- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Rodzaje aparatów słuchowych - czym się charakteryzują?
Artykuł sponsorowany
Ubytek słuchu jest dla każdego człowieka niekomfortową sytuacją. W końcu to właśnie słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów, poprzez który jesteśmy w stanie odbierać liczne bodźce dźwiękowe. Przydaje się on nie tylko do słuchania muzyki czy oglądania filmów, ale także podczas przechodzenia przez pasy, czy czekania na peronie na pociąg. Można stwierdzić, że dźwięki docierają do nas niemal nieustannie. Z tego powodu niedosłuch znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak w takim razie zareagować na tego typu schorzenia? Na szczęście medycyna jest na coraz wyższym poziomie i proponuje skuteczne rozwiązanie, jakim jest protetyka słuchu za pomocą aparatów słuchowych. Jednak nie ma jednego uniwersalnego urządzenia, dlatego musimy wybrać spośród rodzajów aparatów słuchowych i właśnie ich charakterystykę przedstawimy dzisiaj.
Wewnątrzuszne aparaty słuchowe
Jeżeli mielibyśmy wskazać na rodzaj aparatów słuchowych, który jest obecnie najchętniej wybierany, bez wątpienia wskazalibyśmy na wewnątrzuszny. Stojący za tym powód jest dość prosty – jest to najmniejszy i najbardziej dyskretny aparat. Można wyróżnić jego pięć typów, a najmniejszy z nich po nałożeniu całkowicie znika w przewodzie słuchowym, dzięki czemu jest niewidoczny nawet z bliskiej odległości. Tym samym należy wykonać je indywidualnie dla każdego pacjenta, ponieważ tylko idealne dopasowanie zapewnia pełen komfort podczas odbioru dźwięków. Ich niewielkie rozmiary sprawiają także, że są wygodne dla osób noszących okulary oraz dla tych, które uprawiają sporty. Należy także pamiętać, że są one szczególnie narażone na działanie wilgoci oraz woskowiny usznej, przez co trzeba je regularnie i dokładnie czyścić . Niestety, takie aparaty są odpowiednie tylko przy małym lub średnim ubytku słuchu.
Zauszne aparaty słuchowe
Zauszne aparaty słuchowe są powszechnie rozpoznawalne, jednak na przestrzeni lat znacznie ewoluowały i nie są już tak dużych rozmiarów, jak kiedyś. Wraz z rozwojem technologii, stały się bardzo minimalistyczne – za uchem umieszczana jest obudowa, której kolor można wybrać, a z wkładką douszną lub słuchawką umieszczaną w uchu łączy ją cienka, przeźroczysta rurka. Są one polecane osobom, które mierzą się z niedosłuchem w znacznym stopniu, a także z niepełną sprawnością manualną. Co więcej, dzięki temu, że są one nieco większe od aparatów wewnątrzusznych, istnieje możliwość zamontowania w nich większych, a tym samym trwalszych baterii.
Implanty słuchowe
Trzecim, a tym samym ostatnim rozwiązaniem, które może zaliczać się do aparatów słuchowych, są implanty słuchowe. Są one prawdziwym dowodem na to, jak zaawansowane są obecnie narzędzia służące protetyce słuchu. Grupę ich odbiorców stanowią osoby, które dotknęła całkowita głuchota lub tak głęboki stopień niedosłuchu, przy którym standardowy aparat słuchowy nie daje komfortowego słyszenia. Te innowacyjne rozwiązania sprawiają, że nie są one skazane na życie w ciszy i mogą uczestniczyć w życiu swojej społeczności. Wszczepienie implantu słuchowego, ślimakowego bądź kostnego, odbywa się poprzez operację. Należy także dodać, że tego typu urządzenia są w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Artyuł powstał przy współpracy z Słuchmed.pl
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.