Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zapalenie stawu kolanowego – leczenie, objawy, przyczyny

Staw kolanowy jest jednym z najbardziej obciążonych stawów w naszym organizmie. W związku z tym zużywa się szybciej niż pozostałe i jest bardziej narażony na różnego rodzaju uszkodzenia. Pojawiający się ból może być pierwszym objawem zapalenia stawu kolanowego. Jak przebiega diagnostyka i leczenie zapalenia stawu kolanowego?

Mężczyzna trzyma się za kolano, które boli z powodu występującego zapalenia stawu kolanowego.

Rodzaje zapalenia stawu kolanowego

Stan zapalny może dotyczyć całego stawu kolanowego lub jednego z jego elementów. W diagnostyce wyróżnia się kilka rodzajów stanu zapalnego kolana.

  • Zapalenie błony maziowej, zwane inaczej wysiękowym zapaleniem stawu kolanowego - charakterystyczne jest zbieranie się wysięku (tzw. woda w kolanie) pod skórą i opuchlizna kolana. Leczenie polega na odciąganiu płynu i terapii uciskowej.
  • Zapalenie kaletek stawowych - to najczęstsza przyczyna występowania objawów stanu zapalnego w kolanach. Kaletki to torebki z mazią, które znajdują się na styku kości oraz kości z mięśniami i ścięgnami. Ich stan zapalny powoduje zwiększone tarcie pomiędzy elementami kolana.
  • Zapalenie stawu rzepkowo-udowego - tzw. kolano kinomana. Powstaje wskutek nadmiernego obciążenia rzepki, np. podczas długotrwałego siedzenia, co powoduje charakterystyczny ból w czasie siedzenia, ustępujący w pozycji stojącej.
  • Zapalenie ciała tłuszczowego Hoffy - ta mało znana struktura działa jak amortyzator. Stan zapalny ciała Hoffy powoduje uczucie blokady i przeskakiwanie w kolanie.

Umów się do ortopedy

Najczęstsze przyczyny zapalenia stawu kolanowego

Zapalenie stawu kolanowego może rozwinąć się w związku z występowaniem wad wrodzonych, np. kolana szpotawe lub koślawe. Najczęstszą jednak przyczyną stanu zapalnego w kolanach są urazy mechaniczne. 

Do innych przyczyn należą choroby, takie jak:

Istnieje szereg czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia stawu kolanowego. Stan ten występuje stosunkowo częściej u osób:

  • otyłych,
  • płci żeńskiej,
  • długotrwałe, silne obciążenie kolan (np. w związku z dźwiganiem dużych ciężarów),
  • po przebytym urazie lub uszkodzeniu kolana,
  • po operacji (artroskopii) stawu kolanowego.

Jakie są objawy zapalenia stawu kolanowego?

W zależności od tego, jaki dokładnie element kolana obejmuje stan zapalny, objawy mogą się nieco różnić. Zazwyczaj są to:

  • ból kolana, który nasila się podczas ruchu lub uciskania;
  • obrzęk kolana - może je objąć częściowo lub w całości;
  • ograniczenie ruchomości;
  • zaczerwienienie i ocieplenie skóry;
  • trzeszczenie w kolanie.

Diagnostyka zapalenia stawu kolanowego

W przypadku pojawienia się dolegliwości sugerujących zapalenie stawu kolanowego, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego lub ortopedy. Objawów nie należy bagatelizować, gdyż nieleczony stan zapalny może prowadzić do groźnych powikłań.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Diagnostyka i wykrycie przyczyny stanu zapalnego stawu nie jest łatwa, ponieważ pojawiające się objawy nie są specyficzne. W celu rozpoznania lekarz przeprowadza dokładny wywiad, uwzględniając przebyte urazy czy choroby przewlekłe, szczególnie te o podłożu autoimmunologicznym. Pomocne są także techniki obrazowe, takie jak ultrasonografia, zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa

Jeżeli istnieje podejrzenie, że zapalenie stawu kolanowego wynika z przebytej lub trwającej infekcji, wykonuje się tzw. punkcję kolana i pobiera płyn do badania mikrobiologicznego. Podczas tego zabiegu lekarz może usunąć nagromadzony w kolanie płyn, jeśli jest taka potrzeba. Na podstawie wyników badania lekarz dobiera odpowiednią terapię lub antybiotyk, jeśli jest konieczny.

Leczenie zapalenia stawu kolanowego

Stan zapalny można ograniczać niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi w formie doustnej (tabletki, kapsułki, saszetki do rozpuszczania w wodzie) i do stosowania miejscowego (maści, żele, aerozole). Jeżeli rozwija się wskutek zwyrodnienia stawu kolanowego, lekarz może zdecydować się na podanie do bolącego kolana sterydu przeciwzapalnego w formie zastrzyku - jest to tzw. blokada kolana. Należy powstrzymać się od aktywności fizycznej w pierwszej fazie choroby, gdy objawy są najsilniejsze. Po około 2-3 tygodniach można rozpocząć zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapię, co korzystnie wpłynie na ruchomość i sprawność kolana.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ortopedia

Więcej artykułów