Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Hiperlordoza kręgosłupa - skąd się bierze i jak uniknąć tej wady postawy?

2020-02-24 14:16
Hiperlordoza kręgosłupa

W dzisiejszych czasach wady postawy są często spotykaną przypadłością. Jest to głównie spowodowane przez siedzący tryb życia i brak regularnej aktywności fizycznej. Hiperlordoza jest jedną z najczęściej występujących wad postawy. Czym jest spowodowana? W jaki sposób możemy jej uniknąć?

Czym jest hiperlordoza kręgosłupa?

Hiperlordoza kręgosłupa jest wadą postawy, charakteryzującą się nadmiernym wygięciem do przodu lędźwiowej części kręgosłupa. Z tego powodu linia pleców ma kształt zbliżony do litery C.

Jakie są objawy hiperlordozy kręgosłupa?

Z powodu nieprawidłowego kształtu kręgosłupa może dochodzić do zwiększonego napięcia mięśniowego, czy też sztywności mięśni w okolicy lędźwiowej. Co więcej, hiperlordoza może doprowadzić do uszkodzenia kręgów i tkanek miękkich budujących kręgosłup. Chorzy cierpiący na hiperlordozę charakteryzują się nadmiernym wysunięciem brzucha i pośladków względem linii pleców, a także obecnością bólu występującego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, nasilającym się w momencie podejmowania aktywności fizycznej.

Umów wizytę u ortopedy

Jakie są przyczyny hiperlordozy kręgosłupa?

Na chwilę obecną znane jest mnóstwo przyczyn wystąpienia u człowieka hiperlordozy kręgosłupa. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • nieprawidłową postawę ciała - jest to jedna z najczęstszych przyczyn hiperlordozy, dotyczy ona głównie osób wykonujących pracę związaną z długim siedzeniem. W trakcie siedzenia mięśnie w okolicy lędźwiowej stają się bardziej napięte niż jest to w tej chwili konieczne, co może prowadzić do stopniowego wyginania się kręgosłupa w nieprawidłowym kierunku, a w wyniku tego może dochodzić do pogłębiania się hiperlordozy;
  • otyłość - wiąże się z występowaniem nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Tkanka ta znajduje się również w tułowiu i pośladkach. W wyniku większej ilości tkanki tłuszczowej w tych miejscach, mięśnie lędźwiowe muszą radzić sobie z większym ciężarem. Z powodu ich nadmiernego obciążenia może dochodzić do nieprawidłowego wygięcia kręgosłupa;
  • mała aktywność fizyczna - nie tylko sprzyja rozwojowi otyłości, ale także doprowadza do zmniejszenia siły mięśni w okolicy lędźwiowej, co przyspiesza rozwój hiperlordozy;
  • kondycja kręgów - w niektórych przypadkach hiperlordoza kręgosłupa może być wypadkową nieprawidłowej budowy kręgów lub innego schorzenia kręgosłupa, jak np. kifoza, czy też wypadnięcie kręgu.

Diagnozowanie hiperlordozy kręgosłupa

Często zdiagnozowanie hiperlordozy może być utrudnione z powodu różnej budowy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, występującego w danej populacji. Prawidłowa krzywizna kręgosłupa wynosi od 30 do 50 stopni, jednakże samodzielne postawienie diagnozy jest trudne. W celu potwierdzenia, czy hiperlordoza kręgosłupa w odcinku lędźwiowym rzeczywiście ma miejsce, należy udać się do ortopedy. Tylko dzięki opinii lekarza specjalisty możliwe jest uzyskanie pewnej diagnozy. Dogodny termin, zarówno na NFZ, jak i prywatny, możemy zarezerwować na LekarzeBezKolejki.pl.

Leczenie hiperlordozy kręgosłupa

W celu leczenia hiperlordozy kręgosłupa lekarz przepisuje często leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ich stosowanie ma na celu zniwelowanie już występujących objawów hiperlordozy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Należy pamiętać, że jest to jedynie leczenie objawowe. Leczenie nadmiernej lordozy samej w sobie jest dobierane w oparciu o przyczynę ją powodującą, np. jeżeli hiperlordoza kręgosłupa jest spowodowana otyłością, lekarz zaproponuje ćwiczenia fizyczne i odpowiednią dietę, która przyczyni się do utraty wagi.

Ćwiczenia przeciwko lordozie?

W 2018 roku przeprowadzono badania polegające na badaniu wpływu ćwiczeń ukierunkowanych na rozwijanie mięśni usytuowanych w lędźwiowej części kręgosłupa, na występującą hiperlordozę kręgosłupa. Uczestnicy badania przez 12 tygodni wykonywali zaproponowany przez badaczy zestaw ćwiczeń, który składał się, m. in. z deski bocznej, czy też przysiadów. Zaobserwowano, że regularne ćwiczenia tych partii mięśni spowodowały zmniejszenie bólu w dolnym odcinku kręgosłupa, a także zwiększyły siłę występujących tam mięśni. Jednakże nie udowodniono wpływu powyższych ćwiczeń na już występującą hiperlordozę kręgosłupa.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów