Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból nadgarstka - najczęstsze przyczyny, objawy, metody leczenia, rehabilitacja

2023-11-03 18:06
Kobieta przerywa pracę, boli ją nadgarstek.

Dolegliwości bólowe w okolicy stawów obwodowych to dość częsta przypadłość związana m.in. z przeciążeniami, uprawianiem sportów, ale mogą wskazywać również na rozwijające się zmiany zwyrodnieniowe. Do kogo się zgłosić, aby zdiagnozować ból w nadgarstku? Jak sobie pomóc, co robić?

Funkcja nadgarstka

Nadgarstek, jak i cała ręka dzięki swojej budowie umożliwia wykonywanie drobnych, precyzyjnych ruchów, co umożliwia chwytanie, unoszenie, a także manipulowanie drobnymi przedmiotami. Choć są to jego główne funkcje, zdarza się, że okolica ta ulega przeciążeniu, urazom, a także narażona jest na ataki ze strony niektórych chorób, szczególnie zwyrodnieniowych, powodując ból zarówno w samym nadgarstku, jak i pobliskich obszarach (promieniuje do łokcia, czy palców).

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Najczęstsze przyczyny bólu nadgarstka

Najczęściej w momencie występowania bólu w nadgarstku podejrzewa się następujące przyczyny:

Ból nadgarstka po przeciążeniu

Ból nadgarstka po przeciążeniu najczęściej pojawia się u osób pracujących manualnie lub fizycznie, wykonujących jednostajne ruchy nadgarstka, często z obciążeniem. Pojawiający się ból może być sygnałem o zbyt obciążającym stylu życia.

Przeciążeniowy ból nadgarstka pojawia się również u osób aktywnych, trenujących na siłowni, często pojawia się w sytuacji pracy ze sztangą lub u osób wykonujących liczne ćwiczenia w klęku podpartym, lub tzw. desce.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to bardzo charakterystyczna dolegliwość nadgarstka dotykająca osób pracujących przy komputerze, muzyków, osób wykonujących prace manualne. Jest ona spowodowana kompresją nerwu pośrodkowego. 

Charakterystycznymi objawami są: 

  • mrowienie palców (szczególnie I-III) dłoni, 
  • osłabienie siły mięśniowej ręki, 
  • utrudniona manipulacja oraz chwyt różnych przedmiotów: kubek, czajnik, garnek, ból umiejscawia się w okolicy kanału nadgarstka.

Ból nadgarstka w ciąży

Ból nadgarstka dotyka również bardzo często kobiety w ciąży. Jest to również cieśń kanału nadgarstka, jednak za przyczynę często wskazuje się zmiany hormonalne, nasiloną retencję płynów, a także towarzyszące kobietom obrzęki stawów obwodowych, co powoduje zmniejszenie przestrzeni w kanale nadgarstka i uciśnięcie nerwu pośrodkowego. Często jako przyczynę występowania cieśni nadgarstka w ciąży podaje się również cukrzycę, która może spowolnić przewodnictwo impulsów nerwowych

Skręcenie nadgarstka

Skręcenie nadgarstka najczęściej występuje u osób aktywnych fizycznie uprawiających sporty dynamiczne oraz u osób starszych narażonych na upadki. Ból występuje w całej strukturze ręki i wiąże się z naciągnięciem lub zerwaniem więzadeł. Charakterystycznym  objawem jest ból po łokciowej stronie nadgarstka.

Jak długo boli skręcony nadgarstek?

Choć jest to bardzo indywidualna sprawa, określa się, że regeneracja nadgarstka trwa około 4-6 tygodni. Aby przyspieszyć regenerację stosuje się chłodzenie, kompresję ortezą lub opaską, lekkie, odpowiednio dopasowane ćwiczenia.

Złamanie nadgarstka

Bóle nadgarstka mogą być spowodowane mechanicznym urazem, co najczęściej związane jest z upadkiem i złamaniem struktur kostnych. Dochodzi do tego zwykle poprzez upadek i chęć podparcia na ręce w asekuracji przed upadkiem. Wówczas towarzyszy obrzęk oraz silny ból, uniemożliwiający ruch ręki.

Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk

Bóle nadgarstka mogą również występować samoczynnie, sugerując zmiany zwyrodnieniowe stawów rąk. Dotyczy to najczęściej osób po 40. roku życia. Objawiają się najczęściej bólem w okolicy nadgarstka i drobnych stawów rąk oraz sztywnością. Utrudnione jest wykonywanie precyzyjnych ruchów, często osoby starsze skarżą się na wizualną zmianę stawów, powodującą zmianę obrysu stawów, a także zmianę osi stawu (skrzywienia palców).

Choroba zwyrodnieniowa najczęściej towarzyszy wielu stawom obwodowym a więc jednocześnie może obejmować zarówno nadgarstki jak i łokcie czy np. kolana.

Ból nadgarstka - co robić?

Początkowo należy zastanowić się nad przyczyną problemu. Jeśli doszło do urazu mechanicznego, a w konsekwencji istnieje duża trudność z ruchem, należy niezwłocznie udać się do lekarza – zgłosić do przychodni lub do izby przyjęć. Może być to skręcenie lub złamanie, co wskazuje na pilną konsultację lekarską.

Jeśli jednak objawy są umiarkowane, występują głównie po pracy lub po przeciążeniu, należy przeanalizować charakter swojej pracy oraz spróbować odciążyć stawy ręki jeśli jest to możliwe. Wówczas, na parę dni zrezygnować z ćwiczeń siłowych angażujących ręce, zrezygnować z ćwiczeń ze sztangą lub w podporze. Jeśli sytuacja pojawia się u pracownika wykonującego pracę manualna lub biuową, należy rozważyć wizytę u lekarza w celu zastosowania terapii przeciwbólowej i przeciwzapalnej.

Do jakiego lekarza się wybrać gdy boli nadgarstek?

Początkowo może być to lekarz pierwszego kontaktu, który poprzez wywiad i badanie fizykalne powinien rozpoznać przyczynę problemu. Jeśli jednak zaproponowane leczenie nie zdaje rezultatu, wówczas potrzebna jest wizyta u ortopedy lub reumatologa i dalsza diagnostyka problemu (wykonanie m.in. badania ENG – mające na celu zbadanie przewodnictwa nerwowego i wykluczenie zespołu cieśni nadgarstka).

Wizytę u lekarza możesz zarezerwować bez wychodzenia z domu, korzystając z witryny LekarzeBezKolejki.pl.

Rehabilitacja w bólu nadgarstka

We wszystkich wymienionych wyżej przyczynach bólu nadgarstka, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wizyta lekarska i postępowanie przeciwbólowe, a w niektórych przypadkach również przeciwzapalne jest niezbędne. Oprócz tego poleca się skorzystanie z usług fizjoterapeutycznych, aby wspomóc regenerację oraz powrót do pełnej sprawności.

Zarówno zabiegi fizykalne, jak i terapia manualna czy ćwiczenia, mają na celu przyspieszenie regeneracji i powrót do utraconych funkcji.

Bibliografia:

  1. Guła, Z. (2023). Ból ręki oraz ból nadgarstka: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68165,bol-reki-oraz-bol-nadgarstka-przyczyny-objawy-i-leczenie (dostęp: 09.2023)
  2. Bręborowicz, M., Gruca-Stryjak, K., Krzyścin M., i inni. (2013). Objawy zespołu kanału nadgarstka w ciąży i połogu, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, 84, str. 841-845

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów