- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Dwunastnica — budowa, funkcje, choroby
Dwunastnica to bardzo istotna część przewodu pokarmowego, stanowiąca początek jelita cienkiego. Ma za zadanie dalsze trawienie pokarmów oraz wchłanianie składników mineralnych i odżywczych. Jak zbudowana jest dwunastnica? Jakie są objawy chorej dwunastnicy? Gdzie i jak boli dwunastnica?
Jak zbudowana jest dwunastnica?
Dwunastnica to narząd przypominający wygiętą w kształt litery C rurkę o długości 25-30 cm. Jej początkowy odcinek łączy się z żołądkiem, a dokładniej częścią zwaną odźwiernikiem. Koniec dwunastnicy przechodzi w jelito czcze. Narząd można podzielić na następujące części:
- górną o długości 4 cm, zwaną również opuszką dwunastnicy — jest to część łącząca się z żołądkiem;
- zstępującą o długości 8-10 cm, od której odchodzi przewód żółciowy i trzustkowy, dostarczające enzymów trawiennych do światła dwunastnicy;
- pozioma (dolna) o długości około 6 cm i węższej budowie;
- wstępująca o długości około 6 cm o najwęższym świetle i licznych pofałdowaniach.
Umów się do lekarza rodzinnego
Co robi dwunastnica?
W silnie pofałdowanej ścianie dwunastnicy znajdują się komórki endokrynne, będące elementem układu hormonalnego. Odpowiadają za produkcję hormonów jelitowych, regulujących proces trawienia. Wśród najważniejszych należy wymienić sekretynę i cholecystokininę, które są wydzielane do światła jelita, gdy treść pokarmowa przesuwa się z żołądka w kierunku dwunastnicy.
Co dzieje się w dwunastnicy?
Pokarm, który zostaje rozdrobniony i wstępnie trawiony w jamie ustnej, poprzez przełyk trafia do żołądka, a z niego do dwunastnicy. W tej części miesza się z wydzieliną:
W wydzielinach znajdują się enzymy takie jak amylaza i lipaza. To dzięki nim w dwunastnicy może zachodzić dalszy proces trawienia węglowodanów, białek i tłuszczów. W tej części jelita ma miejsce również wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia.
Jakie są objawy chorej dwunastnicy?
Objawy chorej dwunastnicy nie są specyficzne, dotyczą przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Do najczęstszych należą:
Wszystkiemu może towarzyszyć gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Chora dwunastnica to również zaburzenie wchłaniania, które w skrajnościach prowadzą do niedożywienia i niedoborów składników odżywczych.
Gdzie i jak boli dwunastnica?
Chora dwunastnica jest przede wszystkim kojarzona z nagłym i ostrym bólem w środkowej części brzucha lub prawej strony nadbrzusza. Może promieniować w kierunku kręgosłupa, często nasilając się na czczo i parę godzin po posiłku, kiedy treść pokarmowa trafia do dwunastnicy.
Najpowszechniejsze choroby dwunastnicy
Stan chorobowy dwunastnicy może rozwinąć się na różnych płaszczyznach: zapalnych, nowotworowych, autoimmunologicznych, zakaźnych i wrodzonych. Podstawą w diagnozowaniu chorób dwunastnicy jest RTG, USG, TK jamy brzusznej, a także gastroduodenoskopia, która obrazuje stan dwunastnicy od środka za pomocą specjalnej kamery, wprowadzanej do przewodu pokarmowego. Lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób dwunastnicy i innych narządów układu pokarmowego jest gastrolog (gastroenterolog).
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Choroba wrzodowa dwunastnicy
Choroba wrzodowa dwunastnicy polega na występowaniu wrzodów trawiennych w tej części przewodu pokarmowego. Wrzody to ubytki w błonie śluzowej powodujące ból i krwawienie. Za powstawanie wrzodów odpowiada przede wszystkim zakażenie H. pylori, a także przewlekłe stosowanie leków przeciwzapalnych.
Uchyłki dwunastnicy
Uchyłkami nazywamy niewielkie uwypuklenia ściany przewodu pokarmowego. Najczęściej nie dają żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo. Wskazaniami do leczenia są powikłania, np. zapalenie, krwawienie lub przedziurawienie jelita (perforacja).
Choroby pasożytnicze dwunastnicy
Najczęstszą chorobą pasożytniczą dwunastnicy jest lamblioza wywoływana przez pierwotniaka Giardia lamblia. W większości przypadków schorzenie nie daje żadnych objawów, czasami pojawia się brak apetytu, wodnista biegunka i bóle brzucha. Leczenie opiera się na zastosowaniu leków przeciwpasożytniczych.
Nowotwory dwunastnicy
Dwunastnica jest miejscem rozwoju zarówno nowotworów łagodnych, jak i złośliwych. Zdecydowanie częstszymi są te łagodne, np. gruczolaki, inaczej zwane polipami. Mogą one wywoływać krwawienia, nie dając przy tym specyficznych objawów. Najskuteczniejszą metodą walki z polipami jest ich chirurgiczne wycięcie.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.