchowego.
  • Aparaty wewnątrzkanałowe – oznaczone skrótem ITC – mieszczą się głównie w przewodzie słuchowym, znajdującym się na zewnątrz, przez co uchodzą za bardziej dyskretne.
  • Aparaty douszne – ITE – zakłada się całkowicie w przewodzie słuchowym-zewnętrznym, dlatego też tak kluczowe jest jej indywidualne dostosowanie. Również cieszą się mianem dyskretnych. Uwaga – aparatów ITE nie zakłada się je dzieciom – głównie ze względu na fakt, że te nieustannie rosną.
  • Aparaty zauszne ze słuchawką zintegrowaną – RIC – najmniejszy typ aparatów zausznych, najczęściej montuje się je w przypadku pacjentów z głębokim ubytkiem słuchu. Dodatkowo mają opcję bezprzewodowego łączenia z urządzeniami mobilnymi.

Szeroki wybór jakościowych aparatów słuchowych znajdziesz w profesjonalnym sklepie dla seniora - https://www.pomocedlaseniora.pl/1309-aparaty-sluchowe.

Kiedy udać się do lekarza?

Polacy zdecydowanie za rzadko kontrolują swój stan zdrowia, unikając lekarzy i specjalistów, którzy docelowo mają wspierać proces powrotu sprawności. Wiele seniorów (i nie tylko) zastanawia się, kiedy ich problemy zdrowotne są na tyle niebezpieczne i poważne, że wymagają kontaktu z profesjonalistą.

W rzeczywistości jednak pacjent, który obserwuje u siebie problemy ze słuchem, powinien szybko udać się do otolaryngologa lub audiologa. Pierwsza wizyta dookreśla problem i ewentualnie kieruje na dalsze badania. Wywiad medyczny poprzedza badanie laryngologiczne z otoskopią, często przeprowadzając wziernikowanie ucha. Gdy pierwsze wnioski będą niepokojące, specjalista może zlecić audiometrię tonalną – tj. badanie, wykonywane w specjalnej kapsule, gdzie emituje się częstotliwości w zakresie od 125Hx do nawet 8000 Hz.

Gdy po wszystkich tych badaniach okaże się, że wada słuchu wymaga leczenia, lekarz zleca wizytę u protetyka słuchu. Ten dopasowuje aparat pod potrzeby chorego, uwzględniając przy tym powstałe ubytki oraz oczekiwania… estetyczne.

Co ważne – w Polsce wprowadzono dofinansowanie na aparaty słuchowe. Pacjent, który po badaniach udokumentuje, że cierpi na niedosłuch powyżej 40 decybeli, może wnioskować o refundację NFZ.

Bibliografia

[1] Hojan, E. (2014). Protetyka słuchu. Wydawnictwo Naukowe UAM.
[2] Pietralik, I., & Łagan, S. (2011). Aparaty słuchowe a implanty słuchu. Stan obecny i perspektywy rozwoju. Aktualne Problemy Biomechaniki, (5), 127-132.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Laryngologia

Więcej artykułów