Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Endoskopia - czym jest i jak się przygotować? Rodzaje, wskazania do endoskopii

2023-08-25 17:31
Rysunkowy lekarz przeprowadza endoskopię żołądka.

Coraz więcej osób zmaga się z różnymi problemami natury gastrycznej: bólami żołądka, wzdęciami, biegunkami czy zaparciami. Choć przyczyny dysfunkcji mogą być stosunkowo błahe, np. stres, nieodpowiednio zbilansowana dieta czy zbyt szybkie spożywanie posiłków, zdarza się, że wynikają z poważniejszego problemu zdrowotnego. W celu diagnostyki konieczne bywa wykonanie badania pozwalającego na zobrazowanie tkanek wyścielających układ pokarmowy, a także pobranie materiału do dalszej diagnostyki. Takim badaniem jest endoskopia. Jak się ją wykonuje oraz jakie korzyści przynosi?

Co to jest endoskopia?

Endoskopia jest to badanie wnętrza ciała, możliwe dzięki wziernikom (endoskopom). Sprzęt w celu wykonania endoskopii wprowadzany jest do organizmu. Endoskop wyposażony jest w kamerę, z której obraz odczytuje się na ekranie monitora. Badanie endoskopowe służy również do fragmentów pobrania tkanek do dalszych badań.

Na czym polega badanie endoskopowe?

Wziernik z kamerą jest wprowadzany do przewodu pokarmowego pacjenta poprzez znieczuloną jamę ustną lub doodbytniczo. Gastroenterolog uzyskuje obraz ścian układu pokarmowego oraz narządów. Oprócz samej diagnostyki lekarz może również wykonać zabiegi terapeutyczne, np. drenaż torbieli trzustki, a także biopsję zmian patologicznych w trzustce. W pracowni endoskopii wykonuje się gastroskopię oraz kolonoskopię.

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Gastroskopia a endoskopia

Gastroskopia jest to endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego - endoskopia przełyku i żołądka, a także części dwunastnicy. Gastroskopia należy do najlepszej diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. 

Przebieg gastroskopii. Czy endoskopia boli?

Badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia) polega na początkowym znieczuleniu gardła i wprowadzeniu endoskopu do wnętrza organizmu. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, na lewym boku.  

Gastroskopia jest badaniem bezbolesnym, jednak pacjenci skarżą się na nieprzyjemne uczucie, spowodowane przesuwaniem rurki poprzez przełyk. Towarzyszyć temu może uczucie mdłości. W razie potrzeby istnieje możliwość znieczulenie ogólnego pacjenta do badania.

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia jest badaniem dolnego układu przewodu pokarmowego, służącym do obrazowania końcowego etapu jelita cienkiego i jelita grubego, a także odbytu. Można wykonać endoskopię konkretnego fragmentu, np. odbytu, jelita grubego.

Przebieg kolonoskopii

W przypadku badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego (kolonoskopii) wziernik z kamerą wprowadzany jest przez odbyt. Kolonoskopia bez znieczulenia może powodować dyskomfort – w zależności od progu bólu, każdy może odczuwać to inaczej. W tym badaniu również możliwe jest podanie znieczulenia ogólnego.

Jak przygotować się do endoskopii?

W przypadku gastroskopii pacjent powinien przyjść na badanie na czczo, unikać palenia papierosów oraz żucia gumy. Kolonoskopia wymaga większego przygotowania, a mianowicie pacjent powinien zastosować konkretną dietę oraz zażyć wcześniej przepisany przez lekarza lek przeczyszczający. Przed badaniem pacjent musi być na czczo minimum 12 godzin.

Wskazania do badania endoskopowego

Pacjenci, u który występują krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (np. wymioty z krwią, dodatni wynik testu na krew utajoną w kale, niedobory żelaza) powinni zgłosić się do gastrologa oraz wykonać badanie endoskopowe. Objawy, które warto zgłosić lekarzowi to m.in. zgaga, objawy refluksu, bóle w nadbrzuszu.

Jeśli zauważasz u siebie te objawy, skorzystaj z pomocy gastroenterologa. Listę specjalistów znajdziesz na stronie LekarzeBezKolejki.pl, gdzie wizytę umówisz bez konieczności wychodzenia z domu.

Zalety badania endoskopowego

Podczas wprowadzenia endoskopu lekarz ma znakomity obraz wewnątrz organizmu, bez konieczności stosowania postępowania chirurgicznego. Dzięki temu możliwe jest np. zahamowanie krwawienia czy zdiagnozowanie wielu schorzeń. Dodatkowo specjalista wykonujący endoskopię ma możliwość wykonania zabiegów, takich jak usunięcie polipów.

Czym jest endoskopia kapsułkowa?

Endoskopia kapsułkowa w sposób nieinwazyjny ocenia jelito cienkie. Stosuje się ją w celu rozpoznania chorób przewodu pokarmowego, w momencie podejrzenia zmian patologicznych. Metoda ta polega na połknięciu przez pacjenta kapsułki, która zawiera w sobie kamerę wykonującą zdjęcia. Badanie trwa 8 godzin, kapsułka jest jednokrotnego użytku i zostaje naturalnie wydalona przez pacjenta. 

Badanie endoskopii kapsułkowej posiada pewne ograniczenia. Nie pozwala na pobranie fragmentów tkanki, stąd też nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Pacjentom z objawami takimi jak przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego czy niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza zalecane jest wykonanie endoskopii kapsułkowej. 

Metoda endoskopowa w laryngologii

Poradnia endoskopii oferuje również endoskopię laryngologiczną, wykonywaną przez laryngologa. Według lekarzy jest to najlepsza forma oceny stanu i diagnozowania schorzeń jamy nosowej. W momencie wprowadzenia endoskopu do jamy nosowej możliwa jest dokładna ocena anatomii oraz ewentualnych zmian patologicznych.

Można wykonać również endoskopię zatok, w celu analizy np. stanu zapalnego. Do endoskopii nosa wykorzystywany jest endoskop sztywny bądź giętkiego. Podczas endoskopii laryngologicznej stosuje się środki, które obkurczą błonę śluzową, ułatwiają oczyszczanie nosa oraz miejscowo znieczulają.

Bibliografia:

  1. Bambrowicz, J. (2011). Badania endoskopowe i opieka pielęgniarska nad chorym w pracowni endoskopii. Piel Chir Angiolog, 1, s. 1-6.
  2. Wiercińska, M. (2022). Gastroskopia: wskazania, przygotowanie i przebieg badania, Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/51054,gastroskopia. (Dostęp: 07.2023).
  3. Wrońska, E., Polkowski, M., Butruk, E. (2004). Endoskopia kapsułkowa. Gastroenterol Pol, 11(5), s. 453-459.
  4. Zagor, M. Czarnecka, P. Janoska- Jaździk, M. (2018). Diagnostyka nosa i zatok przynosowych. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/111191,diagnostyka-nosa-i-zatok-przynosowych. (Dostęp: 07.2023).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów