Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wirusowe zapalenie zatok – jak rozpoznać? Jak leczyć?

Zapalenie zatok przynosowych to grupa schorzeń, których wspólną cechą jest toczący się w obrębie błony śluzowej zatok przynosowych proces zapalny. Wirusowe zapalenie zatok jest chorobą powszechną, bardzo często występującą w okresie jesienno-zimowym. Głównymi czynnikami wywołującymi infekcję są wirusy, rzadziej bakterie, takie jak Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Moraxella catarrhalis czy Haemophilus influenzae, oraz grzyby. Jak rozpoznać, czy zapalenie zatok jest wirusowe, czy bakteryjne? Czy zapaleniem zatok można się zarazić? Jak długo trwa gorączka w wirusowym i bakteryjnym zapaleniu zatok? I jak wyleczyć zatoki?

Kobieta trzyma się za nasadę nosa, cierpi na wirusowe zapalenie zatok.

Ostre zapalenie zatok — epidemiologia

Ostre zapalenie zatok jest częstą i nawracającą infekcją. Najczęściej spowodowane jest ono przeziębieniem. U dzieci liczba epizodów w ciągu roku jest średnio dwa razy większa w porównaniu z dorosłymi i oscyluje na poziomie około 10. Natomiast powirusowe zapalenie zatok u dzieci występuje znacznie rzadziej. 

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Wirusowe zapalenie zatok przynosowych

Wirusowe zapalenie zatok przynosowy w około 50% przypadków wywołane jest przez rynowirusy. Pozostałymi patogenami są m.in. wirus grypy i paragrypy, adenowirusy czy koronawirusy. Wyróżnia się trzy główne typy ostrego zapalenia zatok:

  • ostre wirusowe zapalenie zatok — czas jego trwania sięga do około 10 dni;
  • powirusowe zapalenie zatok — trwające do 12 tygodni;
  • bakteryjne ostre zapalenie zatok — patrz niżej.

Zapalenia przewlekłe dzielimy natomiast na pierwotne i wtórne. Ich cechą wspólną jest czas trwania powyżej 12 tygodni. Mogą one być związane z obecnością polipów w jamach nosa, guzów, zmian zębopochodnych czy zakażeń grzybiczych.

Wirusowe zapalenie zatok — objawy

Rozpoznanie wirusowego zapalenia zatok w warunkach gabinetowych opiera się na wystąpieniu konkretnych objawów;

  • niedrożności nosa;
  • kataru lub obecności wydzieliny spływającej po ścianie gardła;
  • bólu w obrębie twarzy;
  • upośledzeniu węchu.

Gdy objawy zapalenia zatok są niepokojące lub utrzymują się długo, można rozważyć wykonanie badania endoskopowego w celu uwidocznienia m.in. polipów, wydzieliny śluzowo-ropnej w przewodach nosowych czy obrzęku śluzówek. Innym badaniem obrazowym może być tomografia komputerowa, która również powinna uwidocznić zmiany w obrębie zatok przynosowych. 

Bakteryjne zapalenie zatok

Rozpoznanie bakteryjnego zapalenia zatok stwierdza się na podstawie wystąpienie co najmniej trzech z niżej podanych objawów:

  • gorączki powyżej 38°C;
  • silnego bólu zlokalizowanego w obrębie twarzy;
  • zmian w badaniach laboratoryjnych: przyśpieszenia OB lub wzrostu CRP;
  • nasilenia objawów (kataru, niedrożności nosa lub upośledzenia węchu);
  • zmiany barwy wydzieliny z nosa.

Jak wyleczyć ostre wirusowe zapalenie zatok?

Ostre wirusowe zapalenie zatok powstałe w wyniku przeziębienia zazwyczaj ustępuje samoistnie. Oznacza to, że objawy ustępują nawet bez stosowania leków. Najczęściej zmniejszenie intensywności symptomów widoczne jest już po 2 dniach. Uciążliwe objawy można jednak łagodzić. 

Ból pomagają złagodzić leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy paracetamol. Paracetamol jest też substancją stosunkowo bezpieczną w przypadku wystąpienia zapalenia zatok w ciąży.

Wydzielinę śluzową pomogą rozrzedzić, a następnie usunąć preparaty o działaniu sekretolitycznym, które mogą zawierać m.in. korzeń goryczki, ziele szczawiu czy kwiat pierwiosnka. Dodatkowo nos można płukać preparatami z wodą morską. 

Przy powirusowym zapaleniu zatok lekarz rodzinny lub otolaryngolog może włączyć, oprócz wyżej wymienionych leków, stosowane donosowo glikokortykosteroidy


W przypadku konieczności konsultacji ze specjalistą wizytę możesz umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bakteryjne zapalenie zatok — czym wyleczyć zatoki?

Leczenie bakteryjnego zapalenia zatok opiera się na antybiotykoterapii i glikokortykosteroidach donosowych. Poza tym podobnie jak w wirusowy zapaleniu zatok objawy można zwalczać przy pomocy wyżej wymienionych preparatów

Bakteryjne zapalenie zatok to jedynie od 0,5 do 2% przypadków, dlatego w przypadku braku jasnych przesłanek przemawiających za bakteryjnym podłożem choroby, antybiotyków powinno się unikać. 

Bibliografia:

  1. Arcimowicz, M. (2021). Ostre zapalenie zatok przynosowych w codziennej praktyce. Otolaryngologia Polska.  75 (4). Dostępne na: https://otolaryngologypl.com/resources/html/article/details?id=221410&language=pl (Dostęp 10.2023)
  2. Świerczyńska-Krępa, M., Świerczyński, Z., Mejza, F. (2023). Zapalenie zatok przynosowych. Medycyna Praktyczna. Dostępne na:https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.2. (Dostęp: 10.2023).

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Laryngologia

Więcej artykułów