- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jak rozpoznać i leczyć zapalenie ucha u dziecka?
Zapalenie ucha u dziecka to jedno z częstszych schorzeń wieku dziecięcego, z którymi zgłaszają się do lekarza rodzice małych pacjentów. Jest na tyle poważne, że nieodpowiednio leczone może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym upośledzenia słuchu dziecka. Jak prawidłowo rozpoznać zapalenie ucha u dziecka oraz kiedy zgłosić się do lekarza?
Zapalenia ucha u dziecka a budowa ucha
Narządem odbierającym bodźce słuchowe jest ucho. Anatomicznie, dzieli się ono na ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne.
Część wewnętrzna narządu słuchu najrzadziej ulega stanowi zapalnemu. Zapalenie ucha zdecydowanie częściej dotyczy u dzieci elementów składających się na ucho zewnętrzne lub ewentualnie środkowe.
Umów się do lekarza rodzinnego
Zapalenie ucha u niemowlaka i starszego dziecka
Wyróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie ucha u dziecka.
Ostre zapalenie ucha to nagły ból, najczęściej występujący u dzieci i niemowląt. Przewlekłe zapalenie uszu jest zazwyczaj wynikiem niedoleczonej wcześniejszej infekcji. Postępowanie lecznicze w obu przypadkach powinno być trafne i szybkie, aby nie doprowadzić do poważnych powikłań.
Warto pamiętać, że im młodsze dziecko, tym objawy zapalenia ucha mogą być bardziej niespecyficzne i warto zwracać również uwagę na zachowanie dziecka. Zapalenie ucha u niemowlaka objawia się często niepokojem, tarciem główką o poduszkę czy płaczem podczas dotyku w okolicy ucha. Bardzo często sytuacją poprzedzającą zapalenie ucha jest infekcja górnych dróg oddechowych.
Zapalenie ucha zewnętrznego
Zadaniem ucha zewnętrznego jest odbieranie dźwięków, a następnie ich wzmacnianie i kierowanie do głębiej położonych elementów słuchowych. Zapalenie ucha zewnętrznego dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, przeważnie obejmując przewód słuchowy i małżowinę uszną.
Przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego
Zapalenie ucha zewnętrznego jest bardzo często nazywane uchem pływaka, gdyż to właśnie częste kąpiele w zbiornikach wodnych oraz ciepłe i wilgotne środowisko panujące w uchu przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego.
Zakażenia ucha zewnętrznego mogą być wywołane zarówno przez wirusy, bakterie, jak i grzyby. Infekcje bakteryjne najczęściej są spowodowane przez gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) lub pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). Za infekcje o podłożu wirusowym najczęściej odpowiada wirus opryszczki lub ospy wietrznej i półpaśca, a za zakażenia grzybicze - Candida i Aspergillus.
Objawy zapalenia ucha zewnętrznego
Zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej manifestuje się bólem w okolicy ucha oraz obrzękiem przewodu słuchowego, co jest odczuwalne przez pacjenta jako pogorszenie słuchu. Stan zapalny często rozwija się w towarzystwie gorączki i bólu głowy. W przypadku zapalenia o charakterze bakteryjnym, zauważyć można również ropną wydzielinę z ucha.
Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego
Objawy towarzyszące zapaleniu są silne i intensywne, dlatego zaleca się szybką interwencję laryngologiczną lub wizytę u lekarza medycyny rodzinnej czy pediatry, aby rozpoznać przyczynę zapalenia ucha zewnętrznego i wdrożyć odpowiednie leczenie. Najczęściej stosowane są leki miejscowe (krople douszne, zawiesiny i maści) oraz ogólnoustrojowe leki przeciwbólowe, przeciwzapalne - w celu zmniejszenia bólu (np. ibuprofen, ketoprofen).
