Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Najczęstsze urazy barku

2018-10-18 15:47
Najczęstsze urazy barku

Staw ramienny, potocznie zwany stawem barkowym, ma bardzo szeroki zakres ruchów. Dzięki temu uczestniczy w prawie wszystkich ruchach górnej części tułowia. Gdy dochodzi do jego uszkodzenia, pojawia się silny ból i uczucie niestabilności stawu, przez co nie możemy swobodnie poruszać ramieniem i wykonywać nawet podstawowych czynności. Kiedy może dojść do kontuzji barku? Jak im zapobiegać i jak leczyć?

Staw ramienny – jak działa?

Staw barkowy zaliczany jest do grupy stawów kulistych, a jego budowa nie należy do skomplikowanych. Składa się na niego głowa kości ramiennej oraz panewka łopatki, czyli powierzchnia stawowa umiejscowiona na bocznej krawędzi łopatki. Mięśnie, więzadła, torebka stawowa oraz obrąbek stawowy stabilizują te elementy i utrzymują głowę kości ramiennej w panewce łopatki. Staw barkowy łączy kończynę górną z obręczą barkową. Ma bardzo szeroki zakres ruchów, umożliwiając odwodzenie kończyny do boku oraz przywodzenie, a także ruchy rotacyjne, zgięcia do przodu i tyłu z prostowaniem.

Komu grożą urazy barku?

Stawy kuliste charakteryzują się szerokim zakresem ruchów, co niesie ze sobą zwiększone ryzyko urazów. Narażeni na takie kontuzje są przede wszystkim sportowcy np. siatkarze, tenisiści czy piłkarze ręczni, a także osoby uprawiające sporty siłowe. Urazy barków to także codzienność osób, których praca wymaga utrzymywania ramion w górze lub podnoszenia w ten sposób cięższych przedmiotów. Jednak kontuzja barku może się przytrafić każdemu, nawet podczas mało obciążających czynności. Wystarczy silniejsze uderzenie lub upadek, by uszkodzić staw barkowy.

Najczęstsze urazy barku

Przeciążenie 

Niejedna osoba doświadczyła w swoim życiu przeciążenia stawu barkowego, w trakcie którego dochodzi do naciągnięcia lub nawet naderwania więzadeł, ścięgien czy mięśni. Przeważnie ma to miejsce podczas uprawiania sportu lub forsownej pracy fizycznej, w trakcie których ramię może przemieścić się poza dopuszczalny zakres ruchomości.

Zwichnięcia

Do zwichnięcia stawu barkowego przeważnie dochodzi podczas wypadków komunikacyjnych. W wyniku silnego uderzenia głowa kości ramiennej przemieszcza się z panewki stawowej. W efekcie odczuwamy silny ból i nie możemy w pełni poruszać barkiem. Dodatkowo pojawia się widoczny obrzęk i zniekształcenie stawu, którym zwykle towarzyszy zasinienie spowodowane wewnętrznym krwotokiem.

Niestabilność barku

Może nastąpić w efekcie źle leczonego zwichnięcia stawu barkowego. Przyczyną mogą być nieprawidłowo zregenerowane elementy utrzymujące pracę barku, niewłaściwa repozycja lub unieruchomienie barku, a także źle prowadzona rehabilitacja po urazie. Przyczyna może leżeć także po stronie pacjenta, który mimo zaleceń lekarza zbyt wcześnie podjął aktywność fizyczną po kontuzji.

Zwyrodnienie stawu barkowego

W ciągu całego życia staw barkowy jest narażony na wiele mikrourazów, powodujących niewielkie stany zapalne i krwawienia. Z czasem mogą one doprowadzić do uszkodzeń kości i degeneracji chrząstek stawowych. Odczuwany w obrębie stawu ból, z początku niemal niezauważalny, z czasem może się nasilać, zwłaszcza podczas niewielkich przeciążeń czy nieprawidłowej pozycji ramienia, na przykład w trakcie snu. Jak wszystkie inne zmiany zwyrodnieniowe, również te w stawie barkowym z czasem będą postępować, wywołując ból i ograniczając ruchomość stawu.

Do kogo zwrócić się o pomoc?

Wszelkie problemy ze stawem barkowym oraz innymi narządami ruchu należy konsultować z ortopedą. Nim udamy się do tego specjalisty, najpierw należy złożyć wizytę u lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i wstępnej diagnostyce oceni, czy wymagana jest konsultacja specjalisty.  Nawracającego bólu stawu barkowego nie można lekceważyć. Powstałe uszkodzenia mogą skutkować długotrwałymi przeciążeniami i nasileniem procesu degeneracyjnego. W efekcie nie będziemy mogli w pełni korzystać z ruchomości barku i ramienia.

Wizytę u ortopedy możemy umówić w serwisie LekarzeBezKolejki.pl, który udostępnia tysiące terminów u specjalistów na terenie całego kraju. Dostępne są zarówno wizyty komercyjne, jak i w ramach NFZ.

Dlaczego warto udać się z bolącym barkiem do ortopedy? Lekarz ten może zlecić szereg specjalistycznych badań lekarskich, dzięki którym poprawnie zdiagnozuje nasz problem. Zalicza się do nich m.in.:

  • badanie RTG,
  • badanie USG,
  • tomografię komputerową,
  • badanie rezonansem magnetycznym.

Przy kontuzjach barku istotne jest nie tylko leczenie, ale także rehabilitacja wsparta odpowiednimi ćwiczeniami ruchowymi. W tym wypadku może pomóc fizjoterapeuta, który indywidualnie dobierze zestaw ćwiczeń wzmacniających, które pozwolą na przywrócenie pełnej ruchomości stawu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów