Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kiedy wskazana jest rehabilitacja?

2020-05-21 12:37
Kiedy wskazana jest rehabilitacja?

W ostatnich latach coraz więcej z nas zgłasza się po pomoc do fizjoterapeuty, który bardzo często zaleca nam odpowiednią rehabilitację. Co rozumiemy pod pojęciem rehabilitacji? Jakie są do niej wskazania? Jak ćwiczyć, aby uzyskać optymalne efekty?

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja oznacza zespół działań, mających na celu przywrócenie lub poprawę funkcji biologicznych, rodzinnych i społecznych. Definicja ta obejmuje zarówno pacjentów, którzy z różnych przyczyn utracili część sprawności, jak i tych, którzy zmagają się z wadami o charakterze wrodzonym. Celem rehabilitacji jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez zmniejszenie odczuwanego bólu, usprawnienie lub ograniczenie dalszego rozwoju niepełnosprawności, co umożliwia pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym. Specjalistami sprawującymi opiekę nad pacjentem jest lekarz (np. ortopeda, neurolog) oraz fizjoterapeuta. Ich współpraca pozwala na stworzenie odpowiedniego planu działania, z uwzględnieniem historii zdrowotnej oraz wszystkich współistniejących chorób. Należy podkreślić, że nie istnieje rehabilitacja uniwersalna - każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji. 

Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Rodzaje i metody rehabilitacji

Wyróżniamy trzy formy rehabilitacji:

  • rehabilitacja w trybie stacjonarnym - dotyczy pacjentów pozostających w danym ośrodku lub szpitalu, wymagających całodobowej opieki medycznej;
  • rehabilitacja w trybie dziennym lub ambulatoryjnym - pacjent dojeżdża na zabieg/cykl zabiegów, a po ich zakończeniu wraca do domu;
  • rehabilitacja w domu pacjenta - przeznaczona dla pacjentów, u których transport do odpowiedniego ośrodka uniemożliwia stan zdrowia.

Metody rehabilitacji dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Obejmują m.in ćwiczenia ruchowe, masaże, kinezyterapię, ćwiczenia w wodzie czy krioterapię. W zależności od schorzenia i nasilenia objawów, wskazane może być połączenie kilku różnych zabiegów.

Umów wizytę u ortopedy

Wskazania do rehabilitacji

Wskazań do rehabilitacji może być bardzo wiele. Są to między innymi:

  • przebyte urazy i kontuzje;
  • wady postawy;
  • wady wrodzone;
  • opóźnienie rozwoju psychoruchowego;
  • choroby neurodegeneracyjne;
  • przebyty zawał serca (tzw. rehabilitacja kardiologiczna);
  • choroby układu oddechowego (tzw. rehabilitacja pulmonologiczna);
  • dolegliwości ciążowe i poporodowe;
  • leczenie otyłości;
  • powrót do sprawności po zabiegach operacyjnych.

O wskazaniach decydujących o konieczności rehabilitacji decyduje lekarz i fizjoterapeuta. Pacjenci posiadający ubezpieczenie zdrowotne mogą się starać o finansowanie świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kiedy rehabilitacja jest skuteczna?

Określono 4 najważniejsze kryteria, jakie musi spełniać skuteczna rehabilitacja. Pierwszym z nich jest powszechność, czyli ułatwiony dostęp do odpowiednich świadczeń dla wszystkich potrzebujących ich osób. Ważne jest, aby rehabilitacja doceniana była w obrębie różnych dyscyplin medycznych i uwzględniała wszystkie współistniejące schorzenia pacjenta. Jest to kolejna cecha dobrej rehabilitacji - kompleksowość. Istotnym czynnikiem jest także wczesne rozpoczęcie terapii. Fizjoterapeuci alarmują, że wielu pacjentów bagatelizuje swoje objawy i wybiera leki przeciwbólowe, zamiast konsultację u specjalisty. To z kolei opóźnia wdrożenie odpowiedniego postępowania i osiągnięcie optymalnych efektów. Ostatnim kryterium jest ciągłość. Poza systematycznym poddawaniem się odpowiednim zabiegom, u wielu pacjentów ważne jest przestrzeganie zaleceń także w domu. Może to być kwestia wykonywania dodatkowych ćwiczeń, zakupu poduszki ortopedycznej lub innego urządzenia wspomagającego rehabilitację czy pilnowania prawidłowej postawy w trakcie wykonywania codziennych czynności. Nie bagatelizujmy też znaczenia zdrowej diety, gdyż otyłość i nadmiernie obciążone stawy mogą nie tylko zmniejszyć skuteczność rehabilitacji, ale także pogłębiać już istniejące problemy. 

W zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta, rehabilitacja może przynieść poprawę sprawności, spowolnić postęp choroby lub prowadzić do całkowitego wyleczenia. Pamiętajmy, że jest to proces długotrwały, wymagający konsekwencji, cierpliwości i wsparcia, zwłaszcza ze strony bliskich.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów