Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym jest łokieć tenisisty? Najczęstsze objawy i metody leczenia

2020-05-26 11:01
Czym jest łokieć tenisisty?

Jeśli odczuwasz ból po zewnętrznej stronie łokcia i masz wrażenie, że twoja ręka jest osłabiona to z dużym prawdopodobieństwem cierpisz na schorzenie zwane łokciem tenisisty. Choć nazwa sugeruje, że dolegliwość ta dopada sportowców, w rzeczywistości mogą ją mieć osoby niezwiązane ze sportem np. te, które na co dzień wykonują prace manualne czy przybiurkowe. Jakie są najczęstsze objawy łokcia tenisisty? Jak sobie z nimi radzić?

Czym jest łokieć tenisisty?

Powszechnie znany termin "łokieć tenisisty" jest wyrażeniem stosowanym przy dolegliwościach bólowych i uczuciu dyskomfortu po bocznej stronie łokcia. Schorzenie to najczęściej dopada sportowców oraz osoby wykonujące na co dzień prace fizyczne. Jednak narażone są również osoby młode, spędzające dużo czasu przed komputerem oraz młode mamy, u których problem ten może wynikać nie tylko z drobnych przeciążeń, ale także z zaburzenia ukrwienia w okolicy mięśni prostowników. Nasz organizm stara się załagodzić objawy i wytwarza tkankę łączną, która jest słabsza od zdrowej tkanki, a wciąż powtarzające się przeciążenia, powodują naderwania ścięgien, co prowadzi do powstania i pogłębiania się tego schorzenia. Łokieć tenisisty jest powszechną kontuzją nie podlegającą wymagającemu leczeniu, ale proces zdrowienia może wymagać czasu i zmian w nawykach. 

Objawy łokcia tenisisty

Wśród najczęstszych objawów łokcia tenisisty wymienia się tkliwość oraz charakterystyczny kłujący, przeszywający ból w okolicy łokcia. Może to być ból miejscowy lub rozlewać się w stronę nadgarstka bądź barku. Jego natężenie może się zmieniać, choć zazwyczaj nasila się w trakcie wykonania danej aktywności lub bezpośrednio po jej zakończeniu. Kolejnym charakterystycznym objawem jest uczucie osłabienia ręki. Uścisk dłoni z drugą osobą, podniesienie kubka, czy ruchy złożone jak ścisk i rotacja (chęć chwycenia i naciśnięcia klamki lub otworzenie zamka kluczem) powodują trudności, a nawet nasilenie dolegliwości bólowych. Towarzyszyć temu może również mrowienie po bocznej stronie przedramienia, co świadczy o podrażnieniu struktur nerwowych.

Umów wizytę u ortopedy

Diagnostyka łokcia tenisisty

Aby trafnie zdiagnozować łokieć tenisisty niezbędna jest wizyta u ortopedy. Lekarz musi wykluczyć inne zaburzenia o podobnym przebiegu oraz pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Standardowym działaniem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu oraz wykonanie badania USG. Lekarz może również skorzystać ze specjalnych testów np. testu Thomsona. Jeśli wynik badania nie jest jednoznaczny, ortopeda może zalecić rezonans magnetyczny (MRI) odcinka szyjnego kręgosłupa lub elektromiografię (EMG).

Wizytę u ortopedy możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Metody leczenie łokcia tenisisty

W zależności od przyczyny wystąpienia dolegliwości, różni się i leczenie tego schorzenia. Jeśli mamy do czynienia z czystym przeciążeniem mięśni prostowników przedramienia, stosuje się następujące działania:

Niechirurgiczne metody leczenia łokcia tenisisty

Względny odpoczynek i odciążenie kończyny

Leczenie powinno rozpocząć się od wstrzymania aktywności powodujących wystąpienie lub nasilenie dolegliwości w celu regeneracji tkanek. Konieczne może okazać się wstrzymanie pracy zawodowej, jeśli jest ona przyczyną bólu.

Wizyta u fizjoterapeuty

Zastosowanie technik fizjoterapeutycznych jest niezbędne do rozluźnienia tkanek nadmiernie napiętych oraz wzmocnienie mięśni, które na skutek zaburzeń zostały osłabione. Niezmiernie ważna jest także ocena techniki ruchu kończyny w trakcie wykonywania czynności powodujących ból i ich ewentualna korekta. Fizjoterapeuta może także skorzystać z innych technik (kinesiology taping, fala uderzeniowa, ultradźwięki, laser, pole magnetyczne), aby zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Leczenie farmakologiczne

Jeśli ból jest nie do wytrzymania, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych lub ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym PRP. Są to jednak metody, które działają doraźnie i krótko. Nie likwidują przyczyny, a jedynie usypiają dolegliwości.

Leczenie chirurgiczne

W przypadku, gdy dolegliwości trwają bardzo długo (6-12 miesięcy) i żadna z wyżej wymienionych metod nie przynosi ulgi, pozostaje leczenie operacyjne, która ma za zadanie oczyszczenie ze zwapnień zdegenerowanej tkanki w okolicy nadkłykcia.

Zapobieganie łokciowi tenisisty

Na powstanie tej dolegliwości narażonych jest wiele osób, dlatego tak ważna jest prewencja. Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na swoją pozycję w trakcie pracy przy biurku, wykonywać odpowiednie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, a w przypadku sportowców stosować odpowiednią technikę dyscypliny oraz zachować odstęp między treningami.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów