Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ostroga piętowa - jak powstaje i jak ją leczyć?

2020-02-25 13:14
Ostroga piętowa - jak powstaje i jak ją leczyć?

Uporczywy, pulsujący ból w pięcie może nawet uniemożliwić chodzenie. Bardzo często przyczyną okazuje się tzw. ostroga piętowa, czyli schorzenie zwyrodnieniowe, które dotyka coraz większej ilości osób. Jakie są jej przyczyny? Jak leczy się ostrogę piętową? Co robić, aby chodzenie nie sprawiało bólu w przyszłości?

Czym jest ostroga piętowa?

Dolegliwość potocznie nazywana ostrogą piętową, medycznie definiowana jest jako zapalenie rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe jest włóknistą strukturą, która przypomina rozciągniętą taśmę od strony podeszwy stopy. Przy każdym zgięciu palców stopy - w czasie chodzenia czy skakania - rozcięgno się napina. Pomimo sugerującej nazwy, powodem tej dolegliwości wcale nie jest stan zapalny, chociaż przez długi czas utrzymywano tą wersję. Do wystąpienia schorzenia przyczynić się może wiele czynników. W przypadku ostrogi piętowej na zdjęciach rentgenowskich zauważalne są zmiany zwyrodnieniowe, występujące konkretnie na strukturach kości piętowej i to one odpowiedzialne są za objawy odczuwane przez pacjenta.

Jakie są przyczyny powstawania ostrogi piętowej?

Zmiany zwyrodnieniowe mogą się tworzyć wskutek nieustannego drażnienia okolicy kości piętowej. Pacjenci z niewyleczoną lub nieprawidłowo wyleczoną kontuzją, która wpływa na niewłaściwe układanie się stopy podczas chodzenia mogą spodziewać się w przyszłości zapalenia rozcięgna piętowego. Mówi się, że sport to zdrowie, jednak nie każda dyscyplina ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Wyczynowe uprawianie sportu obciążającego stopy może przyczynić się do powstania ostrogi piętowej. Stojący tryb pracy oraz noszenie niewygodnych butów czy obuwia na wysokim obcasie może także być przyczyną zapalenia rozcięgna piętowego. Wśród innych czynników wpływających na powstawanie ostrogi piętowej są także nadwaga, płaskostopie oraz podeszły wiek.

Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Pierwszym objawem skłaniającym pacjenta do wizyty u ortopedy jest ból pięty. Ma on charakter pulsujący i nasila się na początku ruchu. W miarę dłuższego chodzenia ból zmniejsza się. Ból może być tak uciążliwy, że uniemożliwi pacjentowi chodzenie. Z takimi objawami należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do ortopedy. Najbliższy termin wizyty można znaleźć na LekarzeBezKolejki.pl.

Diagnoza ostrogi piętowej

Lekarz ortopeda, do którego zgłosi się pacjent, zazwyczaj ustala diagnozę na podstawie objawów opisywanych przez pacjenta. Jeśli charakterystyka odczuwanego bólu pokrywa się z typową dla zapalenia rozcięgna piętowego, przy badaniu palpacyjnym stopy pacjent odczuwa ból, a dodatkowo lekarz wykluczył inne możliwe przyczyny powstawania objawów - lekarz ortopeda może stwierdzić ostrogę piętową. Zazwyczaj zdjęcia rentgenowskie nie jest potrzebne do diagnozy schorzenia. 

Leczenie ostrogi piętowej

Niestety, nie ma jednego lekarstwa, które zlikwiduje przyczynę i objawy schorzenia. Można działać zapobiegawczo i walczyć z objawami ostrogi piętowej.  Przy silnym i uporczywym bólu można zastosować leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, najlepiej w formie maści do stosowania miejscowego. Dużą ulgę przynosi także przykładanie lodu w obolałe miejsca. W przypadku tego schorzenia dużą pomocą może się okazać dla nas wizyta u fizjoterapeuty. Specjalista dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz poinstruuje, jak prawidłowo je wykonywać. Przydatne mogą się okazać m.in. ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni. Oprócz tego można także wypróbować specjalne wkładki ortopedyczne lub obuwie, które zmniejszają obciążenie w obrębie pięty, a także taping, czyli plastrowanie łuku stopy. Wielu pacjentów odczuwa także ulgę po terapii ultradźwiękami. Przy bardziej nasilonych objawach stosuje się obstrzykiwanie bolącego miejsca lekami przeciwzapalnymi, zazwyczaj glikokortykosteroidami. 

Profilaktyka ostrogi piętowej

Pacjenci skarżący się na ból pięty powinni przed każdym obciążaniem stóp ciężarem własnego ciała porozciągać stopy. Powinno się także unikać wszelkiego rodzaju czynności, które mogą doprowadzić do przeciążania stopy. Istotny jest także dobór właściwego obuwia - buty powinny być miękkie i wygodne, a panie powinny także zrezygnować z chodzenia na wysokich obcasach. W profilaktyce zapalenia rozcięgna podeszwowego bardzo ważne jest utrzymanie właściwej masy ciała, dlatego osoby cierpiące na nadwagę powinny zrzucić nadmiarowe kilogramy.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów