- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Najczęstsze kontuzje stawu barkowego
Ból, ograniczenie ruchomości, dyskomfort - to tylko niektóre z objawów kontuzji stawu barkowego. Doskonale znają je sportowcy, a także osoby wykonujące pracę fizyczną. Jakie są najczęstsze kontuzje stawu barkowego? Z czego mogą wynikać?
Staw barkowy podatny na kontuzje
Staw barkowy jest strukturą, która łączy kończynę górną z tułowiem. Składa się ze stawu ramiennego, barkowo-obojczykowego, mostkowo-obojczykowego oraz przestrzeni podbarkowej. Spośród wszystkich stawów, staw barkowy posiada największy zakres ruchu. Wiąże się z tym jednak duża niestabilność, przez co jest stawem najbardziej podatnym na wszelkiego rodzaju urazy i schorzenia. Do urazów może dojść nie tylko w czasie uprawiania sportów czy nadmiernego wysiłku, ale także w czasie wykonywania codziennych czynności. Narażeni są zatem zarówno sportowcy, jak np. pływacy, siatkarze, tenisiści, kajakarze, ale także osoby, których praca zawodowa jest związana z częstym wykonywaniem ruchów kończyną górną. Jakie są najczęściej spotykane kontuzje stawu barkowego?
Uszkodzenie stożka rotatorów
Uszkodzenia stożka rotatorów są jedną z najczęstszych przyczyn bólu ramienia oraz niesprawności w poruszaniu barkiem. Stożki rotatorów są strukturami, które umożliwiają rotację głowy kości ramiennej, zapewniają równowagę mięśniową oraz stabilizują staw ramienny. Najczęściej spotykanymi przyczynami przewlekłymi tej dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe ścięgien i mięśni obręczy barkowej. Do przyczyn nagłych należą natomiast urazy, często związane z uprawianiem sportu. Prawdopodobieństwo uszkodzenia stożka rotatorów rośnie wraz z wiekiem i może dotyczyć nawet 50% osób w wieku 60-70 lat. U osób młodszych uszkodzeniu stożków rotatora zazwyczaj towarzyszy zwichnięcie barku. Objawami uszkodzeń stożków rotatora są ból, ograniczenie ruchomości oraz znaczne osłabienie siły mięśniowej kończyny.
Umów wizytę u ortopedy
Zespół cieśni podbarkowej
Nazywany także ciasnotą podbarkową, jest jednym z najczęstszych dolegliwości stawu barkowego. Przyczynami tego schorzenia mogą być m.in. dysfunckje mięśni stożka rotatorów, których zadaniem jest prawidłowe ustawianie głowy kości ramiennej, zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego, a także haczykowaty kształt wyrostka barkowego łopatki. Najczęstszym objawem jest ból, który pacjent odczuwa po próbie uniesienia kończyny powyżej linii barków. Ciasnota podbarkowa najczęściej dotyka sportowców, np. siatkarzy, pływaków czy tenisistów, a może także się pojawić u osób, które w związku z pracą zawodową wykonują dużo ruchów nad głową. Jej leczeniem zajmują się lekarz ortopeda i fizjoterapeuta, który dba o długoterminową poprawę sprawności pacjenta.
Zamrożony bark
Zamrożony bark jest schorzeniem, które znacznie ogranicza ruchomość stawie barkowym. Jego przyczyną może być uraz czy przebyty zabieg operacyjny, jednak bardzo często zdarza się, że dolegliwość powstaje bez wyraźnej przyczyny. Zazwyczaj dotyka osób po 40. roku życia i częściej są to kobiety niż mężczyźni. Na wystąpienie dolegliwości wpływ mogą mieć czynniki hormonalne i immunologiczne. Zespół zamrożonego barku przebiega w trzech fazach: pierwszą z nich jest faza zamrażania. Trwa nawet do 8 tygodni, a w czasie jej przebiegu pacjent zaczyna odczuwać ból w czasie wykonywania codziennych czynności. Drugą fazą jest faza zamrożenia, która trwa nawet do 16 miesięcy. W czasie tej fazy pacjenta zaczyna odczuwać ból także w nocy, a jego dyskomfort i problemy z wykonywaniem wielu czynności się potęgują. Ostatnią fazą jest faza odmrażania, która trwa do 40 tygodni. Pacjent zaczyna odczuwać stopniowy powrót do pierwotnej ruchomości, zmniejsza się nasilenie bólu, aż do całkowitego braku.
Bóle stawu barkowego
Ból stawu barkowego zazwyczaj jest pierwszym sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z tą częścią ciała. W przebiegu niektórych dolegliwości ból nasila się stopniowo, a w innych może zaatakować ze zdwojoną siłą. Niezależnie od jego nasilenia warto zwrócić na niego uwagę i skonsultować niepokojący objaw z ortopedą. Nieoceniona może także okazać się pomoc fizjoterapeuty, który pomoże przywrócić sprawność.
Pamiętaj, że na na wizytę u dowolnego specjalisty z łatwością umówisz się za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.