Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból w łokciu - przyczyny, diagnostyka, leczenie. O czym może świadczyć ból w łokciu?

Ból w łokciu potrafi być bardzo uciążliwy. Przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności i powoduje dyskomfort. Jego przyczyny mogą być bardzo różne, od błahych urazów aż po poważne neurologiczne schorzenia. Co może oznaczać ból w łokciu i jak należy postąpić w takim przypadku?

Kobieta trzyma się za łokieć. Odczuwa ból w łokciu.

Budowa i funkcje stawu łokciowego

Staw łokciowy jest połączeniem ramienia z przedramienim. Składa się zasadniczo z trzech elementów - kości łokciowej, promieniowej i ramiennej, połączonych więzadłami i wspólną torebką stawową. Staw łokciowy odpowiada za zginanie, prostowanie, ruchy obrotowe, czyli odwracanie i nawracanie przedramienia. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych anatomicznie stawów w naszym ciele, dlatego niełatwo jest przywrócić jego pełną sprawność po poważniejszych kontuzjach czy urazach.

Umów się do ortopedy

Ból w łokciu - przyczyny

Przyczyny bólu łokcia mogą być różne. Najczęściej jest on związany z nadmierną eksploatacją, przeciążeniem lub wykonywaniem powtarzalnych, monotonnych ruchów. Często problem ten dotyka sportowców, pracowników fizycznych czy biurowych, którzy na co dzień wykonują te same, powtarzalne ruchy w obrębie stawu łokciowego. Bóle w łokciu mogą być też spowodowane stanem zapalnym oraz uszkodzeniami czy wyniszczeniem stawu związanymi z wiekiem czy będące wynikiem różnych chorób zwyrodnieniowych. Bóle w łokciu mogą być również spowodowane urazami mechanicznymi, takimi jak stłuczenia, złamania, skręcenia, zwichnięcia czy pęknięcia kości w obrębie stawu, czy stawów sąsiednich.

Bóle w łokciu może również powodować wada postawy, która może być przyczyną ucisku na nerw łokciowy. W takim wypadku ból promieniuje od przedramienia przez łokieć do nadgarstka.

Najczęstszymi dysfunkcjami wynikającymi z nadmiernej eksploatacji stawu łokciowego jest tak zwany łokieć golfisty i łokieć tenisisty.

Łokieć golfisty - ból w łokciu przy zginianiu

Łokieć golfisty to potoczna nazwa entezopati nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Jest to zespół objawów bólowych stawu łokciowego związany najczęściej z przeciążeniem mięśni. Podstawowym objawem łokcia golfisty jest stopniowo nasilający się, punktowy ból po wewnętrznej stronie stawu. Czasem ból może promieniować po dolnej powierzchni przedramienia do nadgarstka. Dolegliwości bólowe najczęściej objawiają się podczas zginania czy wykonywania rzutów.

Łokieć tenisisty - ból w łokciu przy prostowaniu

Łokieć tenisisty objawia się analogicznie do łokcia golfisty, jednak punktowy ból pojawia się w okolicy bocznej łokcia i może promieniować po górnej powierzchni przedramienia. Ból występuje przy wykonywaniu takich czynności jak odkręcanie, naciskanie, dźwiganie czy obracanie ciężkich przedmiotów. Niekiedy występuje też uczucie osłabienia mięśni, co powoduje trudności w podnoszeniu czy ściskaniu przedmiotów.

Ból w łokciu - diagnostyka

Po zgłoszeniu się do odpowiedniego specjalisty - ortopedy lub reumatologa zbierany jest dokładny wywiad. Następnie przeprowadzane jest badanie łokcia, mające na celu określenie umiejscowienia bólu, zakres ruchu stawu oraz jego stabilność. Wykonywane są również specyficzne dla danego schorzenia testy. Po wstępnym ustaleniu przyczyny bólu łokcia lekarz kieruje pacjenta na dodatkowe badania, takie jak RTG, USG czy rzadziej badanie rezonansu magnetycznego (MRI).

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Ból w łokciu - leczenie

Leczenie dolegliwości bólowych dotyczących stawu łokciowego opiera się głównie na leczeniu farmakologicznym oraz odpowiednio dobranej rehabilitacji. Pierwszym krokiem w leczeniu bólu łokcia jest stosowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty a także za ordynacją lekarską. Na rynku bez recepty są dostępne leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie zaleca się jednak rutynowego podawania NLPZ ze względu na hamowanie stanu zapalnego, co w niektórych przypadkach może opóźniać gojenie i regenerację stawu. W doborze odpowiednich środków przeciwbólowych pomoże Ci lekarz lub farmaceuta w aptece.

Dodatkowo w leczeniu bólu łokcia stosowana jest rehabilitacja, która wykonywana regularnie i poprawnie przynosi dobre efekty. Za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń można złagodzić ból i poprawić komfort pacjenta.

W przypadku nasilenia dolegliwości bólowych można zastosować zastrzyki miejscowe ze sterydami, bogatopłytkowym osoczem czy kwasem hialuronowym. W bardzo trudnych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ortopedia

Więcej artykułów