Zapalenie ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego to problem szczególnie często dotykający dzieci, ze względu na budowę ucha w tak młodym wieku. Trąbka słuchowa u dzieci jest krótka, co sprzyja rozprzestrzenianiu się zakażeń z jamy nosa i nosowej części gardła przez trąbkę słuchową do jamy bębenkowej z wytworzeniem ropnej wydzieliny. Najczęściej odpowiedzialne za zapalenie ucha środkowego są bakterie: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis.
Objawy zapalenia ucha środkowego
Wśród objawów zapalenia ucha środkowego wyróżnia się nagły, ostry ból ucha z zauważalnym pogorszeniem słuchu. Tak jak w każdym stanie zapalnym, może również pojawić się gorączka i ogólne osłabienie. W niektórych przypadkach dochodzi do perforacji (pęknięcia) błony bębenkowej, czemu często towarzyszy ropny wysięk z ucha. Zazwyczaj do jej zaleczenia dochodzi samoistnie. Pacjent musi wówczas bardzo uważać np. w trakcie kąpieli, aby uniknąć dostania się wody do ucha, która zaburzyłoby proces regeneracji błony bębenkowej.
Leczenie zapalenia ucha środkowego
Przy zapaleniu ucha środkowego niezbędna jest wizyta u laryngologa. Najczęstszym postępowaniem jest antybiotykoterapia oraz stosowanie leków miejscowych, mających na celu zmniejszenie zapalenia i wspieranie gojenia się błony bębenkowej w przypadku jej perforacji.
Kiedy wybrać się do lekarza?
Najlepiej do lekarza wybrać się od razu po zauważeniu pierwszych objawów mogących świadczyć o zapaleniu ucha u dziecka. Nieleczona infekcja ucha może prowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. osłabienia lub utraty słuchu.
Wizytę u laryngologa i lekarzy innych specjalizacji możesz umówić bez wychodzenia z domu korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Domowe sposoby na zapalenie ucha
Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z zapaleniem ucha w domowym zaciszu. Należy jednak pamiętać, aby nie bagatelizować objawów zapalenia ucha u dziecka i nie zwlekać z wizytą u laryngologa. Domowe sposoby nie zastąpią wizyty u specjalisty.
Jeśli chcesz wspomóc farmakoterapię domowymi sposobami lub zapobiegać rozwinięciu się zapalenia ucha warto zastosować się do poniższych rad:
- Odpowiednia higiena uszu - warto pamiętać, że patyczki do uszu powinny służyć jedynie do czyszczenia najbardziej zewnętrznej części ucha - małżowiny usznej. Czyszczenie przewodu słuchowego powinno się odbywać przy doborze odpowiednich, aptecznych preparatów.
- Ciepłe okłady - przy delikatnym bólu ucha, warto przyłożyć np. ręcznik zwilżony ciepłą wodą w okolice małżowiny usznej i stawów skroniowo-żuchwowych. Pamiętaj, aby okład nie był zbyt gorący!
- Odpowiednia pozycja do spania - postaraj się nie spać na uchu, które Cię boli. Warto odwrócić się na drugi bok oraz głowę ułożyć nieco wyżej, aby ułatwić drenaż wydzieliny (jeśli taka występuje podczas zapalenia).
- Właściwa dieta - w momencie, gdy zaczynasz odczuwać dolegliwości bólowe ucha (lub chcesz im zapobiegać), warto włączyć do swojej diety produkty przyspieszające walkę z zapaleniem. Wśród takich produktów wyróżnia się m.in. czosnek lub imbir.
Pamiętaj aby nie wprowadzać żadnych przedmiotów do przewodu słuchowego. Powoduje to zanieczyszczenie oraz może pogorszyć stan zapalny.
Bibliografia:
- Wiercińska, M. (2022). Ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/177491,ostre-zapalenie-ucha-srodkowego, (Dostęp: 12.2022).
- Zagor, M., Czarnecka, P., Janoska-Jaździk, M. (2017). Zapalenie ucha zewnętrznego. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/106224,zakazenia-ucha-zewnetrznego. (Dostęp:12.2022).
- Kuczkowski, J. (2011). Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Forum Medycyny Rodzinnej, 5, 3, s. 287-294.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.