Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co może oznaczać drętwienie prawej ręki?

2022-08-19 15:33
Kobieta zmaga się z drętwieniem prawej ręki.

Obecnie, poprzez wysokie tempo życia i pracy, większość z nas nie skupia się na swoim zdrowiu czy profilaktyce. Dopiero niepokojące sygnały pochodzące z naszego organizmu dają znać, że są struktury, które warto przebadać, gdyż mogą one być źródłem danych dolegliwości. Tak jest w przypadku drętwienia ręki prawej oraz lewej. Stanowi ono często sygnał świadczący o problemach w obrębie kręgosłupa, choć mogą być także objawem innych schorzeń. Warto objawy drętwienia ręki skonsultować z lekarzem, aby poznać przyczynę problemu. Co zrobić, gdy drętwieje ręka? Co może oznaczać drętwienie prawej ręki?

Przyczyny drętwienia prawej ręki

Przyczyn wywołujących uczucie drętwienia prawej ręki może być wiele. Warto pamiętać, iż struktury i układy w organizmie człowieka stanowią ciąg naczyń połączonych, przez co dolegliwość ręki może wynikać z dysfunkcji innej struktury ludzkiego ciała. 

Wzmożone napięcie mięśniowe w okolicy karku

Zdarza się, że przyczyną mrowień kończyny górnej jest wzmożone napięcie w okolicy karku i odcinka szyjnego kręgosłupa. Najczęściej związane z tym drętwienie ręki pojawia się u pracowników biurowych, których niewygodna pozycja kończyn górnych jest często wymuszona przez wiele godzin. Osoby te podczas pracy mają permanentnie uniesioną kończynę górną, co często ma związek np. ze zbyt wysokim ustawieniem biurka. Drętwiejące palce rąk mogą wystąpić również u osób wykonujących stresującą pracę, co ma wpływ na zwiększenie aktywności mięśni. Nadmierne napięcie może po pewnym czasie skutkować drętwieniem kończyny górnej.

Ucisk struktur nerwowych

Drętwienie całej kończyny górnej może świadczyć o uciśnięciu naczyń oraz struktur nerwowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Takim przykładem może być zespół górnego otworu klatki piersiowej, który charakteryzuje się uczuciem bólu i drętwienia całej kończyny, w tym ręki.

Zespół górnego otworu klatki piersiowej

Jest to sytuacja, w której dochodzi do ucisku na pęczek nerwowo-naczyniowy w okolicy górnego otworu klatki piersiowej. Uciśnięty zostaje wówczas splot ramienny, tętnica pachowa i podobojczykowa oraz żyła podobojczykowa. Powoduje to uczucie bólu w okolicy kończyny górnej, drętwienie, mrowienie oraz uczucie osłabienia kończyny.

Podejrzenie zespołu górnego otworu klatki piersiowej wymaga poszerzenia diagnostyki, najlepiej o badania obrazowe (tomograf, rezonans) i wprowadzeniem leczenia oraz odpowiedniej rehabilitacji.

Zespół cieśni nadgarstka

Drętwienie palców prawej ręki, a także całej ręki prawej lub lewej, występuje również u osób pracujących przez większość czasu w ciągu dnia przy komputerze. Objawy te są spowodowane zespołem cieśni nadgarstka, czyli sytuacją, w której dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Objawem tego ucisku jest drętwienie ręki prawej lub lewej.

Szczególnie odczuwalne jest drętwienie kciuka, palca wskazującego i palca serdecznego. Osoby dotknięte tym schorzeniem mogą również odczuwać osłabienie ręki, co objawia się np. poprzez trudność z utrzymaniem kubka z herbatą. Niestety, u pracowników biurowych może być to problem permanentny, wymagający długiego leczenia i rehabilitacji. W terapii zespołu cieśni nadgarstka stosuje się techniki manualne, mające na celu odbarczenie nerwu i zniesienie uczucia drętwienia i osłabienia rąk.

Zespół cieśni nadgarstka u kobiet w ciąży

Niestety, problem drętwiejących palców ręki prawej czy lewej dotyka często również kobiety w ciąży. W wyniku zmian hormonalnych zachodzących w trakcie ciąży oraz m.in. delikatne obrzęki spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie, dochodzi czasem do uciskania na nerw w kanale nadgarstka. W efekcie powoduje to uczucie drętwienia dłoni. U kobiet w ciąży objaw ten samoczynnie zanika w ciągu kilku do kilkunastu dni po urodzeniu dziecka.

Umów się do lekarza rodzinnego

Zwyrodnienia kręgosłupa

Kolejną sytuacją, w której dochodzi do uczucia drętwienia rąk są różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym, spowodowane najczęściej przeciążeniami tej okolicy.

Permanentne przeciążenia powodują pogłębianie się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, co w efekcie powoduje zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych i ucisk na sploty nerwów. Unerwienie kończyny górnej pochodzi ze splotu ramiennego. Tak więc wszelkie uszkodzenia czy uciśnięcia w tych rejonach powodują objawy w obrębie ręki, w tym uczucie mrowienia i drętwienia palców ręki prawej.

Drętwienie prawej ręki - podsumowanie

Jeśli towarzyszy Ci drętwienie ręki, zarówno podczas wykonywania niektórych czynności dnia codziennego, jak i w spoczynku, warto skonsultować się z ortopedą, który poprowadzi pełną diagnostykę i zaleci odpowiednie postępowanie terapeutyczne. W dalszej kolejności warto rozważyć skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty, który poprzez specjalne techniki wspomoże powrót ręki do sprawności.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Bręborowicz M., Gruca-Stryjak K., Krzyścin M., Romanowski L., Bręborowicz G. (2013), Objawy zespołu kanału nadgarstka w ciąży i połogu, Ginekol Pol., nr 84, str. 841-845.
  2. Krełowski M., (2021). Uszkodzenia nerwów obwodowych – przyczyny, rehabilitacja i suplementacja, Fizjoterapia & Rehabilitacja, 123.
  3. Kużdżał A., Dubaj W., (2014), Rehabilitacja w zespole górnego otworu klatki piersiowej, Fizjoterapia & Rehabilitacja, 51.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów