- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Rwa barkowa - przyczyny, objawy i metody leczenia
Rwa barkowa jest schorzeniem neurologicznym, którego przyczyną są zmiany w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Ze względu na silne dolegliwości bólowe, mogą uniemożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie. Warto wiedzieć jak przebiega rwa barkowa, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Na czym polega rwa barkowa?
Rwa barkowa jest chorobą wywołaną przez ucisk lub stan zapalny w obrębie korzonków, czyli włókien nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego przez tzw. otwory międzykręgowe. Następnie tworzą nerwy, odpowiedzialne za przewodzenie bodźców czuciowych i ruchowych. Rwa barkowa jest stanem patologicznym, który obejmuje korzonki w odcinku szyjnym. Nieleczona może prowadzić do ich uszkodzenia i niebezpiecznych powikłań w postaci zaburzeń czucia.
Przyczyny rwy barkowej
Rwa barkowa może być spowodowana przez kilka różnych czynników. Pierwszym z nim jest dyskopatia w odcinku szyjnym. Przemieszczanie się dysku prowadzi do ucisku na korzonki i daje dolegliwości bólowe. Kolejną przyczynę stanowią zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, których częstość występowania zwiększa się z wiekiem. Powstałe w ich wyniku deformacje kręgów również mogą powodować objawy rwy barkowej. Istotny związek z rozwojem choroby mają też wady postawy. Obecnie jest to bardzo powszechne zjawisko, związane z siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej, nieprzestrzeganiem zasad higieny pracy oraz przybieraniem szkodliwych pozycji w trakcie odpoczynku. Powstałe w ten sposób skrzywienia kręgosłupa sprzyjają powstawaniu ucisku na nerwy, a co za tym idzie - rwy barkowej. Inne czynniki ryzyka to przebyte urazy lub ekspozycja karku na zimne powietrze, co skutkuje “przewianiem korzonków” i stanem zapalnym.
Umów wizytę u ortopedy
Objawy rwy barkowej
Podstawowym objawem rwy barkowej jest ból, promieniujący od odcinka szyjnego kręgosłupa przez bark i łopatkę, aż do ramienia, a nawet czubków palców. W większości przypadków występuje on po jednej stronie ciała. Pacjenci opisują go jako silny, rwący, nasilający się przy niektórych ruchach głowy. Objawem alarmowym, wymagającym natychmiastowej konsultacji z lekarzem neurologiem jest mrowienie, drętwienie lub zaburzenia czucia, zwłaszcza w obrębie kończyny. Może to świadczyć o uszkodzeniu nerwów, co w przypadku braku odpowiedniej interwencji skutkuje groźnymi powikłaniami
Rwa barkowa - leczenie
Pacjenci cierpiący na rwę barkową wymagają konsultacji z lekarzem neurologiem lub lekarzem ortopedą. Przeprowadzą oni odpowiednie badanie i w razie potrzeby zlecą dodatkową diagnostykę, np. rezonans magnetyczny kręgosłupa. Podstawą jest identyfikacja przyczyny rwy barkowej, na podstawie której dobierane jest odpowiednie leczenie.
Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwować można bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Farmakoterapia rwy barkowej
Leki stosowane w przebiegu rwy barkowej mają na celu złagodzić objawy bólowe. W tym celu najczęściej wybierane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Dostępne są zarówno w postaciach do stosowania zewnętrznego (maści, żele, plastry), jak i wewnętrznego (tabletki, kapsułki, zawiesiny). Pamiętajmy, że nadużywanie doustnych NLPZ-ów prowadzić może do rozwoju choroby wrzodowej żołądka, a ich dłuższe stosowanie zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. W aptece dostępne są również plastry rozgrzewające, zawierające substancje zwiększające przekrwienie skóry. Stanowią one lepsze rozwiązanie od zimnych okładów, które mogą nasilać objawy, zwłaszcza gdy doszło do przewiania korzonków.
Rehabilitacja
Nieoceniona w leczeniu rwy barkowej okazuje się pomoc fizjoterapeuty. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod, takich jak masaż, kinezyterapia lub plastrowanie (taping), możliwe jest usprawnienie procesu leczenia oraz prowadzenie skutecznej profilaktyki schorzenia w przyszłości.
Leczenie operacyjne i zastrzyki nadtwardówkowe
W bardziej zaawansowanych przypadkach rwy barkowej zastosowanie znajdują zastrzyki nadtwardówkowe, polegające na wprowadzeniu leków o działaniu przeciwzapalnym bezpośrednio w miejsce nerwu objętego stanem chorobowym. Ostatecznością jest leczenie operacyjne. Jest ono zarezerwowane dla pacjentów, u których stwierdzono powikłania rwy barkowej, np. niedowład mięśni.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.